Probleme cofraj

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • christon
    Membru
    • 18.iun.2007
    • 191

    Probleme cofraj

    Din cauza ca de la momentul executarii cofrajului pt placa peste parter si pana la turnarea betonului au trecut vreo 3 luni (asta din cauza executarii proaste a fier betonului si refacerea corecta ) lemnul din cofraj s-a uscat rau de tot, rezultand distante mari intre scanduri...aprox. 2 cm. Pt a repara aceasta problema am pus polistiren extrudat de 6 mm (0,6 cm) pt a acoperi aceste "gauri" in cofraj. Aceste placi de polistiren le-am prins in colturi cu cuisoare mici de cofrajul din lemn, pt a nu se deplasa la executarea fier betonului si la turnarea betonului. Bun...am turnat betonul...toate bune si frumoase....am decofrat placa...polistirenul e bine lipit de beton.....dar... la colturi...sunt varfurile cuisoarelor. Am incercat sa le scot, dar cum capul cuielor sunt in placa de beton...cam rup polistirenul si betonul cand vreau sa scot cuiele afara. Atunci m-am gandit ca e mai usor sa le bat intr-o parte, sa le indoi in polistiren. Asa e mult mai usor....dar....aici m-a lovit un gand nasol.
    Si anume....urmatoarea etapa e sa prind polistirenul in niste fluturi, apoi sa pun adeziv si sa prind o plasa de fibra de sticla si apoi o tencuiala. Intrebarea mea e urmatoarea....acele cuie, ramase in polistiren, in timp vor rugini si teama mea e ca vor aparea pete pe tavan, pete maronii de rugina care vor iesi in tencuiala, mai ales ca am decis sa vopsesc cu var in interior, (nefiind un fan al lavabilei) si se stie ca varul "mananca".
    Este aceasta teama intemeiata sau e o prostie ca m-am gandit la asta?

    Multumesc anticipat pt raspunsuri.
  • taz21
    Membru
    • 20.feb.2006
    • 297

    #2
    Eu zic daca le bagi in polistiren si apoi pui adeziv peste ele, atunci numai au de ce sa rugineasca.
    Parerea mea

    Comentariu

    • aless
      Membru
      • 20.iun.2005
      • 266

      #3
      Rugina nu se formeaza decat in contact cu aerul.

      Comentariu

      • christon
        Membru
        • 18.iun.2007
        • 191

        #4
        Pai fiind in polistiren...eu zic ca este si aer...si fiind pe tavan...cred ca prinde si ceva vapori, umezeala. Deci toate premisele pt a rugini. Sa fiu a dracului daca stiu ce sa fac.

        Comentariu

        • taz21
          Membru
          • 20.feb.2006
          • 297

          #5
          Pai daca pui adeziv peste ele, pe unde mai intra aer? Si apa de sus pe unde sa vina?

          Comentariu

          • christon
            Membru
            • 18.iun.2007
            • 191

            #6
            Nu e apa de sus...este umezeala din camere care se duce in sus, spre tavan. Scuza-ma dar nu stiu cum sa ma exprim altfel.

            Comentariu

            • buni
              Incepator
              • 23.nov.2007
              • 3

              #7
              AS VREA SA STIU DE CE DUPA CE AM DAT CU LAVABIL IMI RAMIN URME CIND TE UITI DINUNGHI SPRE GEAM.CE POT FACE SA NU MAI APARA? [/list][/code][/quote][/u][/i][/b]

              Comentariu

              • sriw
                Membru Marcant
                • 05.dec.2007
                • 524

                #8
                Postat în original de buni
                AS VREA SA STIU DE CE DUPA CE AM DAT CU LAVABIL IMI RAMIN URME CIND TE UITI DINUNGHI SPRE GEAM.CE POT FACE SA NU MAI APARA? [/list][/code]
                [/u][/i][/b][/quote]


                Pentru ca peretele n-a absorbit uniform lavabila,sau n-ai intins tu bine lavabila.Poate inca un strat de amorsa te-ar ajuta,daca-l lasi bine sa se usuce
                If you can't pay cash for something, you probably don't need it.

                Comentariu

                • laurentcauia
                  Incepator
                  • 30.oct.2006
                  • 17

                  #9
                  Re: Nu stiu daca e o greseala...dar vreau sa o evit

                  Postat în original de christon
                  Din cauza ca de la momentul executarii cofrajului pt placa peste parter si pana la turnarea betonului au trecut vreo 3 luni (asta din cauza executarii proaste a fier betonului si refacerea corecta ) lemnul din cofraj s-a uscat rau de tot, rezultand distante mari intre scanduri...aprox. 2 cm. Pt a repara aceasta problema am pus polistiren extrudat de 6 mm (0,6 cm) pt a acoperi aceste "gauri" in cofraj. Aceste placi de polistiren le-am prins in colturi cu cuisoare mici de cofrajul din lemn, pt a nu se deplasa la executarea fier betonului si la turnarea betonului. Bun...am turnat betonul...toate bune si frumoase....am decofrat placa...polistirenul e bine lipit de beton.....dar... la colturi...sunt varfurile cuisoarelor. Am incercat sa le scot, dar cum capul cuielor sunt in placa de beton...cam rup polistirenul si betonul cand vreau sa scot cuiele afara. Atunci m-am gandit ca e mai usor sa le bat intr-o parte, sa le indoi in polistiren. Asa e mult mai usor....dar....aici m-a lovit un gand nasol.
                  Si anume....urmatoarea etapa e sa prind polistirenul in niste fluturi, apoi sa pun adeziv si sa prind o plasa de fibra de sticla si apoi o tencuiala. Intrebarea mea e urmatoarea....acele cuie, ramase in polistiren, in timp vor rugini si teama mea e ca vor aparea pete pe tavan, pete maronii de rugina care vor iesi in tencuiala, mai ales ca am decis sa vopsesc cu var in interior, (nefiind un fan al lavabilei) si se stie ca varul "mananca".
                  Este aceasta teama intemeiata sau e o prostie ca m-am gandit la asta?

                  Multumesc anticipat pt raspunsuri.
                  Daca am inteles bine sub placa de beton pui polistiren in fluturi. Daca acele cuisoare ar fi sa rugineasca (trebuie aer si apa, nu numai aer) ar trebui ca rugina sa treaca prin stratul de liant pe care pui polistirenul, prin polistiren si abia apoi sa ajunga la tencuiala. Daca vezi straturile (faci o schita mental) nu cred ca rugina poate trece prin stratul de polistiren, si daca tot mai ai teama de rugina (poate este mai bine zis fobie de rugina) pui folie de plastic inainte de a prinde polistirenul in fluturasi. Asta este opinia mea. Astept confirmari sau infirmari, eventual multumiri, acesta fiind scopul unui forum (nu multumirile )
                  Sa auzim numai de bine!

                  Comentariu

                  • sriw
                    Membru Marcant
                    • 05.dec.2007
                    • 524

                    #10
                    E posibil sa rugineasca,da cu niste vopsea pe baza de ulei peste ele inainte sa spacluiesti polistirenul.
                    If you can't pay cash for something, you probably don't need it.

                    Comentariu

                    Procesare...