Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Baboo
    Living Legend
    • 09.iul.2006
    • 1658

    #16
    Postat în original de ToolsMaster
    Gama Bosch verde este o gama semi-pro. Skill este brand-ul Bosch pentru scule hobby.
    ?i eu ?tiu ca culoare verde pe sculele Bosch este ptr desemnarea sculelor de hobby!
    Sal'tare!
    E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

    Comentariu

    • leon
      Membru Marcant
      • 19.sep.2006
      • 905

      #17
      Postat în original de ovi_ice


      Gama bosch verde semi-profesionala ??? Oare ?

      Hai sa fim seriosi....in magazin in Germania, reprezentatul bosch iti va spune clar : cele verzi sunt pt Hobby, iar cele albastre pro.

      Doar pt ca sunt cele mai scumpe scule hobby nu trebuie sa fie ridicate la rangul de semi-pro. Poti gasi calitate si functionalitati similare si la preturi mai mici.

      Chiar si pe pagina web a firmei Bosch Romania -
      bosch.com.ro/content/language1/html/index.htm
      sunt doua categorii de scule:
      - pentru acasa- (scule electrice ptr. mesterit) - hobby
      - pentru industrie- (scule electrice industriale) - profi
      Firma Skil, la fel ca aproape inca 300 alte firme - printre care Dremel, Blaupunkt, Demaurex, M?ller & Devicon, ... - desi apartin concernului „Bosch Gruppe” nu au nimic de-a face cu sculele Bosch.
      La fel cum firma Audi care produce propiile modele, apartine inca din anul 1964 concernului „Volkswagen AG”
      Nu am nimic impotriva sculelor Bosch insa gasesc corect ca aceste informatii sa fie cunoscute.

      Comentariu

      • florin n
        Membru
        • 03.nov.2006
        • 281

        #18
        eu personal nu vad nici un caz concret in care ar fi util sistemul respectiv, pe langa faptul ca (,) complica mecanismul si creste pretul sculei.

        Comentariu

        • Baboo
          Living Legend
          • 09.iul.2006
          • 1658

          #19
          Postat în original de florin n
          eu personal nu vad nici un caz concret in care ar fi util sistemul respectiv, pe langa faptul ca (,) complica mecanismul si creste pretul sculei.
          Nu neaaparat sa complice mecanismul.... ci mai ales tratamentul termic al pinioanelor, prelucrarile mecanice de precizie... Pe linga faptul ca tratamentul termic, ptr a scoate o duritate cit mai precisa este o operatziune foarte delicata, pretzul energiei este mare. Nu degeaba au venit firme producatoare de arcuri lamelare in Romania. Sa nu uitam si utilajele in care se realizeaza tratamentul termic (TT) costa foarte mult!

          Sal'tare!
          E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

          Comentariu

          • letthal
            Incepator
            • 25.mar.2007
            • 13

            #20
            Vorba multa pt nimic omu vrea unferastrau pendular pt debitarea parchetului laminat ceva bun shi cu sistem de prindere sds iti recomand PST 680 de la Bosch un ferastrau foarte fiabil cu care am lucrat de nenumarate ori pretul e undeva la 250 ron. Ca ferastrau coada de vulpe iti recomand PFZ 500 tot de la Bosch dar nu prea e folositor lace iti trebuie tie. Sculelefac parte din gama Bosch verde adica scule hobby. Mai exista o gama verde la bosch care se numeste Premium Line scule care se pot folosii intr-un mic atelier nerecomandabil sa lucrezi cu ele 24 din 24. Toate acestea le stiu deoarece comercializez scule marca Bosch.
            Nu vorbii fara sa sti
            Nu hali mereu ce auzi de la altii
            Nu te da ce nu potzi sa fi
            Sunt vorbe de ....
            Le auzi in fiecare zi

            Comentariu

            • RaduCA
              Living Legend
              • 09.oct.2005
              • 6360

              #21
              Postat în original de letthal
              Mai exista o gama verde la Bosch care se numeste Premium Line, scule care se pot folosii intr-un mic atelier, nerecomandabil sa lucrezi cu ele 24 din 24.
              Aceasta gama se gaseste la dealer-ii de scule Bosch din Romania? Este intre "hobby" si "profesionale" sau "industriale"?
              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

              Comentariu

              • letthal
                Incepator
                • 25.mar.2007
                • 13

                #22
                Da se gasesc la delarii Bosch shi intradevar sunt intre gama hobby shi cea profesionala. Incearca sa faci rost de un flayer cu gama Bosch Premium vei vedea ce scule fac parte din aceasta gama.
                Nu vorbii fara sa sti
                Nu hali mereu ce auzi de la altii
                Nu te da ce nu potzi sa fi
                Sunt vorbe de ....
                Le auzi in fiecare zi

                Comentariu

                • silex
                  Incepator
                  • 05.feb.2007
                  • 17

                  #23
                  Salutare,

                  Ce spuneti de pachetul Skill din pliantul de Metro de saptamana asta? Mie imi trebuie masina de gaurit (cea din pliant are 500 W) pentru a amesteca adeziv de faianta si pentru a da gauri in special in caramida, dar si in beton (sa montez draperii). Fierastraul (380 W) imi trebuie pentru a taia parchetul laminat si eventual mici taieri in lemn. Masina de gaurit si insurubat pentru diverse actiuni mici gen infiletat in dibluri.

                  Urmeaza ca intr-o luna sa ma apuc de amenajarea unui apartament in bloc nou si ar trebui sa achizionez ceva scule, si vreau sa iau ceva "nici prea prea, nici foarte foarte" , adica sa-si faca treaba si ma tina un timp cat mai lung, dar sa nu fi foarte scumpe.

                  Cu respect,
                  Silviu

                  Comentariu

                  • ccrriissttyy
                    Incepator
                    • 20.iul.2007
                    • 1

                    #24
                    salutare, cel mai bun pendular pt tine este PST 680 de la bosch verde are tot ce vrei ( prindere SDS , sufla rumegusul in fata sau dc ai si un siste,m de aspiratie/slefuire VENTARO este si mai bine pt ca o sa il absoarba acasta
                    , si este si cel mai ieftin 250 ron).[/list]

                    Comentariu

                    • silex
                      Incepator
                      • 05.feb.2007
                      • 17

                      #25
                      Sistemul Ventaro din cate am vazut eu costa cam 4mil, mult fata de ceea ce am nevoie. Pendularul costa singur 250 RON, iar pachetul Skil costa 260 RON totul. Pendularele au putere relativ apropiata (chiar nu ajunge un 380 W pentru a taia grosime de 2-3 cm?), iar chestia cu suflatul nu ma impresioneaza asa de mult la ce-mi trebuie mie.

                      Ideea e ca-mi trebuie o chestie care sa-si faca treaba, iar Bosch-ul asta costa cat 3 scule de la Skil (un Bosch mai ieftin).

                      Tot asa mai sunt la Baumax ceva scule la 6-700mii care au putere de 700W, dar nu am auzit niciodata de ele, cred ca sunt ceva marca proprie.

                      Alte pareri?

                      Comentariu

                      • letthal
                        Incepator
                        • 25.mar.2007
                        • 13

                        #26
                        Postat în original de silex
                        Salutare,

                        Ce spuneti de pachetul Skill din pliantul de Metro de saptamana asta? Mie imi trebuie masina de gaurit (cea din pliant are 500 W) pentru a amesteca adeziv de faianta si pentru a da gauri in special in caramida, dar si in beton (sa montez draperii). Fierastraul (380 W) imi trebuie pentru a taia parchetul laminat si eventual mici taieri in lemn. Masina de gaurit si insurubat pentru diverse actiuni mici gen infiletat in dibluri.

                        Urmeaza ca intr-o luna sa ma apuc de amenajarea unui apartament in bloc nou si ar trebui sa achizionez ceva scule, si vreau sa iau ceva "nici prea prea, nici foarte foarte" , adica sa-si faca treaba si ma tina un timp cat mai lung, dar sa nu fi foarte scumpe.

                        Cu respect,
                        Silviu
                        Pachetul de trei scule Skil de care vorbiti dumneavoastra este ideal pentru amenajari intr-o locuinta. Cu masina de gaurit putetzi da gauri in caramida,bca, zidarie , lemn, metal fara probleme cat despre gauri in beton este mai greu dar nu imposibil daca folositi un burghiu bun Bosch gama Blue Granit , la amestecul materialului o recomand doar in cazul in care facetzi o cantitate mai mica de material. Ferastraul pendular este ideal pentru a debita lucruri marunte in casa( polite, parchet laminat etc). Personal am pus parchet in tot apartamentul cu ajutorul lui shi am fost super incantat de el. Are reglaj pentru turatie ceea ce ajuta la o debitare mai eficienta in materiale mai pretentioase cum ar fi pvc sau aluminiul.Sistemul de panze folosit este cel clasic in ..T`` panzele gasindu-se cu usurinta. A treia unealta pe care ati omis-o este polizorul unghiular cu care putetzi debita cu usurinta metal. De asemenea avand in vedere ca va pregatitzi de reamenajarea locuintei polizorul il putetzi folosi la debitarea placilor ceramice daca folositzi o panza diamantata. Sper sa va fi fost de ajutor in alegerea produsului shi il recomand cu incredere.
                        Nu vorbii fara sa sti
                        Nu hali mereu ce auzi de la altii
                        Nu te da ce nu potzi sa fi
                        Sunt vorbe de ....
                        Le auzi in fiecare zi

                        Comentariu

                        • RaduCA
                          Living Legend
                          • 09.oct.2005
                          • 6360

                          #27
                          Postat în original de silex
                          Ce spuneti de pachetul Skill din pliantul de Metro de saptamana asta?
                          Eu unul nu mi-as lua nici un set de scule la acest pret! S-ar putea sa fie de unica folosinta. Daca o patiti, sa stiti ca eu nu v-am cobit...
                          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                          Comentariu

                          • mx81
                            Membru Marcant
                            • 21.ian.2006
                            • 322

                            #28
                            Sculele hobby sau profesionale ? Le diferentiaza durata de serviciu (hobby au evident durata mai scurta , sunt gindite pentru citeva ore pe saptamina , cele profesionale 8 ore pe zi ) si intensitatea muncii (la hobby nu te grabeste nimeni (pauzele lungi si dese ...) , la profesional sta patronul cu ochii pe ceas ). Evident sculele profesionale sunt la aceasi putere mai robust construite si mai multe optiuni pe ele (asistenta la suprasarcina , asistenta la supraincalzire , functii etc. ) De aici incolo alegerea iti apartine .
                            Pot sa spun ca totusi poti obtine performante si cu scule de amator totul este sa sti ce si cit sa ceri de la ele .

                            Comentariu

                            • silex
                              Incepator
                              • 05.feb.2007
                              • 17

                              #29
                              @letthal: ma gandeam eu ca pendularul trebuie sa faca fata taierii de laminat pentru un apartament; indoiala mea cea mare e legata de fiabilitatea masinii de gaurit la amestecul adezivului; a treia scula in pachetul de 3 e o masina de gaurit si insurubat cu acumulatori.

                              @raduca: sa speram totusi ca nu sunt chiar de unica folosinta

                              @mx81: exact pe ideea ca nu ma grabeste nimeni ma gandeam sa cumpar scule Skil (hobby) + ca sper sa faca fata mai bine decat ceva "no name", avand in vedere ca se vor a fi parte a grupului Bosch

                              ma duc zilele astea pana la Metro sa dau un ochi sa vad ceva detalii. de folosit numai peste o luna o sa-mi pot face o parere mai precisa, asta in cazul in care la iau

                              Comentariu

                              • Baboo
                                Living Legend
                                • 09.iul.2006
                                • 1658

                                #30
                                De la masinile de insurubat cu acumulator, trebuie sa stitzi ce vretzi sa obtzinetzi! In acest sens pe ele se afla niste gradatzii de reglaj a cuplului dezvoltat la virful sculei. Am vazut ca cele ,,la pachet", de cele mai multe ori, au cuplul mic, 5-8Nm. Eu am un Wuerth, cu max 20Nm, cu care am insurubat ,,din prima", in stejar, un holzsurub de 120mm!

                                Sal'tare!
                                E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                                Comentariu

                                Procesare...