Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dummy_
    Membru Marcant
    • 16.mai.2009
    • 670

    Răspuns la: Răspuns la: Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

    O sa ma refer la produsele Hitachi si Bosch care sunt incadrate de producator in categoria profesionala ... restul de circulare sunt hobby si nici macar nu merita luate in considerare fiinca vor fi extraordinar de proaste si vor fii niste bani aruncati pe fereastra . Am avut si eu un Black & Deker la 1400 W cu care am lucrat , s-a stricat atuncea cand l-am fortat , reparat statorul , a mers cateva zile si s-a stricat din nou , l-am facut cadou la un coleg de servici ( bineinteles fara panza ) si mi-am luat un makita la 1400 w si vro 600 ron fabricat in Anglia .
    Boschul e fabricat in Taiwan sau Rusia , nu mai e acelas produs ca acum 12 ani , e mult mai putin fiabil mai ales in categoria de pret gama entry level , eu personal nu asi cumpara un circular marca Bosch din chiar din orce categorie de pret , nu au excelat niciodata in segmentul circuloarelor de mana ..dar exceleaza in domaniul accesorilor ( panzelor )
    Hitachi , au un dziain simplist cu insertii de plastic armat cu fibra si ranforsat , are o putere mai mare dar discul e mai mic cu 5 mm probabil fabricat in China e din categoria entry level deci nu poate asigura caracteristici superioare in functionare , orcum e peste Bosch .
    Eu personal mi-asi lua un circular de mana Makita secound la precul de achizitie al Hitachii in stare buna la 2000/2500 W fabricat acum 10-13 ani in Japonia in stare tehnica buna, panza nu m-ar interesa in ce stare este finca e consumabil si orcum cele cu care vin echipate circularele sunt proaste . Makita exceleaza in acest segment de piata de zeci de ani iar produsele mai vechi au o calitate superioara sculelor ca Hilti sau Festoolsi proprilor produse generatie noua

    Comentariu

    • gi0
      Membru
      • 18.mar.2008
      • 131

      Răspuns la: Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

      Multumesc pentru raspuns .
      Makita este oricum preferatul meu . Din pacate este si mai scump , de aceea nu l-am pus in lista .
      Stiti o sursa de unde as putea lua un circular sh ? Sunt interesat de un circular cu panza de 185-190mm , cele cu panza mai mare sunt greoaie deja .Daca nu gasesc ceva , voi lua hitachi , este alegerea mea dupa machita . Sigur este facut in China , ca si restul brandurilor , incclusiv makita .
      Cu stima .

      Comentariu

      • gi0
        Membru
        • 18.mar.2008
        • 131

        Răspuns la: Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

        Buna seara .
        Poate aveti o parere , o opinie despre Ryobi Japonia sau Trotec Germania . Vreau sa iau un pendular si o filetanta . La preturi Trotec este mai ieftin .
        Multumesc .
        Cu stima .

        Comentariu

        • yulica19
          Incepator
          • 17.oct.2007
          • 17

          Răspuns la: Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

          Buna ziua.
          Am un circular de mana Bosch PSK 55 folosit la constructia unei case de lemn. A taiat sute de scanduri si dulapi (de brad) fara probleme. Acum 2 ani am incercat sa tai niste grinzi de fag dar facea fata cu greu si a trebuit sa folosesc o drujba. De atunci imi face probleme la taiere.Panza de taiere e schimbata tot cu una noua originala.
          Daca incerc sa tau un dulap de 10 latime, merge bine pana la jumate si apoi se cam impotmoleste iar daca il fortez observ urme de arsura pe taietura. Cu scandurile se descurca inca.
          Aveti idee daca se poate repara sau trebuie sa cumpar altul?

          Comentariu

          • rotinel231
            Incepator
            • 26.mar.2012
            • 15

            Răspuns la: Răspuns la: Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele electrice

            Postat în original de dummy_
            L-am luat secound la 280 ron , e in stare excelenta si iti garantez ca o sa duca mai mult decat variantele hobby , cateodata merita riscul de a invvestii intr-o scula secound de firma .
            Ceva mai multe detalii se poate ? Intentionez sa-mi iau si eu un 135 BCE , SH si as vrea sa stiu daca sunteti multumit de sistemul Precision Control si ce parti sunt uzate - in special placutele ceramice de ghidaj.si rola.

            Comentariu

            • dummy_
              Membru Marcant
              • 16.mai.2009
              • 670

              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Ferastraie verticale, circulare, freze si rindele

              Postat în original de rotinel231
              Ceva mai multe detalii se poate ? Intentionez sa-mi iau si eu un 135 BCE , SH si as vrea sa stiu daca sunteti multumit de sistemul Precision Control si ce parti sunt uzate - in special placutele ceramice de ghidaj.si rola.
              Bunas , eu am modelul Bosch 135 CE care de fapt e acelas model fara manerul superior , din pacate nu se mai fabrica de catva ani
              Este un model foarte bun prin prisma faptului ca are o gramada de functii utile ( variator de turatie , talpa reglabila , schimbarea automata a panzei , suflare span , pendulare in 4 trepte , reglarea cursei de pendulare , ff robust ... ) ce nu imi place este ca nu are un amarat de led care sa iti lumineze suprafata de lucru , ca si ferastrau eu consider ca este cel mai bun in gama profesionala ( nu industriala ) e mai bun ca Hilti sau Festool , Ssitemul de ghidare este din metal nu ceramica , e OK dar nu extraordinar , eu l-am inlocuit si am dat undeva la 40-50 ron pe el In mod sigur merita achizitionat si il gasesti secound in stare excelanta la vro 4-500 ron

              Comentariu

              Procesare...