Ciocane rotopercutoare

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • emil b
    Membru
    • 05.ian.2007
    • 113

    #31
    m-am dumerit

    Comentariu

    • marius o
      Incepator
      • 23.sep.2007
      • 6

      #32
      ce pot cumpara (ciocan rotopercutor) pentru uz personal (peretii apartamentului sunt din placi dre beton) si cu un buget de pana in 200 lei?

      Comentariu

      • florin n
        Membru
        • 03.nov.2006
        • 281

        #33
        e la Metro unu in oferta la 150 lei.

        Comentariu

        • marius o
          Incepator
          • 23.sep.2007
          • 6

          #34
          conteaza watti si joule ?
          in ce sens?

          Comentariu

          • marius o
            Incepator
            • 23.sep.2007
            • 6

            #35
            pentru florin n
            ce firma?
            cati wati?

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 12977

              #36
              Fairline, 950W.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • marius o
                Incepator
                • 23.sep.2007
                • 6

                #37
                multumesc

                Comentariu

                • bica sorin
                  Incepator
                  • 27.sep.2007
                  • 21

                  #38
                  am dat zeci de gauri in beton cu bormasina cu percutie. concluzie- daca dati de un beton dur(numai in cazul unui beton dur) cumparati-va ciocan rotopercutor, pentru ca bormasina inainteaza foarte lent in betonul dur, iar in timp ii scade fiabilitatea. cumparati o bormasina cu percutie care o folositi la bca, caramida, fier, lemn (din gama entry), in general la lucruri de: finete, amestecat compozitii, smirgheluit etc. si un ciocan rotopercutor tot din gama entry pe care sa-l folositi la beton. aceste sfaturi sunt numai pentru cei care le folosesc in interes personal.
                  ex. pret aproximativ bormasina 50 ron
                  pret ciocan rotopercutor 100 ron
                  total 150 ron
                  la acest pret se merita sa ai 2 scule in casa, iti faci treaba fara bataie de cap si in timp scurt.

                  Comentariu

                  • ovi_ice
                    Membru
                    • 30.dec.2006
                    • 239

                    #39
                    in general la lucruri de: finete, amestecat compozitii...
                    Amestecatul compozitiilor nu e lucru de finete din pct de vedere al solicitarii bormasinii. Iti trebuie motor serios la bormasina si aerisire buna, deoarece se incalzeste foarte repede.

                    Stiu pe cineva care a incercat sa faca 10 kg de glet din prima cu o bormasina din asta ieftina si dupa 2 min de amestecat a iesit fum din ea .

                    Chiar si cu una mai rasarita tot trebuie sa ai grija...

                    Comentariu

                    • ovi_ice
                      Membru
                      • 30.dec.2006
                      • 239

                      #40
                      Buna ziua,dar a auzit cineva de marca asa de bormasin "Milwaukee"?,am auzit ca sunt cela mai bune.
                      Habib, daca mai esti interesat de Milwaukee, am pus un link catre un test de rotopercutoare la topicul 'Scule japoneze'. Milwaukee e si el inclus in test...poti sa-ti faci o parere citind articolul...

                      Comentariu

                      • Habib
                        Membru
                        • 23.mai.2007
                        • 195

                        #41
                        Da multumesc mult domu ovi_ice pt testul respecti oricum eu mi-am achizitionat un bosch 2-26DFR , ce ma atras la Milwaukee fost ca daca se reteaza cablu de alimentare al iei se poate schimba usor am inteles ca are papuci in al doile rand am vazut ca iei au numai lucruri profesionale adica nu fac ceva gen Hobby si in al 3 rand au o garantzie foarte mare cam 5 ani nu ca ii fac reclama dar am citit datele ale tehnice ale lor si m-au impresionat.Ce nu ma determinat sa-mi cumpar de la ei a fost ca nu au reprezentate multe si nu-mi place sa cumpar de la orice"butic".Te salut bye

                        Comentariu

                        • bica sorin
                          Incepator
                          • 27.sep.2007
                          • 21

                          #42
                          am facut nenumarate galeti cu glet cu bormasina. itradevar iti trebuie o bormasina cu putere mai mare, peste 600W, nu orice scula luata din tirg la 300-400w. care se arde din te miri ce.

                          Comentariu

                          • DumitrescuAndrei2
                            Membru
                            • 02.nov.2007
                            • 160

                            #43
                            Buna ziua.

                            Am vazut intr-un hypermarket un ciocan rotopercutor marca Asist (149 RON) si unul Techipro (107 RON, cam chel, adica nu are nimic in cutie pe langa scula). Amandoua au 850 W si sunt chinezesti. Scrie clar ca sunt din gama Hobby, si sa fie utilizate numai pentru asta.

                            Merita sa cumpar una din ele? Imi trebuie doar pentru amenajarea apartamenului, adica scos gresie, faianta si cateva gauri in beton, din care una trebuie sa aiba grosimea unei doze de priza si adancimea de 14 cm (pe acolo vor trece tevile de apa si gaz din bucatarie pe balcon).

                            Tot acolo este o bormasina cu percutie Asist (550W, la 49 RON). Ar fi suficienta pentru ce am eu de facut?

                            Intreb, deoarece as dori ca masina sa fie mai eficienta decat "gaurirea" cu surubelnita, sau cu dalta si ciocan...

                            Multumesc anticipat.

                            Comentariu

                            • ovi_ice
                              Membru
                              • 30.dec.2006
                              • 239

                              #44
                              doar pentru amenajarea apartamenului, adica scos gresie, faianta si cateva gauri in beton, din care una trebuie sa aiba grosimea unei doze de priza
                              Pt lucrari din astea "usoare" va trebui sa mariti bugetu alocat rotopercutorului...

                              Comentariu

                              • TDJ
                                Living Legend
                                • 10.apr.2006
                                • 2348

                                #45
                                Lucrarile usoare sunt din categoria celor care se fac dupa ce locuinta a fost amenajata, nu pentru amenajarea locuintei.

                                Comentariu

                                Procesare...