Ciocane rotopercutoare

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6701

    Răspuns la: Re: Ciocane rotopercutoare

    Postat în original de Cherubino
    Da, dau pe dinafara de calitative ce sunt. ....
    Ghinion ! Ati prins ceva " lot " cu defecte ... eu pot sa zic ca nu m am tzepuit cu sculele ieftine , pana acuma , sper nici de acuma incolo
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • Cherubino
      Living Legend
      • 10.iul.2006
      • 1688

      Răspuns la: Răspuns la: Re: Ciocane rotopercutoare

      Postat în original de coby
      Ghinion ! Ati prins ceva " lot " cu defecte ...
      Posibil sa fie asa, dar nu mai indraznesc sa repet experienta si cu alte scule.
      LARGO AL FACTOTUM

      Comentariu

      • spik1
        Living Legend
        • 20.apr.2012
        • 2271

        Răspuns la: Răspuns la: Re: Ciocane rotopercutoare

        Postat în original de Cherubino
        Posibil sa fie asa, dar nu mai indraznesc sa repet experienta si cu alte scule.
        De curiozitate, avand doua Makita de ce ati luat un no name?

        Comentariu

        • Cherubino
          Living Legend
          • 10.iul.2006
          • 1688

          Răspuns la: Răspuns la: Re: Ciocane rotopercutoare

          Postat în original de spik1
          De curiozitate, avand doua Makita de ce ati luat un no name?
          Am gresit eu in mesajul de mai sus. Cand am luat Panzer-ul aveam doar o singura Makita. Dupa ce am luat teapa cu scula dedemanista, mi-am facut in continuare treaba cu o singura bormasina (am mai imprumutat una de pe la serviciu atunci cand a fost strict necesar) pana in toamna lui 2013, cand am gasit pe un magazin on-line o oferta de Black Friday la Makita HR2450 cu 599 lei. Era de nerefuzat, asa ca n-am mai stat pe ganduri, si nu-mi pare rau c-am cumparat-o si pe a doua.
          LARGO AL FACTOTUM

          Comentariu

          • Cherubino
            Living Legend
            • 10.iul.2006
            • 1688

            Răspuns la: Ciocane rotopercutoare

            Stiu ca n-are legatura cu ciocanele rotopercutoare (si sper sa fiu iertat pentru asta), dar am vazut in pliantul Lidl care intra in vigoare de joi, 23 aprilie urmatoarea scula :
            "Surubelnita electrica cu acumulator Parkside- pret 199,99 lei.
            Caracteristici :
            -reductor puternic cu 2 trepte de viteza pentru insurubare si gaurire;
            -incarcator rapid de 60 de minute cu oprire automata;
            -iluminare cu LED a piesei;
            -blocare automata SPINDLE LOCK.

            Date tehnice:
            -turatie la mersul in gol: 0-400 min-1 (treapta1) / 0-1300 min-1 (treapta 2)
            -Trepte de cuplu :19+1 treapta pentru gaurire;
            -Cuplu maxim : 25 Nm;
            -diametru maxim de gaurire : 25 mm lemn, 10 mm otel.

            Accesorii incluse:
            -1 acumulator litiu-ion 14,4 V - 1,3 Ah
            -1 bit PZ2 50 mm"

            As vrea sa stiu daca "se" merita la pretul asta, pentru regim de exploatare "hobby" ?
            LARGO AL FACTOTUM

            Comentariu

            • coby
              Living Legend
              • 21.feb.2012
              • 6701

              Răspuns la: Ciocane rotopercutoare

              Da se merita , sunt scule bunicele , pretul e ok . Daca cumva ( desi nu cred ) se strica , Lidl iti da banu inapoi fara probleme !
              Si din nimicuri poti face ceva bun .

              Comentariu

              • spik1
                Living Legend
                • 20.apr.2012
                • 2271

                Răspuns la: Ciocane rotopercutoare

                Constructiv sunt bune, frana buna, blocarea automata este f. utila, doua trepte de viteza la fel de utile. Acumulatorul nu stiu cat de bun este, eu folosesc una recuperata si o alimentez de la un traf. Bine ar fi fost sa aiba doi acumulatori!

                Comentariu

                • Cherubino
                  Living Legend
                  • 10.iul.2006
                  • 1688

                  Răspuns la: Ciocane rotopercutoare

                  @coby si spik1
                  Va multumesc pentru informatii.
                  LARGO AL FACTOTUM

                  Comentariu

                  • Temelye
                    Living Legend
                    • 23.apr.2014
                    • 1395

                    Răspuns la: Ciocane rotopercutoare

                    Sal. In general si eu sunt multumit de sculele de la Lidl,raportul pret calitate e bun
                    In cazul utilizarii hoby eu cred ca sunt suficient de bune
                    Am un acu cu acumulator de 18 V Litiu cam de un an si merge excelent
                    De fapt Parkside au piese ce se potrivesc la Bosch,cumva au platforma tehnica interna asemanatoare chiar daca nu seamana la exterior
                    Ce imi place la Lidl e faptul ca daca ai o problema reala cu un produs esti tratat corect
                    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                    Comentariu

                    • Temelye
                      Living Legend
                      • 23.apr.2014
                      • 1395

                      Răspuns la: Răspuns la: Ciocane rotopercutoare

                      Find rubrica despre rotopercutoare am si rotopercutorul de la Lidl cel de 1500W,5J La inceput nu prea am fost incintat dar folosit numai la spart e ok. Are probleme de nou la comutatorul de rotatie-bataie(merge extrem de greu,poate isi mai da drumul in timp) dar eu dau gaurile cu Makita asa ca nu ma deranjeaza prea mult. Cei de la Lidl imi sunt simpatici iar eu nu sunt prea mofturos asa nu il duc inapoi, il folosesc numai la spart unde cei 5 J isi fac treaba
                      Spor la lucru de calitate
                      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                      Comentariu

                      • Benzyma
                        Membru
                        • 06.dec.2014
                        • 103

                        Răspuns la: Ciocane rotopercutoare

                        Si eu sunt destul de multumit de sculele Parkside. Le folosesc in regim hobby si isi fac treaba foarte bine. Am acel rotopercutor de 1500W care este foarte bun...regulatorul de turatii merge usor la mine. Mai am o rindea electrica cu care am lucrat ceva mai mult si nu pot spune nimic de rau despre ea. De astemenea mai am si un pistol de vopsit, capsator electric si bormasina cu acumulator. Sunt foarte bune la pretul asta. Doar rotopercutorul l-am luat de la lidl, restul le-am luat sh dintre care doar bormasina era noua. Mai vreau un circular. Am vrut sa iau si flexul mare dar am gasit un metabo sh in aceeasi bani.

                        Comentariu

                        • Temelye
                          Living Legend
                          • 23.apr.2014
                          • 1395

                          Răspuns la: Ciocane rotopercutoare

                          Sal.
                          @Benzyma= Nu ma refeream la regulatorul de turatie din partea de jos a minerului,aceea rotita de la 1 la 6 ci ma refeream la comutatorul lateral (stinga cred), de pe corpul masinii cu ajutorul caruia selectezi ca masina sa aiba rotatie cu percutie sau numai percutie. Asa cum spuneti,sunt destul de ok sculele Parkside. Cele mai rele scule de care am avut parte au fost din piata(nu spun ca toate,poate am fost eu mai ghinionist) dar eu unu flexuri si bormasini din piata evit.Eventual ceva SH de marca care nu au prea multa uzura(cu conditia sa mi-se permita sa le desfac)
                          Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                          Comentariu

                          • the_punisher
                            Incepator
                            • 16.iun.2018
                            • 28

                            Buna ziua, ma intereseaza un ciocan rotopercutor pe care sa il folosesc la reparatii si renovari (casa si apartament). Am urmatoarele cerinte pentru aceasta scula:
                            1. Sa pot face gauri in beton si in caramida
                            2. Sa pot sparge beton si caramida (pe suprafete mici, cum ar fi de exemplu sa fac un sant pentru un conductor electric sau ca sa sparg marginea unui trotuar de beton, de maxim 10cm grosime, suprafata 0.25m patrati)

                            Nu ma prea intereseaza sculele chinezesti, ma intereseaza ceva de calitate. Am vazut Bosch GBH 240, pretul este bun pentru cat imi permit, dar nu as vrea sa dau mai mult decat atat pe un rotopercutor. Ca si accestorii, am deja un spitz de la Hikoki, o dalta chinezeasca si 2 burghie de la Bosch.

                            Nelamurirea mea este: daca cumpar Bosch GBH 240, cei 2.7J vor fi suficienti pentru cat am eu nevoie ?

                            Multumesc anticipat.

                            Comentariu

                            • Consultant electrice
                              Moderator
                              • 08.nov.2005
                              • 3240

                              Unealta este ok pentru gauri pana in 20 mm chiar si in placi de beton. 10 cm de spart trotuar de beton o sa o cam chinuiti, depinde acum si de beton. Pentru gauri si santuri de cablu nu va va dezamagi mai ales daca folositi un flex pentru trasarea canalelor inainte de a actiona cu dalta.
                              Este important sa utilizati accesorii de calitate. O sa ramaneti uimit ce diferenta poate face un spiral SDS sau o dalta de calitate comparativ cu cele entry level.
                              Ultima editare de Consultant electrice; 17.nov.2019, 22:53.
                              Curentul nu iarta!

                              Comentariu

                              Procesare...