+ Răspuns la subiect
Pagina 1 din 13 12311 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 121

Subiect: Impamantare casa

Impamantare casa

buna seara,

Am citit cam tot ce se putea de pe forum despre ce si cum cu impamantarea, insa as dori sa mai aflu niste lucruri. Situatia este in felul urmator:
    - reconsolidez casa socrilor si asta inseamna si schimbarea completa a instalatiei electrice. Din nefericire, electricianul care a realizat instalatia din camere a facut-o aiurea, in sensul ca a legat la sigurante altfel decat propusesem noi(3 sigurante deservesc 2 camere si una singura baia, bucataria, anexele, etc)... In sfarsit, am hotarat sa leg eu baia, coridorul, bucataria si anexele, adica locurile unde se afla cei mai multi consumatori de putere mare.
    Deocamdata as vrea sa stiu cum as putea realiza impamantarea/pamantarea? e suficient daca bag o bara de fier in pamant si de acolo sa plec cu firul la tablou? teoria am citit-o, dar vreau sa fac asta ca masura provizorie.
    - si f important: cum leg firul respectiv la tablou? Stiu ca firele de nul sunt legate la un loc impreuna. Tot acolo leg si pamantarea??? poate niste poze m-ar ajuta.

in primul rand exista o diferenta foarte mare intre impamantare(nul de protectie) si nulul de lucru!impamantarea e adevarat se leaga toate impreuna!se poate lega si nulul de lucu impreuna atunci cand folosesti sigurante monopolare (doar pentru circuitul de faza!)
    deci ca circuitele de prize sa posede impamantare va fi nevoie de trei conductori:faza,nul si impamantare!si cred ca la ai nu.....?!?ar trebui sa mentionezi cam ce dimensiuni are bara pe care ai de gand sa o introduci in pamant!
    o instalatie de impamantare se alege dupa mai multe criterii,mentionez:umiditatea,salinitatea solului,adancimea la care se va introduce bara respectiva,dimensiunile acestea ,etc.provizoriu poti folosi o bara de aprox.2m lungime si diametrul de 5-20 cm(dupa posibilitate)
    ca sa faci si o proba mica o sa folosesti impamantarea ca nul de lucru pentru un bec de 100w!atunci cand o sa conectezi becul acesta trebuie sa se aprinda(daca ai la BMP(contoar) siguranta diferentiala aceasta trebuie sa sara)daca nu sare becul trebuie sa lumineze cat mai normal!daca lumineaza foarte slab atunci nu prea e bine!
    ATENTIE:informatiile mele corespund unei instalatii de impamantare provizorii!(asa ai cerut)!
    regulamentar o instalatie de genul acesta trebuie masurata!si asta nu prea o face orcine!cel putin asa spune legea!
    va salut!

si eu a trebuit sa fac pamintare. Am cumparat 3 tarusi de 1.50m si 9ml de platbanda de 40x3. Tarusii au fost montati la 3 m intre ei pe fundul unui sant de 50 cm adincime, platbanda a facut legatura intre capetele lor, cu sudura su protectia sudurii cu smoala topita, apoi s-a montat o priza de separatie(o doza pe perete de unde se poate deconecta pamintarea de instalatie in vederea masurarii). Pret materiale - 200 ron, pret manopera 200 ron. Cost masurare de firma autorizata - 40 ron.

Daca zici ca ai citit tot de la topicurile care fac referire la legarea la pamant trebuia sa te fi lamurit in legatura cu aceasta problema. Asa daca bagi o teava in pamant te linistesti ca zici ca ai impamantare insa in realitate ea poate sa nu ajute la nimic intr-un caz de necesitate. Decat nimic poti incerca si asa insa, ideea e ca o astfel de instalatie provizorie sa nu se transforme in una definitiva.

Citat Postat în original de evisceratum
    platbanda a facut legatura intre capetele lor, cu sudura su protectia sudurii cu smoala topita,
    ce procedeu de sudura mai e si asta... cu smoala topita?

sudura e cu arc electric. Smoala e pentru protectie anticoroziva a sudurii sub pamint. Alceva clasic nu rezista. E nevoie de ea deoarece zincul se arde in zona sudurii.

Citat Postat în original de florin n
    Citat Postat în original de evisceratum
    platbanda a facut legatura intre capetele lor, cu sudura su protectia sudurii cu smoala topita,
    ce procedeu de sudura mai e si asta... cu smoala topita?
    Nu ai inteles tu bine,eu cred ca evisceratum a fost destul de explicit decat ca a gresit o litera in loc de si a scris su dar se mai intampla sa gresim .Dupa sudura se pune smoala pe locul unde sa facut sudura[imediat cat este fierbinte]smoala se topeste si protejeaza platbanda si electrodul[de impamantare]impotriva corodarii deorece in momentul sudarii i-ti dai seama ca platbanda fiind din OL Zn sare zincul de pe ea si trebuie protejata sa nu rugineasca mai exsta si spray de zinc in loc de smoala.Sper ca ai inteles acum .Succes.

Domnule consultant,
    desi la inceput m-am cam iritat de tonul ironic-zeflemitor, chiar am citit destule despre pamantare, atat pe forumul acesta, cat si pe alte site-uri (am vazut multe tipuri de prize, stiu cati ohmi trebuie sa iasa la masurare, etc).
    Aveti dreptate totusi cand spuneti ca pamantarea asta provizorie sa se transforme intr-una definitiva, asa ca voi vedea. Ma interesa mai mult legarea in spatele panoului. Daca leg firul respectiv la un loc cu nulurile adunate acolo gramada sau nu?!?!

AJUTOR IMPAMANTARE

daca impamantare provizorie s-a transformat in definitiva,nulurile le legi la bara de nul si impamantarile la bara de impamantare[banuiesc ca,daca ai schimbat conductorul si ai mai facut si alte circuite,ai inlocuit si tabloul vechi cu unul nou cu sig automate si daca mai sunt si bipolare,nulurile le legi in sigurante ,nu le mai lasi gramada cum spui tu.Cati ohmi ziceai ca ''trebui sa iasa"?

Citat Postat în original de DanielF_67
    Nu ai inteles tu bine,eu cred ca evisceratum a fost destul de explicit decat ca a gresit o litera in loc de si a scris su dar se mai intampla sa gresim .Dupa sudura se pune smoala pe locul unde sa facut sudura[imediat cat este fierbinte]smoala se topeste si protejeaza platbanda si electrodul[de impamantare]impotriva corodarii deorece in momentul sudarii i-ti dai seama ca platbanda fiind din OL Zn sare zincul de pe ea si trebuie protejata sa nu rugineasca mai exsta si spray de zinc in loc de smoala.Sper ca ai inteles acum .Succes.
    aaaaa
    lol )) da, am inteles eu gresit. De regula "protectia sudurii" se refera la protectia metalului topit de actiunea oxigenului, si de asta m-am gandit la alceva

+ Răspuns la subiect

Subiecte similare

1. Impamantare casa noua
    De Tezeu în forumul Instalatii electrice, iluminat si electrocasnice
    Răspunsuri: 136
    Ultimul post: 21.08.2014, 09:48
  2. Legatura impamantare
    De bogd în forumul Instalatii electrice, iluminat si electrocasnice
    Răspunsuri: 9
    Ultimul post: 27.08.2009, 20:32
  3. Circuit impamantare
    De mig765 în forumul Instalatii electrice, iluminat si electrocasnice