Impamantare casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    Răspuns la: Impamantare casa

    @biwak - dpdv fizic in centru ar trebui conectata, ca sa existe rezistenta egala intre cele doua ramuri si implicit o dispersie mai buna.
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • GeorgeSB
      Incepator
      • 05.oct.2017
      • 11

      Răspuns la: Impamantare casa

      Vreau sa ma apuc weekendul asta sa fac impamantarea la o casa veche. Cum ma gandesc sa procedez:

      - sap un sant de 70-80 cm adancime in care voi infige soi stalpi de impamantare de 1.5 m lungime. Distanta intre stalpi sa fie de 1.5m, 3 m sau 4.5m?
      - santul va fi cam la 80 cm de casa, paralel cu unul din peretii casei ( caramida, grosime de 45 cm). Este prea aproape santul de casa?
      - platbanda o voi prinde de stalpii de impamantare cu suruburi, stalpii avand urechi cu gauri de prindere. Este obligatoriu sa sudez platbanda de stalpi sau e deajuns sa-i prind cu suruburi?
      - trecerea de la platbanda la conductor de cupru de 6 mmp galben verde vreau sa o fac printr-un soclu ca cel de mai jos bagat intr-o doza de exterior ca in poza. Ar fi o alta solutie mai buna?
      - conectarea conductorului de cupru in tablou o fac printr-o bara de nul.

      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	doza.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	17,4 KB 
ID:	629978Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	suport.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	9,8 KB 
ID:	629979

      Va rog sa-mi spuneti daca procedez corect si daca ar mai fi de adaugat ceva.

      Comentariu

      • Cherubino
        Living Legend
        • 10.iul.2006
        • 1688

        Răspuns la: Impamantare casa

        Da, ar mai fi de adăugat ceva: minimum încă 3-4 țăruși. La doar doi țăruși scurți (1,5 m) nu veți obține niciodată o rezistență de dispersie a prizei de maximum 4 ohmi.
        Distanța dintre țăruși trebuie să fie dublul lungimii acestora, adică, dacă țărușii sunt de 1,5 m, distanța dintre ei va fi de 3 m.
        Legăturile dintre țăruși și platbandă executate cu șuruburi se protejează anticoroziv cu smoală topită turnată peste ele.
        Secțiunea conductorului PE trebuie să fie egală cu cea a conductoarelor active ale coloanei electrice de alimentare. Dacă coloana e din Cu de 6 mmp sau Al de 10 mmp, atunci e bună secțiunea de 6 mmp.
        LARGO AL FACTOTUM

        Comentariu

        • GeorgeSB
          Incepator
          • 05.oct.2017
          • 11

          Răspuns la: Impamantare casa

          Multumesc pentru sfaturi. Am pus trei tarusi, la trei metri distanta unul de altul. Nu aveam spatiu sa mai bag si alti tarusi. Nu am folosit smoala topita, in schimb am dat cu un spray cu zinc peste suruburile si platbanda gaurita, sper sa fie ok. Acum trebuie sa gasesc pe cineva sa masoare impamantare sa vedem cati ohmi are.

          Comentariu

          • Cherubino
            Living Legend
            • 10.iul.2006
            • 1688

            Răspuns la: Impamantare casa

            Eu aș zice să nu astupați lucrarea până ce nu-i făcută măsurătoarea. Tare mi-e teamă că va trebui completat cu țăruși suplimentari.
            LARGO AL FACTOTUM

            Comentariu

            • tiberiug
              Incepator
              • 17.dec.2020
              • 2

              Depinde si de tipul solului. Pot fi de ajuns si 3 tarusi. Insa recomand sa nu folositi sudura ci prindere mecanica in suruburi si sa izolati cu o banda anticoroziva.
              Ultima editare de Consultant electrice; 19.dec.2020, 11:09.

              Comentariu

              Procesare...