Impamantare casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ovigota
    Incepator
    • 27.aug.2006
    • 15

    #16
    atasament:
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • TDJ
      Living Legend
      • 10.apr.2006
      • 2348

      #17
      Masa.

      Comentariu

      • ovigota
        Incepator
        • 27.aug.2006
        • 15

        #18

        Mishto! Daca asa as explica si eu elevilor la clasa, s-ar duce dracului toata treaba....

        Comentariu

        • alex virtual
          Living Legend
          • 19.mai.2007
          • 1363

          #19
          circuitul de impamantare !o sa vi cu un conductor(pe care ai spus ca o sa il bagi in canal)la puntea respectiva ;iar din ea la dozele de legatura sau direct la prize(dupa caz)

          Comentariu

          • alex virtual
            Living Legend
            • 19.mai.2007
            • 1363

            #20
            Postat în original de Traian Dajma
            Masa.
            concediu placut
            sii....iertati-l , e incepator!
            va salut!

            Comentariu

            • ovigota
              Incepator
              • 27.aug.2006
              • 15

              #21
              10x!
              ...desi nu stiu pentru ce ar trebui sa fiu 'iertat'??? In sfarsit, concediu placut si din partea mea dlui Traian. Asa suntem noi, astia, cu cas la gura presupun....

              Comentariu

              • dmugurel
                Membru marcant
                • 14.feb.2006
                • 306

                #22
                Nu stiu cu ce raspuns sa incep, cam multe intrebari si mai multe raspunsuri...
                Nu se poate priza de pamant provizorie. Pentru a putea da date despre dimensionarea corecta a unei prize de pamant trebuie sa ai o experienta in a executa prize in zona unde se afla imobilul, poti contacta o firma in zona care este agreata de Electrica pentru executia de bransamente si sau retele electrice. In conditii normale o priza executata dupa cum scrie evisceratum este suficienta, ar fi bina ca la final sa o masoare cineva. In tablou sa folosesti sigurante bipolare sau P+N sau daca ai monopolare sa pui si pe nul, nu doar pe faza. La conectorul incercuit cu albastru (multiplicatorul de nul) legi conductorul care vine de la priza de pamant si toate nulurile de protectie care pleaca din tablou.
                Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

                Comentariu

                • alex virtual
                  Living Legend
                  • 19.mai.2007
                  • 1363

                  #23
                  Postat în original de ovigota
                  10x!
                  ...desi nu stiu pentru ce ar trebui sa fiu 'iertat'??? In sfarsit, concediu placut si din partea mea dlui Traian. Asa suntem noi, astia, cu cas la gura presupun....
                  a-ti specificat undeva (+)plus!aceasta polaritate se foloseste doar in curent continuu!dvs.a-ti facut referire la faza!aici a fost greseala!
                  dar nu e nici o problema(sa stiti ca si eu le mai incurc) suntem oameni nu?!?

                  Comentariu

                  • alex virtual
                    Living Legend
                    • 19.mai.2007
                    • 1363

                    #24
                    Postat în original de dmugurel
                    Nu stiu cu ce raspuns sa incep, cam multe intrebari si mai multe raspunsuri...
                    Nu se poate priza de pamant provizorie. Pentru a putea da date despre dimensionarea corecta a unei prize de pamant trebuie sa ai o experienta in a executa prize in zona unde se afla imobilul, poti contacta o firma in zona care este agreata de Electrica pentru executia de bransamente si sau retele electrice. In conditii normale o priza executata dupa cum scrie evisceratum este suficienta, ar fi bina ca la final sa o masoare cineva. In tablou sa folosesti sigurante bipolare sau P+N sau daca ai monopolare sa pui si pe nul, nu doar pe faza. La conectorul incercuit cu albastru (multiplicatorul de nul) legi conductorul care vine de la priza de pamant si toate nulurile de protectie care pleaca din tablou.
                    eu zic ca daca ai aparat cu ce sa masori priza de impamantare si ceva experienta nu ai nevoie de o firma!stiu ca asa zice legea dar...!
                    va salut!

                    Comentariu

                    • ovigota
                      Incepator
                      • 27.aug.2006
                      • 15

                      #25
                      e clar: priza de pamantare o voi face cu ajutorul celor de la Electrica.
                      Ma interesa mai nou unde anume leg faza si nulul pe care le aduc din tabloul principal si, mai exact, cum leg cele 2 fire (faza + nul, pt ca banuiesc ca nu leg inca pamantarea fara ca aceasta sa fie facuta) la cele 5 sigurante care vor deservi bucatarie, etc...

                      Comentariu

                      • dmugurel
                        Membru marcant
                        • 14.feb.2006
                        • 306

                        #26
                        Postat în original de ovigota
                        e clar: priza de pamantare o voi face cu ajutorul celor de la Electrica.
                        Ma interesa mai nou unde anume leg faza si nulul pe care le aduc din tabloul principal si, mai exact, cum leg cele 2 fire (faza + nul, pt ca banuiesc ca nu leg inca pamantarea fara ca aceasta sa fie facuta) la cele 5 sigurante care vor deservi bucatarie, etc...
                        Daca nu ai sigurnte bipolare sau P+N (dupa cum vad in imaginea postata) trebuie sa ai numar par de sigurante. Faza si nulul se leaga la intrare in sigurante intre care se fac punti sau se foloseste busbar. Totusi nu era mai simplu pentru sa chemi un electrician la legarea sigurantelor,nu cred ca dureaza mai mult de 15 minute.
                        Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

                        Comentariu

                        • evisceratum
                          Membru marcant
                          • 29.aug.2006
                          • 410

                          #27
                          Haideti sa va povestesc si niste preturi:
                          -Priza de pamint executata de electrica - 1500 RON - cuprinde cei 3 tarusi si platbanda de care v-am povestit.
                          -acelasi lucru executat de o firma agreata si atestata electrica - 650 ron
                          Va reamintesc preturile materialelor necesare:
                          3 tarusi - 3x33=100 ron
                          10ml platbanda 40x4-90ron
                          masurare de catre firma care face bransamentul cu emiterea unei hirtii care sa ateste ce au masurat - 40 ron
                          manopera - 200 ron cu indulgenta (mie asa mi-au cerut electricienii ce mi-au facut instalatia, dar cred ca au umflat putin pretul ca au dat din greseala un pret prea mic pentru instalatia casei, si eu le-am dat ca mi-a placut cum au lucrat si ce stiu.)

                          Va dati seama ca manopera cuprinde saparea unui sant de vreo 9ml de 50cm adincime, baterea tarusilor la 3ml intre ei si sudarea platbenzii de capetele tarusilor, scoaterea platbenzii din pamint pe peretele casei si montarea unai doze de separatie. Munca de maxim 3 ore la 2 oameni. In conditiile in care eu am asigurat si aparatul de sudura.

                          Comentariu

                          • danutzddd
                            Membru
                            • 27.iun.2005
                            • 227

                            #28
                            cine stie cum se poate masura impamantarea sa ne spuna si noua.mentionez ca am aparat de masura electronic .multumesc

                            Comentariu

                            • alex virtual
                              Living Legend
                              • 19.mai.2007
                              • 1363

                              #29
                              Postat în original de dmugurel
                              Totusi nu era mai simplu pentru sa chemi un electrician la legarea sigurantelor,nu cred ca dureaza mai mult de 15 minute.
                              va credeam om serios domnule Dmugurel!eu unul ca electrician i-as lua intre optsute si un milion manopera la tabloul respectiv!e mai simplu sa ii spui "cheama un electrician", nu?
                              va salut!

                              Comentariu

                              • alex virtual
                                Living Legend
                                • 19.mai.2007
                                • 1363

                                #30
                                Postat în original de danutzddd
                                cine stie cum se poate masura impamantarea sa ne spuna si noua.mentionez ca am aparat de masura electronic .multumesc
                                nu se poate masura cu ohmmetrul obisnuit!masurarea e mult mai diversificata decat pare!

                                Comentariu

                                Procesare...