Impamantare casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ovigota
    Incepator
    • 27.aug.2006
    • 15

    Impamantare casa

    buna seara,

    Am citit cam tot ce se putea de pe forum despre ce si cum cu impamantarea, insa as dori sa mai aflu niste lucruri. Situatia este in felul urmator:
    - reconsolidez casa socrilor si asta inseamna si schimbarea completa a instalatiei electrice. Din nefericire, electricianul care a realizat instalatia din camere a facut-o aiurea, in sensul ca a legat la sigurante altfel decat propusesem noi(3 sigurante deservesc 2 camere si una singura baia, bucataria, anexele, etc)... In sfarsit, am hotarat sa leg eu baia, coridorul, bucataria si anexele, adica locurile unde se afla cei mai multi consumatori de putere mare.
    Deocamdata as vrea sa stiu cum as putea realiza impamantarea/pamantarea? e suficient daca bag o bara de fier in pamant si de acolo sa plec cu firul la tablou? teoria am citit-o, dar vreau sa fac asta ca masura provizorie.
    - si f important: cum leg firul respectiv la tablou? Stiu ca firele de nul sunt legate la un loc impreuna. Tot acolo leg si pamantarea??? poate niste poze m-ar ajuta.
  • alex virtual
    Living Legend
    • 19.mai.2007
    • 1363

    #2
    in primul rand exista o diferenta foarte mare intre impamantare(nul de protectie) si nulul de lucru!impamantarea e adevarat se leaga toate impreuna!se poate lega si nulul de lucu impreuna atunci cand folosesti sigurante monopolare (doar pentru circuitul de faza!)
    deci ca circuitele de prize sa posede impamantare va fi nevoie de trei conductori:faza,nul si impamantare!si cred ca la ai nu.....?!?ar trebui sa mentionezi cam ce dimensiuni are bara pe care ai de gand sa o introduci in pamant!
    o instalatie de impamantare se alege dupa mai multe criterii,mentionez:umiditatea,salinitatea solului,adancimea la care se va introduce bara respectiva,dimensiunile acestea ,etc.provizoriu poti folosi o bara de aprox.2m lungime si diametrul de 5-20 cm(dupa posibilitate)
    ca sa faci si o proba mica o sa folosesti impamantarea ca nul de lucru pentru un bec de 100w!atunci cand o sa conectezi becul acesta trebuie sa se aprinda(daca ai la BMP(contoar) siguranta diferentiala aceasta trebuie sa sara)daca nu sare becul trebuie sa lumineze cat mai normal!daca lumineaza foarte slab atunci nu prea e bine!
    ATENTIE:informatiile mele corespund unei instalatii de impamantare provizorii!(asa ai cerut)!
    regulamentar o instalatie de genul acesta trebuie masurata!si asta nu prea o face orcine!cel putin asa spune legea!
    va salut!

    Comentariu

    • evisceratum
      Membru marcant
      • 29.aug.2006
      • 410

      #3
      si eu a trebuit sa fac pamintare. Am cumparat 3 tarusi de 1.50m si 9ml de platbanda de 40x3. Tarusii au fost montati la 3 m intre ei pe fundul unui sant de 50 cm adincime, platbanda a facut legatura intre capetele lor, cu sudura su protectia sudurii cu smoala topita, apoi s-a montat o priza de separatie(o doza pe perete de unde se poate deconecta pamintarea de instalatie in vederea masurarii). Pret materiale - 200 ron, pret manopera 200 ron. Cost masurare de firma autorizata - 40 ron.

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #4
        Daca zici ca ai citit tot de la topicurile care fac referire la legarea la pamant trebuia sa te fi lamurit in legatura cu aceasta problema. Asa daca bagi o teava in pamant te linistesti ca zici ca ai impamantare insa in realitate ea poate sa nu ajute la nimic intr-un caz de necesitate. Decat nimic poti incerca si asa insa, ideea e ca o astfel de instalatie provizorie sa nu se transforme in una definitiva.
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • florin n
          Membru
          • 03.nov.2006
          • 281

          #5
          Postat în original de evisceratum
          platbanda a facut legatura intre capetele lor, cu sudura su protectia sudurii cu smoala topita,
          ce procedeu de sudura mai e si asta... cu smoala topita?

          Comentariu

          • evisceratum
            Membru marcant
            • 29.aug.2006
            • 410

            #6
            sudura e cu arc electric. Smoala e pentru protectie anticoroziva a sudurii sub pamint. Alceva clasic nu rezista. E nevoie de ea deoarece zincul se arde in zona sudurii.

            Comentariu

            • DanielF_67
              Membru marcant
              • 22.mar.2007
              • 336

              #7
              Postat în original de florin n
              Postat în original de evisceratum
              platbanda a facut legatura intre capetele lor, cu sudura su protectia sudurii cu smoala topita,
              ce procedeu de sudura mai e si asta... cu smoala topita?
              Nu ai inteles tu bine,eu cred ca evisceratum a fost destul de explicit decat ca a gresit o litera in loc de si a scris su dar se mai intampla sa gresim .Dupa sudura se pune smoala pe locul unde sa facut sudura[imediat cat este fierbinte]smoala se topeste si protejeaza platbanda si electrodul[de impamantare]impotriva corodarii deorece in momentul sudarii i-ti dai seama ca platbanda fiind din OL Zn sare zincul de pe ea si trebuie protejata sa nu rugineasca mai exsta si spray de zinc in loc de smoala.Sper ca ai inteles acum .Succes.

              Comentariu

              • ovigota
                Incepator
                • 27.aug.2006
                • 15

                #8
                Domnule consultant,
                desi la inceput m-am cam iritat de tonul ironic-zeflemitor, chiar am citit destule despre pamantare, atat pe forumul acesta, cat si pe alte site-uri (am vazut multe tipuri de prize, stiu cati ohmi trebuie sa iasa la masurare, etc).
                Aveti dreptate totusi cand spuneti ca pamantarea asta provizorie sa se transforme intr-una definitiva, asa ca voi vedea. Ma interesa mai mult legarea in spatele panoului. Daca leg firul respectiv la un loc cu nulurile adunate acolo gramada sau nu?!?!

                Comentariu

                • DanielF_67
                  Membru marcant
                  • 22.mar.2007
                  • 336

                  #9
                  AJUTOR IMPAMANTARE

                  daca impamantare provizorie s-a transformat in definitiva,nulurile le legi la bara de nul si impamantarile la bara de impamantare[banuiesc ca,daca ai schimbat conductorul si ai mai facut si alte circuite,ai inlocuit si tabloul vechi cu unul nou cu sig automate si daca mai sunt si bipolare,nulurile le legi in sigurante ,nu le mai lasi gramada cum spui tu.Cati ohmi ziceai ca ''trebui sa iasa"?

                  Comentariu

                  • florin n
                    Membru
                    • 03.nov.2006
                    • 281

                    #10
                    Postat în original de DanielF_67
                    Nu ai inteles tu bine,eu cred ca evisceratum a fost destul de explicit decat ca a gresit o litera in loc de si a scris su dar se mai intampla sa gresim .Dupa sudura se pune smoala pe locul unde sa facut sudura[imediat cat este fierbinte]smoala se topeste si protejeaza platbanda si electrodul[de impamantare]impotriva corodarii deorece in momentul sudarii i-ti dai seama ca platbanda fiind din OL Zn sare zincul de pe ea si trebuie protejata sa nu rugineasca mai exsta si spray de zinc in loc de smoala.Sper ca ai inteles acum .Succes.
                    aaaaa
                    lol )) da, am inteles eu gresit. De regula "protectia sudurii" se refera la protectia metalului topit de actiunea oxigenului, si de asta m-am gandit la alceva

                    Comentariu

                    • Codex
                      Membru
                      • 12.mai.2006
                      • 253

                      #11
                      Re: Ajutor impamantare

                      Postat în original de ovigota
                      buna seara,

                      Am citit cam tot ce se putea de pe forum despre ce si cum cu impamantarea, insa as dori sa mai aflu niste lucruri. Situatia este in felul urmator:
                      - reconsolidez casa socrilor si asta inseamna si schimbarea completa a instalatiei electrice. Din nefericire, electricianul care a realizat instalatia din camere a facut-o aiurea, in sensul ca a legat la sigurante altfel decat propusesem noi(3 sigurante deservesc 2 camere si una singura baia, bucataria, anexele, etc)... In sfarsit, am hotarat sa leg eu baia, coridorul, bucataria si anexele, adica locurile unde se afla cei mai multi consumatori de putere mare.
                      Deocamdata as vrea sa stiu cum as putea realiza impamantarea/pamantarea? e suficient daca bag o bara de fier in pamant si de acolo sa plec cu firul la tablou? teoria am citit-o, dar vreau sa fac asta ca masura provizorie.
                      - si f important: cum leg firul respectiv la tablou? Stiu ca firele de nul sunt legate la un loc impreuna. Tot acolo leg si pamantarea??? poate niste poze m-ar ajuta.
                      Stimate domn

                      Personal va recomand ca instalatia de impamantare sa o realizati cat mai bine deoarece nu de putine ori aceasta a salvat viata oamenilor (mai ales in mediul rural unde se acorda o importanta cat mai mica acestui aspect)

                      In primul rand ar trebui sa stiti ca impamantare dvs NU TREBUIE sa depaseasca 4 ohmi. E important aceasta valoare sa fie respectata (pentru cazul cand folositi impamantarea pe post de protectia impotriva curentilor de defect). Daca pe aceeasi impamantare doriti sa instalati in viitor si un paratraznet atunci ... valoarea acesteia TREBUIE sa fie de MAXIM 1ohm.

                      In fine sa presupunem ca doriti doar pentru prize sa fie folosita. Asa cum au spus si alti forumisti mai sus pentru calcului prizei de pamant intra in calcul mai multi factori precum cei enumerati. Folosind "dupa ureche " (scuzati-mi exprimarea) doar 3 tevi introduse in pamant nu cred sa fie si o rezolvare . Daca doriti va pot realiza un calcul aproximativ, grosier prin care sa aproximam cate "tevi" aveti nevoie, platband etc.

                      Pentru aceasta am nevoie sa stiu urmatoarele:
                      - tipul de sol
                      - lungimea tevei pe care o veti folosi
                      - diametrul tevei
                      - adancimea la care ingropati teava
                      - spatiul disponibil pentru realizarea prizei de pamant (tevi puse in linie in triunghi in patrat in cerc)
                      - o suprafata/lungime disponibila pentru priza de pamant
                      - latimea barei OL-Zn pe care o aveti pentru legatura intre tevi
                      iar eu voi incerca sa va dau numarul de electrozi pe care sa ii folositi in acest caz

                      Repet este foarte posibil sa nu rezulte intocmai rezistenta care este necesara deoarece acest rezultat rezulta in urma acuratetei datelor indicate de dvs.

                      Cu respect
                      Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

                      Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

                      Electrician autorizat IIA + IIB

                      Comentariu

                      • constantin57
                        Membru
                        • 11.dec.2005
                        • 194

                        #12
                        Impamintarea

                        Daca bransamentul este de data recenta este posibil ca in cofret sa aiba protectie diferentiala asa ca discutia este inutila in acest caz cel care a facut bransamentul a realizat si impamintarea acest fir se leaga in tablou la nulul de protectie distribuit in continuare in toata instalatia .Nulul de protectie nu se leaga numai la contactul de protectie al prizelor ci si la corpul lampilor daca sunt metalice in baie ,intrerupatoare daca au partea din fata metalica(am montat intr. englezesti care au panoul frontal metalic). Aceasta protectie(diferentiala) este foarte sensibila (30mA) actioneaza si in cazul electrocutarii asa ca in functie de ce parti ale corpului au intrat in contact cu faza ne poate salva viata.
                        I-mi cer scuze daca v-am plictisit cu aceste amanunte!

                        Comentariu

                        • ovigota
                          Incepator
                          • 27.aug.2006
                          • 15

                          #13
                          Ok. M-ati hotarat: decat sa fac ceva sa iasa aiurea si din ...'provizoriu' sa devina definitiv, mai bine astept putin si chem baietii de la Electrica sa monteze priza asa cum scrie la carte.... Multumesc oricum pentru sfaturi si bunavointa.
                          Mai o intrebare totusi> am 2 fire de la panoul principal la doza din coridor. De aici vreau sa le leg la un tablou auxiliar pe coridor care sa deserveasca bucataria si anexele unde sunt multi consumatori majori. Cu firele de nul am inteles, da' unde anume leg firul de plus care vine din panoul principal???
                          PS: pe coridor am pus 3 fire pt ca am de gand ca firul de pamantare sa-l trag prin pat cablu pana la tabloul principal.

                          Comentariu

                          • DanielF_67
                            Membru marcant
                            • 22.mar.2007
                            • 336

                            #14
                            ajutor impamantare

                            Poate vrei sa spui faza [plus ai in curent continuu]Deci faza o legi in siguranta,si nulul tot in siguranta daca ai sig. bipolare .

                            Comentariu

                            • ovigota
                              Incepator
                              • 27.aug.2006
                              • 15

                              #15
                              OK. Atasez o poza la care va rog sa-mi schitati cum leg faza, nulul si pamantarea. In panoul respectiv vor fi puse 4 sau 5 sigurante. Ce leg la conectorul - sau ce-o fi ala - incercuit cu albastru???

                              Comentariu

                              Procesare...