Cum se toarna sapa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • beaviss36
    Incepator
    • 01.iun.2007
    • 4

    Cum se toarna sapa

    Am avut inundatie, ma rog, parchetul s-a dus naibii, s-a umflat asa tare, cam 50 cm de mi-a scos si usa din balamale!
    Acum am facut 'curat' adica am ramas cu stratul de nisip cam de 3 cm.
    Acum ce trebuie sa fac?
    Pot sa torn sapa peste stratul de nisip sau tre sa scot nisipul si sa torn pe pardoseala goala?
    Vreau sa urc cu nivelul ca 7/8 cm ca sa nu mai am surprize.
    Pot sa torn sapa normala sau din aia autonivelanta?
    Va rog sa imi explicati incet si clar
    Multumesc anticipat.
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Ce finisaj vrei sa aplici dupa refacerea pardoselii?
    Nisipul ala era undeva sub podeaua falsa care asigura stratul suport pentru parchet?
    Cu autonivelanta nu ai cum sa acoperi o grosime asa mare.
    Esti la parter sau la etaj?
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • beaviss36
      Incepator
      • 01.iun.2007
      • 4

      #3
      Tot eu cel cu sapa!!!!!!!

      Eu stau la parter.Am avut parchet pe stil vechi cum sa spun.De la pardoseala in sus:strat de nisip,un fel de covor din smoala,nu stiu cum se numeste, ,pe urma PFL si la sfirsit parchetul care a fost lipit de PFL.De fapt acest carton a retinut toata umezeala.Ma rog,toate astea au fost.Eu acum vreau sa-mi pun parchet laminat si nu stiu ce sa fac.Am 14 m patrati si vreau sa urc cu 7/8 cm de la pardoseala in sus pina la prag,asta in caz de inundatie sa fiu sigur ca nu mai am surprize.Cred ca tre sa ma arunc la ciment de ciment ca sa umplu tot sau......?Am auzit de ceva polistiren dar cred ca pina la urma tot la betoane o sa ajung sa torn. Ce spuneti???Multumesc din nou anticipat.

      Comentariu

      • christon
        Membru
        • 18.iun.2007
        • 191

        #4
        eu as pune o termoizolatie din polistiren extrudat 3 cm, apoi o sapa armata de 5 cm. termoizolatia ar fi bine venita tinand cont ca stai la parter si nici nu incarca prea mult structura.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15138

          #5
          Fiind in aceasta situatie este benefic sa termoizolati pardoseala cu polistiren extrudat. In acest fel o sa reduceti grosimea necesara pentru sapa.
          Puteti aplica polistiren extrudat de 2-3 cm, aplicati o folie de polietilena si turnati o sapa de ciment. Finisati sapa corespunzator si apoi puteti monta laminatul.
          Daca optati pentru o termoizolatie de 5 cm spacluiti si armati suprafata polistirenului cu adeziv pentru polistiren apoi puteti turna o sapa autonivelanta de 1cm si in acest fel ajungeti la un nivel de ~7 cm.

          Comentariu

          • gle_tulmeseriasului
            Incepator
            • 10.iun.2007
            • 15

            #6
            buna ziua. ceea ce nu am inteles este :sa turnam intai sapa si apoi sa punem polistisenul extrudat sau intai sa punem polistirenul si apoi sa turnam sapa?Noi vrem sa obtinem o hidrozolatie cat mai buna avand in vedere ca locuinta este situata la parter si in acelasi timp sa fie cat de cat si o termoizolatie adecvata anotimpului de iarna.In locul buretelui care se distribuie cu parchetul am gasit in magazinele de specialitate un altfel de suport care se poate aplica sub parchet, ceva de genul polistirenului extrudat dar cu o alta textura si cu o grosime de 3-6 mm.Ce parere aveti? Se poate inlocui buretele cu acele placi ,sunt rentabile?VA MULTUMIM!

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15138

              #7
              Postat în original de gle_tulmeseriasului
              buna ziua. ceea ce nu am inteles este :sa turnam intai sapa si apoi sa punem polistisenul extrudat sau intai sa punem polistirenul si apoi sa turnam sapa?
              Presupunand ca exista o placa de beton se va aplica stratul de izolatie si apoi se va turna sapa.

              Noi vrem sa obtinem o hidrozolatie cat mai buna avand in vedere ca locuinta este situata la parter si in acelasi timp sa fie cat de cat si o termoizolatie adecvata anotimpului de iarna.
              Izolatia nu are legatura cu sapa si termoizolatia. Inainte de aplicarea termoizolatiei cu polistiren extrudat se poate aplica membrana bituminoasa BT21 de la Ceresit pentru a asigura si o hidroizolare.

              I
              n locul buretelui care se distribuie cu parchetul am gasit in magazinele de specialitate un altfel de suport care se poate aplica sub parchet, ceva de genul polistirenului extrudat dar cu o alta textura si cu o grosime de 3-6 mm.Ce parere aveti? Se poate inlocui buretele cu acele placi ,sunt rentabile?
              Inlocul folie PEE se poate opta pentru aplicarea placilor subtiri din polistiren extrudat (aceel placi de culoare verde). Castig in termoizolare nu aduc pentru realizati o termoizolatie cu extrudat de 3cm (presupunere).
              Consider ca este suficienta folie PEE. Acele placi subtiri reduc intr-o anumita masura si zgomotul (de impact) specific parchetului laminat.

              Comentariu

              • andy967
                Incepator
                • 06.dec.2007
                • 2

                #8
                Am turnat o sapa autonivelanta in strat de aprox.3-4 cm, peste un strat de nisip de 3 cm, cu o folie pvc intre cele doua straturi. Peste sapa as vrea sa aplic un parchet stratificat.
                Cat timp trebuie sa astept intre aceste 2 operatii pentru a nu se face transfer de umezeala de la sapa la parchet?
                Ce solutii tehnice am la dispozitie pentru a scurta cat mai mult acest interval de timp?
                Care sunt cele mai bune materiale fono si eventual hidro izolante care se pot aplica sub acest tip de parchet?

                Comentariu

                • RaduCA
                  Living Legend
                  • 09.oct.2005
                  • 6360

                  #9
                  Postat în original de andy967
                  Am turnat o sapa autonivelanta in strat de aprox. 3-4 cm [...]
                  V-a ramas ceva mai multa sapa autonivelanta si nu ati vrut sa o aruncati?

                  Postat în original de andy967
                  [...] Cat timp trebuie sa astept intre aceste 2 operatii pentru a nu se face transfer de umezeala de la sapa la parchet? [...]
                  Minim 28 de zile.
                  De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                  În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                  Comentariu

                  • andy967
                    Incepator
                    • 06.dec.2007
                    • 2

                    #10
                    Mesterii mi-au recomandat o grosime a stratului de sapa de min.3 cm. Cica sa nu se fisureze. Mie, nefiind de meserie imi scapa adevaratele motivele......
                    Chiar nu pot sa "fentez" cumva acest interval de timp de 28 de zile aplicand un material ceva peste sapa care sa nu permita transferul de umiditate catre parchet???

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15138

                      #11
                      Ce fel de sapa autonivelanta ati turnat la aceasta grosime de 3-4 cm?
                      Sigur este autonivelanta?

                      Din pacate nu aveti cum sa "fentati" umiditatea din sapa.

                      Mai ales in cazul parchetului masiv, nu va recomand sa il montati fara sa va asigurati ca umiditatea sapei este sub limita acceptabila.

                      28 de zile, reprezinta perioada de maturare a sapei si nu neaparat ca dupa aceasta perioada puteti aplica parchet masiv, daca la acesta ati facut referire.

                      Comentariu

                      • popescu gheorghe
                        Incepator
                        • 10.feb.2008
                        • 32

                        #12
                        Buna seara. Spuneti-mi, va rog, sapa se poate turna direct peste nisip ?
                        Intr-o noua baie am beton pe care s-au pus tevile de la chiuvete si wc, vrem sa ne inaltam 10 cm si la final sa placam cu gresie. Baia este la etaj intr-o casa. Care ar fi straturile cele mai potrivite?
                        Va multumesc anticipat.

                        Comentariu

                        • stefanev
                          Membru marcant
                          • 05.iul.2007
                          • 437

                          #13
                          polistiren extrudat de 5cm si sapa normala pe deasupra.

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15138

                            #14
                            Pentru micsorarea grosimii sapei de egalizare se poate aplica solutia mentionata anterior - polistirenul extrudat.
                            Grosimea sapei peste polistirenul extrudat va fi de minim 45mm. Stiind cota finala a aprdoselii, tineti cont de grosimea gresiei, adezivului pentru gresie, grosimea minima a sapei de egalizare si va rezulta o dimensiunea polistirenului.
                            Trebuie sa aveti in vedere si realizarea unei hidroizolatii la nivelul pardoselii.
                            Solutia poate fi astfel:
                            -membrana hidroizolatoare
                            -polistiren extrudat (pentru cei 10 cm la pardoseala, extrudat de 3cm)
                            -sapa egalizare
                            -adeziv
                            -gresie

                            Suplimentar, pe pardoseala si pe zonele peretilor unde va ajunge apa in mod curent (lateralele caditei de dus/vanei) se poate utiliza si o hidroizolatie minerala sub placarea ceramica.

                            Comentariu

                            • booboo
                              Incepator
                              • 14.sep.2010
                              • 2

                              #15
                              Eu locuiesc la casa si vreau sa inlocuiesc parchetul. Sub acesta se gaseste direct pamant (nu exista placa). Totodata vreau sa realizez instalatia centralei termice - cu tevi PPR ingropate.
                              Cum trebuie sa torn sapa? Ce materiale si in ce ordine, intre ce straturi vin tevile PPR?

                              Comentariu

                              Procesare...