vreau sa imi fac o casuta

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dadu221
    Incepator
    • 29.iul.2007
    • 8

    vreau sa imi fac o casuta

    Salut!
    M-am decis sa imi fac o casa noua decat sa platesc mai multi bani pe un apartament vechi. Un argument pro a fost si terenul pe care deja il am. Si m-am apucat ... am facut schita pe hartie Acum apar o gramada de intrebari..

    1) La fundatie: trebuie facuta izolatie termica??
    hidroizolatia e musai sau e cam supraevaluata? Daca trebuie neaparat cum se poate realiza avad in vedere ca fundatia am inteles ca se toarna fara cofraje {direct in pamant} iar daca materialul hidroizolant nu e perfect lipit de cladire poate favoriza retinerea apei intre el si fundatie.(am vazut la cineva o poza cu o folie cu crampoane care putea ajunge ca un ghiveci pt bietul stalp)

    2) Peretii (p+E1) vreau sa ii torn din ciment (cu armatura aferenta) cam la 20 cm grosime. Am inteles ca in felul asta casa este mai trainica, rezista mai bine la sesime (structura glisanta si spre deosebire de caramida/bca in cazul asta nu apar fisuri in tencuieli). Imi cer scuze daca vb prostii si astept sa fiu tras de urechi. Astep pareri pro si contra legate de modalitatea de constructie aleasa.

    3) Izolatia termica.. nu am reusit sa inteleg de pe forum asa ca o sa spun ce ma intereseaza: vreau la exterior sa pun polistiren extrudat de 20 si la int poliest. extr de 20 peste care sa pun o placa de riogips (lipita de polistiren). Ma gandesc ca exteriorul sa il pun direct in cofrag in ideea in care daca as pune si izolatia interioara nu s-ar mai usca peretele.

    4) din ce cauze apare condensul si igrasia? perete rece, perete impenetrabil pt vaporii de apa, lipsa unei aerisiri adecvate? Daca termopanele cu aerisire sunt suficiente (nu stiu exact cum functioneaza dar ma chinui cu documentarea)

    5) care e diferenta dintre fosa septica si statie de epurare? Nu trebuiec vidanjate periodic amandoua?

    Si cam atat pentru astazi! O sa va mai stresez eu cu intrebarile pe parcurs. Va multumesc pentru rabdarea cu care ati citit post-ul meu si pentru eventualele raspunsuri.
  • taz21
    Membru
    • 20.feb.2006
    • 297

    #2
    Casa in sistem Amvic. Asta e raspunsul la intrebarile tale.
    1-Nu
    2-Amvic
    3- Polistiren expandat - cam 7cm de o parte si de alta (tot Amvic si aici)
    4-Trebuie aerisit mai des
    5-Statia de epurare scoate apele uzate mai "curate"

    PS: Topicul nu e pus bine aici.
    Bafta

    Comentariu

    • RaduCA
      Living Legend
      • 09.oct.2005
      • 6360

      #3
      Re: vreau sa imi fac o casuta

      Postat în original de dadu221
      ... am facut schita pe hartie Acum apar o gramada de intrebari...
      Pina aici e bine. Cu schita facuta cauta un arhitect sa-ti faca proiectul casei. Vei cheltui ceva bani cu arhitectul, dar vei economisi timp si bani la realizarea ei.

      Postat în original de dadu221
      1) La fundatie: trebuie facuta izolatie termica?? hidroizolatia e musai sau e cam supraevaluata?
      Izolatia termica depinde de fundatie si de destinatia ei. Daca va fi o fundatie cu subsol, trebuie sa te hotarasti ce destinatie vor avea incaperile de acolo (de locuit, de depozitare etc.). Hidroizolatia este obligatorie, daca este facuta corect nu vor aparea probleme.

      Postat în original de dadu221
      2) Peretii (p+E1) vreau sa ii torn din ciment (cu armatura aferenta) cam la 20 cm grosime..
      Pentru o astfel de solutie va trebui sa folosesti cofraje din polistiren (cum spunea taz21 Amvic dar nu numai, mai cauta pe net, mai exista variante, arunca o privire peste toate si apoi ia decizia finala).

      Postat în original de dadu221
      3) Izolatia termica... nu am reusit sa inteleg de pe forum, asa ca o sa spun ce ma intereseaza: vreau la exterior sa pun polistiren extrudat de 20 si la int poliest. extr de 20 peste care sa pun o placa de riogips (lipita de polistiren). Ma gandesc ca exteriorul sa il pun direct in cofrag in ideea in care daca as pune si izolatia interioara nu s-ar mai usca peretele.
      Folosind cofrajele din polistiren rezolvi problema izolarii. Daca nu folosesti cofrajele din polistiren, atunci este de preferat polistiren expandat (ca e mai ieftin), dar in nici un caz de 20mm, ci de 80-100mm. Oricum, pe interior se recomanda izolarea cu vata minerala si rigips.

      Postat în original de dadu221
      4) din ce cauze apare condensul si igrasia? perete rece, perete impenetrabil ptr. vaporii de apa, lipsa unei aerisiri adecvate? Daca termopanele cu aerisire sunt suficiente (nu stiu exact cum functioneaza dar ma chinui cu documentarea)?
      Doar peretele nu poate elimina umiditatea in exces din locuinta. Cu o izolare termica corect facuta, cu un regim corect de incalzire al locuintei, cu un program de aerisire zilnica (1-2 aerisiri pe zi, dimineata si seara, 5-15 min pe repriza), vei uita ca exista condensul.

      Postat în original de dadu221
      5) care e diferenta dintre fosa septica si statie de epurare? Nu trebuiesc vidanjate periodic amandoua?
      Ba da, dar difera intervalul de timp dintre vidanjari, care este mult mai mare la statia de epurare datorita faptului ca apa rezultata este deversata in pamint, printr-o retea de conducte.

      Oricum, constructia unei case de la A la Z nu este o activitate ce se poate face in regim DIY.
      Mult succes!
      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

      Comentariu

      Procesare...