Circuite si intrerupatoare cap scara

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #16
    Se vor face doua grupuri a cate 4 spoturi legate in paralel. Fiecare grup va fi alimentat ca in schema de mai sus cu cate doua comutatoare cap de scara. Veti avea deci doua instalatii tip cap de scara si 4 comutatoare, doua la un capat al incaperii si celelalte doua la capatul opus. Cele doua grupuri vor putea fi aprinse sau stinse independent de la iesirea sau intrarea in sufragerie. A doua varianta mai simpla de realizat ar fi sa aveti o singura instalatie tip cap de scara cu doar doua comutatoare, insa sa mai existe undeva in incapere montat un intrerupator clasic care sa conecteze tot in paralel al doilea grup de spoturi. In acest al doilea caz veti putea de exemplu sa folositi in mod curent 4 spoturi (sa le aprindeti/stingeti de unde doriti si cand este nevoie sa conectati si al doilea grup care se va stinge si se va aprinde impreuna cu cele 4 spoturi folosite in mod curent. Al doilea grup insa nu va putea fi folosit independent. Daca este nevoie voi atasa si o schema a instalatiilor gandite de mine.
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • Omul-Ploii
      Incepator
      • 24.ian.2006
      • 2

      #17
      V-as ruga foarte mult. Deoarece eu nu ma pricep foarte tare, insa am acasa mesterii si le pot arata lor schema. Multumesc anticipat.

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #18
        Banuiesc ca va grabiti, din acest motiv am desenat schema de mana si i-am facut o poza ca sa o pot atasa cat mai repede. Aveti cele doua variante:in varianta 1 toate cele 4 comutatoare(k1,k2,k3,k4) sunt tip "cap de scara" , iar in varianta 2 doar k1 si k2 sunt tip "cap de scara" k3 fiind un simplu intrerupator. Daca mai exista nelamuriri va voi ajuta cu placere!
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • dmugurel
          Membru marcant
          • 14.feb.2006
          • 306

          #19
          se poate si asa cum vrei tu. Dar sa nu lucreze mesteri ci meseriasi.Poti aprinde si stinge separat 2, 3, 4, ...n becuri sau grupuri de becuri, dar sa ai si 1 (la dormitor) al doilelea(la iesirea din casa) sau cate vrei intrerupatoare de unde sa le stingi doar pe cele aprinse.
          Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

          Comentariu

          • electricbac
            Incepator
            • 06.mar.2006
            • 19

            #20
            Postat în original de Omul-Ploii
            V-as ruga foarte mult. Deoarece eu nu ma pricep foarte tare, insa am acasa mesterii si le pot arata lor schema. Multumesc anticipat.
            Nu am nimica cu mesterii tai dar ...

            Daca mai ai nevoie de ajutor scrie-mi pe forum sau pe mail.
            Te ajut eu
            Instalatiile electrice facute de "meseriasi" aduc multe necazuri.

            Comentariu

            • idacian
              Incepator
              • 11.mar.2006
              • 22

              #21
              Schema Cap scara

              Iata o schema cu doua intrerupatoare cap scara care comanda un bec.

              - mesaj modificat de administrator -

              ps: schimbul de informatii se face numai in cadrul forumului

              Comentariu

              • idacian
                Incepator
                • 11.mar.2006
                • 22

                #22
                Sorry, formatul bmp nu este permis la atasamente.
                Iata schema

                Comentariu

                • naetiberiu
                  Incepator
                  • 23.mar.2006
                  • 24

                  #23
                  Un bec, doua intrerupatoare

                  Daca am doua becuri si doua comutatoare, pot face cele doua becuri sa se aprinda separat de la fiecare din cele doua comutatoare ? Va multumesc!

                  Comentariu

                  • electricbac
                    Incepator
                    • 06.mar.2006
                    • 19

                    #24
                    Re: Un bec, doua intrerupatoare

                    Postat în original de naetiberiu
                    Daca am doua becuri si doua comutatoare, pot face cele doua becuri sa se aprinda separat de la fiecare din cele doua comutatoare ? Va multumesc!




                    Va trebui sa ai intrerupatoare cap scara si atunci o sa poti aprinde si stinge cele doua becuri de unde unde doresti.
                    Instalatiile electrice facute de "meseriasi" aduc multe necazuri.

                    Comentariu

                    • naetiberiu
                      Incepator
                      • 23.mar.2006
                      • 24

                      #25
                      Un bec, doua intrerupatoare

                      Am inteles ca trebuie folosite comutatoare "cap de scara" pentru cele doua becuri. Dar as vrea sa stiu daca exista posibilitatea ca oricare din cele doua comutatoare sa actioneze ca si un comutator normal, adica sa aprinda si sa stinga cele doua becuri pe rind si nu amindoua deodata. Am vazut schita de mai sus,varianta 2,dar acolo apare un al treilea intrerupator (simplu). VA MULTUMESC!

                      Comentariu

                      • electricbac
                        Incepator
                        • 06.mar.2006
                        • 19

                        #26
                        Re: Un bec, doua intrerupatoare

                        Postat în original de naetiberiu
                        Am inteles ca trebuie folosite comutatoare "cap de scara" pentru cele doua becuri. Dar as vrea sa stiu daca exista posibilitatea ca oricare din cele doua comutatoare sa actioneze ca si un comutator normal, adica sa aprinda si sa stinga cele doua becuri pe rind si nu amindoua deodata. Am vazut schita de mai sus,varianta 2,dar acolo apare un al treilea intrerupator (simplu). VA MULTUMESC!
                        In cazul in care doriti sa se aprinda fiecare bec din doua locuri atunci va fi nevoie de 4 intrerupatoare si se vor face 2 circuite diferite.

                        Stelian
                        Instalatiile electrice facute de "meseriasi" aduc multe necazuri.

                        Comentariu

                        • naetiberiu
                          Incepator
                          • 23.mar.2006
                          • 24

                          #27
                          Un bec, doua intrerupatoare

                          MULTUMESC! Deci singura varianta este ca fiecare bec sa aiba circuitul propriu.

                          Comentariu

                          • electricbac
                            Incepator
                            • 06.mar.2006
                            • 19

                            #28
                            Re: Un bec, doua intrerupatoare

                            Postat în original de naetiberiu
                            MULTUMESC! Deci singura varianta este ca fiecare bec sa aiba circuitul propriu.

                            Da . Sau se poate ca pe acel circuit cap-scara sa se faca in alt circuit care sa fie comandat de un intrerupator. Astfel cele doua becuri se vor putea actiona din cele doua intrerupatoare cap - scara si se va putea scoate din circuit( stinge) unul singur in momentul in care nu va fi nevoie de el. Puteti pune si un variator de tensiune pe acel circuit cap scara si atunci o sa va alegeti nivelul de lumina necesar, putand comanda si din doua puncte. Sper ca aceste informatii iti vor fi de ajutor.
                            Stelian
                            Instalatiile electrice facute de "meseriasi" aduc multe necazuri.

                            Comentariu

                            • naetiberiu
                              Incepator
                              • 23.mar.2006
                              • 24

                              #29
                              Un bec, doua intrerupatoare

                              MULTUMESC! O sa tin cont si de avertismentul din subsolul post-ului.

                              Comentariu

                              • lenitsirc
                                Incepator
                                • 01.apr.2006
                                • 33

                                #30
                                Schema de mai sus e gresita, intrerupatoarele sunt inseriate pentru a putea lucra asa cum trebuie(lucreaza pe principiul microintreruptoarelor, un contact normal deschis, unul normal inchis).

                                Comentariu

                                Procesare...