Circuite si intrerupatoare cap scara

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • electricbac
    Incepator
    • 06.mar.2006
    • 19

    #31
    De unde ai luat acea schema?
    Instalatiile electrice facute de "meseriasi" aduc multe necazuri.

    Comentariu

    • DM7
      Membru
      • 13.apr.2006
      • 290

      #32
      Eu de mult nu mai folosesc asa ceva. Incerc sa conving clientii ca mai bine sa se realizeze aprinderea becului din mai multe puncte cu relee pas cu pas. Este cu putin mai scump ca si realizarea clasica cu intrerupatoarele. Daca punem la socoteala ca aceste intrerup. sunt mai scumpe, necesita mai mult conductor + nervi mai multi = eu inclin spre varianta cu relee. Daca va intereseaza voi dezvolta ideea.

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #33
        Este o solutie si cu relee intr-adevar, am vazut chiar in mai multe case insa prin magazine mai rar. Nu prea sunt cunoscute, uneori si pretul isi spune cuvantul!
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • electricbac
          Incepator
          • 06.mar.2006
          • 19

          #34
          Postat în original de Consultant electrice
          Este o solutie si cu relee intr-adevar, am vazut chiar in mai multe case insa prin magazine mai rar. Nu prea sunt cunoscute, uneori si pretul isi spune cuvantul!
          daca sunteti interesat-ti puneti intrebari si in limita cunostintelor va vom raspunde. Pretul nu intodeauna este calitate. Trebuie verivicat.
          Instalatiile electrice facute de "meseriasi" aduc multe necazuri.

          Comentariu

          • danhome_52
            Membru Marcant
            • 26.dec.2005
            • 751

            #35
            Salut!
            Varianta cu relee foloseste automentinerea?
            Exista in comert si variante cu tensiune de comanda 24 sau 12 V?
            Sau altfel spus daca ofera protectie in medii umede...
            Multumesc!

            Comentariu

            • idacian
              Incepator
              • 11.mar.2006
              • 22

              #36
              Postat în original de electricbac
              De unde ai luat acea schema?
              Salut electricbac. Dintr-un catalog in format electronic.

              Comentariu

              • electricbac
                Incepator
                • 06.mar.2006
                • 19

                #37
                Postat în original de idacian
                Postat în original de electricbac
                De unde ai luat acea schema?
                Salut electricbac. Dintr-un catalog in format electronic. Interesat?

                Pentru un intrerupator cap-scara mi se pare prea complicata.
                Instalatiile electrice facute de "meseriasi" aduc multe necazuri.

                Comentariu

                • dmugurel
                  Membru marcant
                  • 14.feb.2006
                  • 306

                  #38
                  Si eu sunt pentru relee, ele nu au automentinere, sunt relee basculante bistabile, apar in cataloagele unor firme ca teleruptoare, sunt modele ce se monteaza pe sina sau in doza. Nu sunt de parere ca este mai scumpa, se folosesc push-butoane ( cu revenire)care sunt mai ieftine ca si comutatoarele, se foloseste mult mai putin conductor, si se poate folosi in circuitul de comanda sectiuni de 1/2 mm2.Mai este o vorba, ieftin si bun nu se poate dar se poate scump si prost.In plus teleruptoarele se preteaza la comenzi foarte interesante pentru diferite grupuri de lumini depinzand doar de fantezia beneficiarului si priceperea electricianului.De ex se pot monta un numar nelimitat de butoane pentru a aprinde lumina, pe un numar neleimitat de grupuri sau lampi separate si se poate pune unul sau mai multe butoane care sa stinga numai pe cele aprinse fara a influenta aprinderea ei imediata de la oricare alt buton.
                  Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

                  Comentariu

                  • DM7
                    Membru
                    • 13.apr.2006
                    • 290

                    #39
                    Aici: http://www.findernet.com/en/products...rofile.php#com
                    aveti date tehnice ale releelor 26 series step relay

                    Comentariu

                    • mx81
                      Membru Marcant
                      • 21.ian.2006
                      • 322

                      #40
                      Schema se potriveste cu comuatoarele cap scara ce se gasesc in comert ca nuca in perete (ale nu au decit trei borne ) . Mai cauta pe forum ca problema a mai fost tratata .

                      Comentariu

                      • DM7
                        Membru
                        • 13.apr.2006
                        • 290

                        #41
                        Poate ca am o idee fixa cu releele pas cu pas insa si acum le recomand ca o varianta. In plus se folosesc intrerupatoare fara automentinere. (ca si cele de la sonerii) si conductor mult mai putin, si asfel la primul clic a oricarui intreupator se aprinde primul bec, la al doilea clic al oricarui clic se aprinde si al doilea bec si la al treilea clic se sting amandoua. Dezavantajul acestui sistem este ca este inelar, neputand sa sari peste un pas. Astfel ca pentru stingerea doar a primului bec aprins este nevoie sa treaca si prin pasul in care se aprinde si al doilea bec. Am sa pun si diagrama releului

                        Comentariu

                        • VictorMihai
                          Incepator
                          • 29.mai.2006
                          • 52

                          #42
                          Pentru cei care vor sa aprinda/stinga "lumina" din mai mult de doua puncte trebuie mentionat faptul ca sunt anumite contactoare cu actionare la impuls.
                          Solutia indicata cu comutatoare de trecere se complica din prisma numarului de conductori de la un comutator la altul.

                          Comentariu

                          • DM7
                            Membru
                            • 13.apr.2006
                            • 290

                            #43
                            Postat în original de VictorMihai
                            Pentru cei care vor sa aprinda/stinga "lumina" din mai mult de doua puncte trebuie mentionat faptul ca sunt anumite contactoare cu actionare la impuls.
                            ...care se numesc "relee pas cu pas" sau englezeste vorbind "steper relay"

                            Comentariu

                            • VictorMihai
                              Incepator
                              • 29.mai.2006
                              • 52

                              #44
                              Ma refeream la auxiliarele pentru contactoare, sau teleruptoare speciale pentru comanda inluminatului prin impuls (buton cu revenire). Gasiti ceva de genula asta la adresa http://www.schneider-electric.ro/ce/home/fr_ce.htm la Multi 9, pag 54, 66.

                              Comentariu

                              • DM7
                                Membru
                                • 13.apr.2006
                                • 290

                                #45
                                M-am uita si eu pe catalog.Da ai dreptate sunt altceva decat credeam eu.
                                Scuze...

                                Comentariu

                                Procesare...