Circuite si intrerupatoare cap scara

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Jupinu
    Incepator
    • 15.aug.2008
    • 97

    Solutia Dvs. este OK dar numai in casa. Nu am vazut sa aiba si intrerupator (teelcomanda) IP44. Nu pot sa folosesc sistemul si in afara casei, pe un perete pe care ploua sau bate soarele cel putin jumatate de zi. Bateriile s-ar descarca rapin la temperaturi sub 0 grade....

    Comentariu

    • Habib
      Membru
      • 23.mai.2007
      • 195

      Domnu DM7 daca aveti timp chiar v-as ruga sa ma lamuriti si pe mine cu intrerupatorul ala de la moeller!?,mi sa pere interesant pt ca nu mai spargi atata si sincer parte cu rele pas cu pas nu am aplicato dar cat dau pe releu cat dau pe intrerupator nu stiu daca depaseste pachetul asta x-confort de la moeller!?Va salut

      Comentariu

      • DM7
        Membru
        • 13.apr.2006
        • 290

        Domnu DM7 daca aveti timp chiar v-as ruga sa ma lamuriti si pe mine cu intrerupatorul ala de la moeller!?,mi sa pere interesant pt ca nu mai spargi atata si sincer parte cu rele pas cu pas nu am aplicato dar cat dau pe releu cat dau pe intrerupator nu stiu daca depaseste pachetul asta x-confort de la moeller!?Va salut
        Dle Habib este adevarat ceea ce spuneti insa lucrul acesta costa cam de 10 ori pretul unei instalatii prin fir (nu wireles). Nu stiu sa va spun prea multe caci sincer nu am lucrat cu asa ceva. Tot ceea ce stiu este din documentatia aparatajului.
        Am montat ceva similar la o institutie la care s-a facut ulterior o automatizare la deschiderea unor ferestre, si comanda s-a facut wireles. Distanta a fost de cca 10 metri (suprafata deschisa- fara obstacole intermediare), si a functionat perfect (fara rateuri). Intelegerea a fost ca atunci daca vor fi probleme de functionare, inclusiv inlocuirea bateriei sa ma contacteze (emitatorul functiona cu o baterie de 12V), insa pana astazi nu m-a contactat nimeni. O fi de bine nu?
        L.E. Exista prize radiocomndate ptrintr-o telecomanda. Sunt care au functia si de on/off si dimer la vreo 50 lei (2 prize parca)

        Comentariu

        • stowan
          Incepator
          • 29.iun.2006
          • 44

          Am rezolvat-o.
          Tipul care a legat firele in tablou a comis-o. Eu am si monofazic si trifazic si a legat nulul de la trifazic la sigurantele care aveau faza de la monofazic si de aceea sare siguranta din generalul de la monofazic. Halal meserias.

          Comentariu

          • chr
            Incepator
            • 03.sep.2009
            • 19

            Postat în original de Jupinu
            Solutia Dvs. este OK dar numai in casa. Nu am vazut sa aiba si intrerupator (teelcomanda) IP44. Nu pot sa folosesc sistemul si in afara casei, pe un perete pe care ploua sau bate soarele cel putin jumatate de zi. Bateriile s-ar descarca rapin la temperaturi sub 0 grade....
            Pana la urma sunt doar 2 solutii pentru a putea aprinde/stinge de la oricare din intrerupatoare:
            1. Intrerupator afara cu 3 fire pana la intrerupatorul din casa montate aparent
            2. Telecomanda afara
            Intrerupatorul de afara ori e emitator deci are baterie & stuff ori pleaca fire din el care trebuie sa ajunga in casa.

            Comentariu

            • Jupinu
              Incepator
              • 15.aug.2008
              • 97

              OK, ca sa incheiem subiectul, va pot spune ca am rezolvat problema prin metoda clasica. Am montat un senzor de prezenta cu crepuscul incorporat. Am reglat senzorul de prezenta ca sa nu bata prea departe, iar lumina se aprinde numai dupa ce se insereaza. Acum totul este OK. Costul a fost minim, adica 35 lei.

              Comentariu

              • Armand_h
                Membru
                • 14.feb.2009
                • 242

                Am si eu o intrebare si ma alipesc acestui subiect, si anume:

                Vreau sa montez un intrerupator tip cap-scara intr-o camera care va comanda aprinderea unor aplice.

                Am deja un intrerupator insa am constatat ca acesta are doar 2 borne pentru fire, si nu trei. De aici am tras concluzia ca acestea sunt diferite. Ce trebuie sa cer la magazin ca sa nu ma fac de ras ?

                A doua intrebare: exista si intrerupatoare duble care se pot preta la sistemul cap-scara ?

                Va multumesc.
                Graba strica treaba !

                Comentariu

                • Armand_h
                  Membru
                  • 14.feb.2009
                  • 242

                  Am si eu o intrebare si ma alipesc acestui subiect, si anume:

                  Vreau sa montez un intrerupator tip cap-scara intr-o camera care va comanda aprinderea unor aplice.

                  Am deja un intrerupator insa am constatat ca acesta are doar 2 borne pentru fire, si nu trei. De aici am tras concluzia ca acestea sunt diferite. Ce trebuie sa cer la magazin ca sa nu ma fac de ras ?

                  A doua intrebare: exista si intrerupatoare duble care se pot preta la sistemul cap-scara ?

                  Va multumesc.
                  Graba strica treaba !

                  Comentariu

                  • ggelu
                    Membru marcant
                    • 28.apr.2009
                    • 394

                    De ce nu pui un teleruptor ? Si poti folosi intrerupatoare normale fara retinere. Din cate stiu e o varianta mai ieftina si mai simplu de cablat.

                    Comentariu

                    • Armand_h
                      Membru
                      • 14.feb.2009
                      • 242

                      Daca m-ati putea ajuta cu o imagine a unui astfel de aparat v-as ramane recunoscator, mai ales ca trebuie sa ma apuc sa fac santuri prin pereti pentru cabluri si as vrea sa minimalizez deranjul, pe cat posibil.
                      Graba strica treaba !

                      Comentariu

                      • xena
                        Membru Marcant
                        • 05.aug.2007
                        • 786

                        La magazin tb cerut intrerupator cap de scara; are 3 conexiuni.
                        Cele in cruce au 4 conexiuni.
                        Un comutator (intrerupator dublu) nu poate face ceea ce face un intrerupator cap de scara- poate doar cu niste artificii mecanice.
                        Ti-as recomanda calduros folosirea unui releu pas cu pas; schema e foarte simpla si poti sa pui o infinitate de intrerupatoare cu revenire (tip sonerie) pentru aprindere si stingere.

                        Comentariu

                        • xena
                          Membru Marcant
                          • 05.aug.2007
                          • 786

                          Eu am lucrat cu 2 modele de teleruptoare (relee pas cu pas); cele pentru tablou care arata exact ca o siguranta automata si se prind pe sina iar cea de-a doua varianta, e cea de doza, ca dimensiune e aproximativ ca o cutie de chibrituri.

                          Comentariu

                          • electricman
                            Membru Marcant
                            • 26.iul.2009
                            • 691

                            Postat în original de xena
                            La magazin tb cerut intrerupator cap de scara; are 3 conexiuni.
                            Ti-as recomanda calduros folosirea unui releu pas cu pas; schema e foarte simpla si poti sa pui o infinitate de intrerupatoare cu revenire (tip sonerie) pentru aprindere si stingere.
                            Este corect ce spui tu,dar putini stiu ca folosind un releu pas cu pas nu mai sunt nevoiti sa traga o gramada de conductori sau sa faca fel de fel de artificii ca sa le iasa comenzile.
                            Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                            Comentariu

                            • electricman
                              Membru Marcant
                              • 26.iul.2009
                              • 691

                              [quote="Armand_h"]Am si eu o intrebare si ma alipesc acestui subiect, si anume:

                              Vreau sa montez un intrerupator tip cap-scara intr-o camera care va comanda aprinderea unor aplic
                              A doua intrebare: exista si intrerupatoare duble care se pot preta la sistemul cap-scara ?


                              Cred ca ai vrut sa spui ca vrei sa montezi doua cap-scara,pt ca unul singur.. e stingher si nu are cu cine sa lucreze ,cat priveste faptul ca ai vrea sa aprinzi si sa stingi doua circuite diferite( de exemplu plafoniera din tavan odata,si aplicele de pe perete odata, asta am inteles eu din intrebarea cu intrerupatoare duble) sunt doze de aparat modulare in care pui 2 cap-scara intr-o doza,si doua in celelalta doza si ai rezolvat problema.Oricum pune ce vrei sa stingi si sa aprinzi in camera(desen),si vedem.
                              Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                              Comentariu

                              • Armand_h
                                Membru
                                • 14.feb.2009
                                • 242

                                Cam asa ceva. Ati intuit bine.

                                Doua intrerupatoare cap-scara intr-o camera pentru a comanda aprindere/stingerea aplicelor.

                                Pentru lustra este suficient un singur intrerupator simplu. Momentan exista un intrerupator dublu montat langa usa, care comanda aplicele si lustra. As fi vrut sa stiu daca acest intrerupator dublu mai poate fi folosit in noua configuratie insa se pare ca nu.

                                Teleruptoare nu am folosit niciodata pana acum si mi-e teama sa nu ma incurc ... Nu le cunosc principiul de fuctionare si nici modul de montaj.
                                Graba strica treaba !

                                Comentariu

                                Procesare...