Izolatie exterioara polistiren

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • muale
    Membru
    • 06.ian.2006
    • 156

    Izolatie exterioara polistiren

    da,da stiu ca s-a mai vorbit,dar e greu sa parcurg zeci de mesaje si sa extrag din fiecare ce ma intereseaza.

    vreau sa izolez peretii exteriori ai unei case (P+1) cu polistiren.vreau sa stiu pasii necesari,materialele...etc

    am eu o idee dar vreau sa imi fie confirmata de cineva mai priceput ca mine.

    nu sunt sigur cum izolez soclul,trebuie sa sap in jurul casei sau plachez pana la nivelul sololui?la colturi pot folosi baghete de Al la sfarsit? cum,unde folosesc acel canal metalic...se prinde la baza soclului casei sau deasupra?pe langa pasii (placa de polistiren lipita si prinsa cu dibluri,plasa si iar adeziv) mai este necesar ceva?

    precizez ca exista si un beci,subsol (cum vreti sa-i spuneti) ; ar trebui izolat si tavanul acestuia,care este podeaua livingului?

    deocamdata astea ar fi intrebarile.
    multumesc anticipat celor care incearca sa ma lamureasca
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6360

    #2
    Re: Izolatie exterioara polistiren

    Postat în original de muale
    vreau sa stiu pasii necesari, materialele... etc.
    In prima faza vizualizeaza acest topic: http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=7504
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15133

      #3
      nu sunt sigur cum izolez soclul,trebuie sa sap in jurul casei sau plachez pana la nivelul solului?
      Daca exista trotuar este mai greu de sapat in jurul casei si ramane sa aplicati izolatia de polistiren extrudat doar pe zona de la trotuar pana la nivelul superior al soclului. Daca nu exista trotuar puteti sapa 10-20 cm si sa plecati cu izolatia de la acest nivel. Oricum este discutabil functie de nivel elevatiei casei.

      la colturi pot folosi baghete de Al la sfarsit?
      De regula o zona de circa 2-2,5 m poate fi supusa unor socuri mecanice.
      Se utilizeaza acele coltare de aluminiu care au plasa integrata.Intai se aplica coltarele apoi se continua cu plasa de armare.

      cum,unde folosesc acel canal metalic...se prinde la baza soclului casei sau deasupra?
      Presupun ca va referiti la profilul de soclu.
      Se aplica in zona in care incepe placarea cu polistiren expandat (nivelul superior al soclului). Aplicarea s eface verificand pozitia cu ajutorul unui boloboc. Se prinde mecanic pe perete cu ajutorul diblurilor.

      p
      e langa pasii (placa de polistiren lipita si prinsa cu dibluri,plasa si iar adeziv) mai este necesar ceva?
      Repararea/spalarea stratului suportului, amorsarea..

      precizez ca exista si un beci,subsol (cum vreti sa-i spuneti) ; ar trebui izolat si tavanul acestuia,care este podeaua livingului?
      Este un spatiu cu destinatia pastrarii conservelor etc.. sau este spatiu locuibil, incalzit.

      Daca este doar pivnita (beci) atunci este recomandata termoizolarea prin tratarea tavanului acestei incaperi.

      Comentariu

      • muale
        Membru
        • 06.ian.2006
        • 156

        #4
        Postat în original de Gemini
        nu sunt sigur cum izolez soclul,trebuie sa sap in jurul casei sau plachez pana la nivelul solului?
        Daca exista trotuar este mai greu de sapat in jurul casei si ramane sa aplicati izolatia de polistiren extrudat doar pe zona de la trotuar pana la nivelul superior al soclului. Daca nu exista trotuar puteti sapa 10-20 cm si sa plecati cu izolatia de la acest nivel. Oricum este discutabil functie de nivel elevatiei casei.

        la colturi pot folosi baghete de Al la sfarsit?
        De regula o zona de circa 2-2,5 m poate fi supusa unor socuri mecanice.
        Se utilizeaza acele coltare de aluminiu care au plasa integrata.Intai se aplica coltarele apoi se continua cu plasa de armare.

        cum,unde folosesc acel canal metalic...se prinde la baza soclului casei sau deasupra?
        Presupun ca va referiti la profilul de soclu.
        Se aplica in zona in care incepe placarea cu polistiren expandat (nivelul superior al soclului). Aplicarea s eface verificand pozitia cu ajutorul unui boloboc. Se prinde mecanic pe perete cu ajutorul diblurilor.

        p
        e langa pasii (placa de polistiren lipita si prinsa cu dibluri,plasa si iar adeziv) mai este necesar ceva?
        Repararea/spalarea stratului suportului, amorsarea..

        precizez ca exista si un beci,subsol (cum vreti sa-i spuneti) ; ar trebui izolat si tavanul acestuia,care este podeaua livingului?
        Este un spatiu cu destinatia pastrarii conservelor etc.. sau este spatiu locuibil, incalzit.

        Daca este doar pivnita (beci) atunci este recomandata termoizolarea prin tratarea tavanului acestei incaperi.
        pe o latura exista ciment turnat pana la casa,pe 3 laturi e pamant. polistirenul extrudat se aplica doar din considerente de rezistenta la socuri,fiind aproape de pamant?adica pe laturile in care nu are nimeni acces,pot folosi si expandat?

        da e idee buna cu coltare doar pana unde se poate ajunge...mai sus de 2 metrii nu are rost dar ma gandeam ca obtin un colt mai frumos,drept daca pun coltar pana sus...

        referitor la stratul suport...reparare nu e necesara; dar amorsarea? folosesc amorsa speciala sau orice amorsa care se fol si la vopsire,tencuire?

        beciul nu este locuit.fiind dedesubtul livingului si iarna simtindu-se frigul,si eu sunt de parere ca trebuie placat tavanul cu polistiren. mai e necesar si in beci sa acopar placile cu masa de spaclu si plasa de armare?avand in vedere ca nu va atinge nimeni niciodata placile alea...?

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15133

          #5
          pe o latura exista ciment turnat pana la casa,pe 3 laturi e pamant. polistirenul extrudat se aplica doar din considerente de rezistenta la socuri,fiind aproape de pamant?adica pe laturile in care nu are nimeni acces,pot folosi si expandat?
          Polistirenul expandat are alt comportament fata de apa/umiditatea posibil ala nivelul solcului. Recomandarea mea este sa folositi extrudat daca termoizolati soclul.

          da e idee buna cu coltare doar pana unde se poate ajunge...mai sus de 2 metrii nu are rost dar ma gandeam ca obtin un colt mai frumos,drept daca pun coltar pana sus...
          Puteti sa puneti pana la ce cota doriti, eu am avansat o inaltime minima pana la care trebui eaplicat coltarul.

          Cod:
          referitor la stratul suport...reparare nu e necesara; dar amorsarea? folosesc amorsa speciala sau orice amorsa care se fol si la vopsire,tencuire?
          Ceresit CT17

          beciul nu este locuit.fiind dedesubtul livingului si iarna simtindu-se frigul,si eu sunt de parere ca trebuie placat tavanul cu polistiren. mai e necesar si in beci sa acopar placile cu masa de spaclu si plasa de armare?avand in vedere ca nu va atinge nimeni niciodata placile alea...?
          Va recomand finisarea placilor prin spacluire si armare cu plasa de fibra. Daca aveti placerea sa finisati mai departe zona e optiunea dvs. insa armarea si spacluirea sunt necesare.

          Comentariu

          • muale
            Membru
            • 06.ian.2006
            • 156

            #6
            multumesc mult pt raspunsuri.

            Comentariu

            • Dobreman
              Incepator
              • 27.apr.2007
              • 27

              #7
              Ca sa nu deschid un topic nou, dupa glet/polistiren cu adeziv si dibluri/iar adeziv si plasa de fibra de sticla, ce finisare imi recomandati avand in vedere ca ultima va fi o lavabila Savana cu teflon de exterior (pe care o dau si la interior)? Pe scurt, ce "adeziv de exterior pentru fatade" imi recomandati peste polistirenul deja montat? Am auzit de Baumit si "Mapeter" (daca am inteles bine, unguresc, calitate similara dar mai ieftin) dar nu stiu exact despre ce produse e vorba.

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15133

                #8
                Brrr.... intortocheata exprimare.

                Va intereseaza ce puteti aplica peste stratul de spacluire (armat) ianinte de a aplica finisajul final (vopseaua savana)?
                Daca am inteles bine, este necesara o amorsare cu CT17, aplicarea gletului de exterior CT227 si apoi finisajul aplicat corespunzator.

                Comentariu

                • Dobreman
                  Incepator
                  • 27.apr.2007
                  • 27

                  #9
                  Daca nu ma insel CT17 si CT227 sunt produse de Ceresit. As merge pe recomandarea dvs. dar nu e decizia mea si se insista pe Baumit (inclusiv de "mesteri").

                  Incerc sa "deztortrochez":

                  | Caramida -> Zidarie -> Adeziv + Polistiren + Dibluri -> Adeziv + Plasa fibra de sticla -> X -> Lavabila de exterior |

                  Ce e X?

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15133

                    #10
                    Eliminand demunirea CT227 ramane doar: glet de exterior.

                    Din curiozitate, mesterii ce solutie au propus?

                    Comentariu

                    • Dobreman
                      Incepator
                      • 27.apr.2007
                      • 27

                      #11
                      "Adeziv de exterior pentru fatada, Baumit" si "vopsea lavabila de exterior cauciucata Savana" pe care vor sa o dea si in interior. Dar incep sa am dubii mari daca stiu despre ce vorbesc...

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15133

                        #12
                        Pentru exterior exista materiale de genul: glet de exterior (pe baza de ciment alb) sau masa de spalcu (mortar tinci).

                        Denumirea ADEZIV se refera la un mortar utilizat in aplicarea unor materiale pe suprafete (ceramica, polistiren expandat, placi de vata etc.)

                        Denumiera specificata de dvs. nu ma ajuta in identificarea produsului Baumit.

                        Comentariu

                        • Dobreman
                          Incepator
                          • 27.apr.2007
                          • 27

                          #13
                          Cred ca m-am lamurit. Peste glet, au pus polistirenul cu un "adeziv mai ieftin", Adeplast (au zis ca n-a fost suficient de ieftin), au continuat cu Adeplast si peste placi cu plasa de fibra de sticla, iar pentru finisare vor sa dea ultimul strat cu adeziv Baumit, adeziv pentru ?paclu (Baumit KlebeSpachtel), http://www.baumit.com/ro/main3/sub2/11364/ iar apoi lavabila. Au zis ca au ales solutia asta pentru ca daca foloseau peste tot adeziv Baumit rezultatele erau similare iar costurile exponentiale.

                          Am amanat finisarea, am decis sa renovez si acoperisul pentru ca imi ploua pe lucrarea noua. Cu ocazia asta fac si mansarda cu OSB deci abia peste 2-3 luni se va face finisarea. Mansarda de 100MP dureaza doua saptamani dar meseriasii au peste 20 comenzi, poate in Octombrie am noroc sa-i prind.

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15133

                            #14
                            Intrebare: de ce nu continua tot cu produse de la aceeasi firma daca au considerat ca sunt OK?

                            Are vreun rost aplicarea unui strat de mortar de la o alta firma? Personal cred ca este doar o incercare de a indrepta anumite lucruri (fara sa fiu rautacios).

                            Comentariu

                            • Dobreman
                              Incepator
                              • 27.apr.2007
                              • 27

                              #15
                              M-au sfatuit pentru varianta asta cu mult inainte sa ajunga la termoizolare deci nu cred ca ar fi ceva de reparat. Au lucrat atent, tot ce pot sa le reprosez e ca din lipsa de documentare (de lucrat au mai lucrat asa ceva dar nu cred ca au citit vreodata ceva in domeniu) nu au pus si intariturile din plasa de fibra de sticla la colturile geamurilor. In rest plasele au fost petrecute minim 10 cm, dibluri in colturile de imbinare + centru, etc.

                              Ei unde au mai lucrat, au mers pe varianta asta pe ideea ca ce e in spatele placii de polistiren poate fi ieftin dar pentru a evita fisurile vizibile in viitorul apropiat finiseaza cu Baumit. Trebuie avut in vedere ca ultimul strat va fi de lavabila si nu de tencuiala decorativa colorata in masa deci stratul de adeziv final este mult mai important.

                              Comentariu

                              Procesare...