Filet 1/2

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • florin n
    Membru
    • 03.nov.2006
    • 281

    #16
    Postat în original de dmih
    Florin n:

    daca nu esti de meserie si nu ai la indemana un set bun de clupa, cheama un instalator care le are. Cat dai pe mere dai pe pere....... banii ar fi cam tot aia.
    1. ai ghicit, nu sunt, de fapt meseria mea e total diferita, si oricum, daca eram, nu cred ca mai intrebam.
    2. dupa mai multe faze neplacute am hotarat sa nu mai prind picior de instalator in casa. Nu stiu exact cat e manopera pentru taierea unui filet, insa daca pentru schimbarea unui robinet se cere 20 ron, nu cred ca poate fi mai putin de atat. Eu as avea nevoie de 4 filete pentru inceput, deci sa zicem 80ron, trusa aia care am vazut-o la Selgros e 110ron, poate nu e cine stie ce, insa nici din plastilina nu e. Ai spus bine, banii cam tot aia ar fi, insa raman cu o trusa de scule.

    Comentariu

    • florin n
      Membru
      • 03.nov.2006
      • 281

      #17
      Postat în original de raduca
      Postat în original de florin n
      ce este piesa aceasta zero?
      E posibil sa se cheme si "mufa de compresie". Am inteles ca este o piesa care se pune in locurile in care nu se poate face filetare (se fixeaza cam cum se fixeaza conectorii pe pexal), iar din ea se continua in mod clasic. Instalatorii mai vechi au folosit asa ceva si poate o cunosc sub aceasta denumire. Nu cunoasteti vre-un instalator mai in virsta?
      aha
      am sa ma interesez, sa fiu pregatit cu asa ceva, in cazul in care o dau in bara cu filetarea si distrug teava

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13005

        #18
        Mufa aia cred ca e MUFA RAPIDa (foto) si e utilizata pentru PVC si polietilena daca nu gresesc. Pentru otel nu am vazut.. poate or fi altele dar nu cred.

        Ce modificari am facut? Pai am taiat tevile alea care atarnau prin casa si am lasat doar coloanele individuale la care le-am pus aerisitoare automate.

        Am mai schimbat prelungit legatura de la calorifer pana la coaloana (returul) pentru a avea legaturile pe diagonala. Total vreo 4-5 filete cu o scula asemanatoare cu cea din poza.. crichetul era putin altfel dar acelasi principiu. Am avut de unde sa imprumut.

        Sanfrenat putin capatul tevii dupa taietura cu polizorul, filetat teava (putin ulei turnat pe filet sa mearga mai usor sa nu rupa flancul filetului), montat fitingul cu calt si banda teflon ......... si cam atat.

        Nu e mare filosofie.
        Fișiere Atașate
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • florin n
          Membru
          • 03.nov.2006
          • 281

          #19
          ok, deci ai folosit o scula profesionala scumpa
          astept pareri si din partea cuiva care a folosit una noname

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 13005

            #20
            Eee.. nu cred ca era scumpa.... daca nu ma insel tipul respectiv o avea cumparata de la RUSI.. exista in Craiova (sau exista ca nu mai stiu) un loc unde moldovenii vand scule de mesterit si alte dracovenii.

            Asa ca nu cred ca era profesionala. Parerea mea este ca esenta e crichetul.. capetele de filetat sunt pe toate drumurile sile poti schimba la nevoie.

            Oricum la 5 gauri rezista
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • florin n
              Membru
              • 03.nov.2006
              • 281

              #21
              aha, deci ai filetat cu una din categoria 15 ron, si te-ai descurcat fara probleme, daca am inteles bine
              am vazut instalatori profesionisti ai firmei ISTA, care foloseau o filiera metrica, pe care o invarteau cu mopsul, no comment

              Comentariu

              • florin n
                Membru
                • 03.nov.2006
                • 281

                #22
                Postat în original de viorel.stanculescu
                Ce modificari am facut? Pai am taiat tevile alea care atarnau prin casa si am lasat doar coloanele individuale la care le-am pus aerisitoare automate.
                care e treaba mai exact cu aerisitoarele pe coloana? de ce montate pe coloana?

                Comentariu

                • RaduCA
                  Living Legend
                  • 09.oct.2005
                  • 6451

                  #23
                  @ florin n: Ati vazut? Tot un batrin (veteran) a pus degetul pe rana!
                  Postat în original de viorel.stanculescu
                  Mufa aia cred ca e MUFA RAPIDA si e utilizata pentru PVC si polietilena, daca nu gresesc. Pentru otel nu am vazut... poate or fi altele, dar nu cred.
                  Cu o mica corectie (din ce-am gasit eu): "fitinguri rapide care pot fi folosite pentru racordarea tevilor din otel si polietilena cu un minimum de manopera si intr-un timp extrem de scurt."
                  Si, dupa cum se vede in sectiune, actioneaza cam la fel cu conectorii pentru pexal.
                  Eram sigur ca sint utilizate si la otel, pentru ca pe vremea "impuscatului" nu se lucra cu PVC sau PP.
                  Fișiere Atașate
                  De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                  În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 13005

                    #24
                    E corect ce spui.. frumoasa completare

                    Acum sa sti ca si pe vremea aluia era PVC.. tevile de apa rece din PVC sunt facute la o mare parte din blocuri.

                    Cat costa o mufa pentru otel? Din curiozitate.

                    are e treaba mai exact cu aerisitoarele pe coloana? de ce montate pe coloana?
                    Pai fiind cap de coloana (et.4) e esential sa se elimina aerul de pe conducte (aerisitoarele sunt montate pe turul coloanei). Asta in afara de micile aerisitoare de pe calorifer.
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    • florin n
                      Membru
                      • 03.nov.2006
                      • 281

                      #25
                      am inteles cu cele de pe coloana
                      insa cele de pe calorifer cum arata si unde se monteaza (banuiesc, ca in partea opusa turului)
                      se pot monta si pe calorifere de fonta?

                      Comentariu

                      • RaduCA
                        Living Legend
                        • 09.oct.2005
                        • 6451

                        #26
                        Postat în original de viorel.stanculescu
                        Acum sa sti ca si pe vremea aluia era PVC.. tevile de apa rece din PVC sunt facute la o mare parte din blocuri.
                        Aveti dreptate, la conductele de apa nu m-am gindit, aveam in cap numai pe cele pentru asa-zisa incalzire. Dar si alea din pvc, ce panarame de tevi...

                        Postat în original de viorel.stanculescu
                        Cat costa o mufa pentru otel? Din curiozitate.
                        Din pacate, nu cunosc. V-am spus ca nu sint in domeniu, doar ce mi-am amintit dintr-o discutie mai dedemult cu un instalator mai in virsta. Voi posta daca aflu ceva.
                        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                        Comentariu

                        • VYS
                          Living Legend
                          • 19.aug.2005
                          • 13005

                          #27
                          Nici eu nu sunt in domeniu.
                          De ce spui ca tevile de PVC sunt o prostie? Rezista bine mersi de ani de zile.


                          insa cele de pe calorifer cum arata si unde se monteaza (banuiesc, ca in partea opusa turului)
                          se pot monta si pe calorifere de fonta?
                          Se pot monta pe orice tip de calorifer, in partea opusa turului, in partea superioara a caloriferului. Exemple in foto.
                          Fișiere Atașate
                          VYS Blog DIY

                          Comentariu

                          • RaduCA
                            Living Legend
                            • 09.oct.2005
                            • 6451

                            #28
                            Postat în original de viorel.stanculescu
                            De ce spui ca tevile de PVC sunt o prostie? Rezista bine mersi de ani de zile.
                            Nu tevile pvc (in general) sint o prostie, acelea din anii "odiosului" sint! Cum sint montate si cum se prezinta... numai probleme!
                            In ziua de azi, daca as alege teava de pvc, nu mi-as mai pune din aceea nici daca ar fi gratis!
                            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                            Comentariu

                            • florin n
                              Membru
                              • 03.nov.2006
                              • 281

                              #29
                              pai tot din pvc sunt si alea.
                              avand in vedere ca sunt vechi de 20-30 de ani, nu are rost sa facem comparatie.

                              Comentariu

                              • VYS
                                Living Legend
                                • 19.aug.2005
                                • 13005

                                #30
                                Am sapat putin dupa mufele astea rapide si se pare ca baietii de la George FISCHER au o frumusete de produse. Preturi nu am gasit deocamdata.

                                Acum si o mufa in asta in carne si oase

                                Prima optiune este filetul.. daca nu se poate in nici un fel as opta si pentru o mufa de acest gen
                                Fișiere Atașate
                                VYS Blog DIY

                                Comentariu

                                Procesare...