Filet 1/2

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12229

    #76
    Răspuns la: Răspuns la: Filet 1/2

    Postat în original de kdyalex
    Pentru a face un filet la o teva de gaz de 1/2 e musai si o menghina de tevi, nu e buna si cea normala? E indicat sa se unga inainte capatul de teva? Ceva sfaturi? Vreau sa trag o teava degaz si trebuie sa fac mai multe filete filiera am trusa cu clichet si 5chei e chinezeasca a costat 170lei sper sa ma descurc.
    Menghina de teava este sigura , nu se invirte teava . De uns se unge IN TIMPUL filetarii . Daca va reuseste filetul , conteaza apoi cum cum puneti cinepa , cum infiletati , si in final proba . Poate ar fi bine sa apelati la cineva cu experienta .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • kdyalex
      Incepator
      • 26.iun.2012
      • 62

      #77
      Răspuns la: Filet 1/2

      O menghina de teava am vazut ca e 300lei, aproape de 2 ori cat trusa de filiere.

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12229

        #78
        Răspuns la: Filet 1/2

        Apelati la cineva cu clupa electrica ...
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • kdyalex
          Incepator
          • 26.iun.2012
          • 62

          #79
          Răspuns la: Filet 1/2

          Am sa mi iau teava sudata mi o tai la dimensiunile care imi trebuie si poate caut eu la cineva sa le fac filet apoi doar le aduc acasa si le montez, ca nu am decat vreo 10filete de facut. . Ma gandesc ca dupa fiecare bucata de teava trebe pus un dop si dat drumu la gaz pt test ca daca pun mai multe coturi apoi nu le mai pot invarte.

          Comentariu

          • spik1
            Living Legend
            • 20.apr.2012
            • 2342

            #80
            Răspuns la: Răspuns la: Filet 1/2

            Postat în original de kdyalex
            O menghina de teava am vazut ca e 300lei, aproape de 2 ori cat trusa de filiere.
            Daca puteti face o bucsa cu diametrul interior la fel cu diametrul tevii si o taiati pe diametru cu flexul , sau alteva, puteti prinde teava intr-o menghina puternica si filetati fara probleme. Pentru o fixare mai buna polizati bucsa pe exterior, doua laturi paralele cu taietura.
            Cele bune !

            Comentariu

            • Scifficus
              Membru Marcant
              • 23.iun.2013
              • 857

              #81
              Răspuns la: Filet 1/2

              Poti sa prinzi teava in menghina clasica, intre doua bucati de brad. Nu lasa urme, nu striveste teava si cel mai frumos e ca suprafata d contact este mare, fibra perpendiculara pe generatoarea tevii. Testat.

              Comentariu

              • adriann
                Incepator
                • 28.sep.2010
                • 70

                #82
                Răspuns la: Filet 1/2

                Buna ziua,
                Stie cineva daca exista adaptoare de la sistemul imperial (inch) la cel metric, pentru tevi? Sau exista o alta modalitate de a imbina o teava de 3/4 filet interior cu o bara filetata M10?
                Multumesc.

                Comentariu

                • spik1
                  Living Legend
                  • 20.apr.2012
                  • 2342

                  #83
                  Răspuns la: Filet 1/2

                  Depinde de cat de puternica si estetica vreti sa fie imbinarea. Se gasesc doape filetate pentru tevi , dati gaura si filetati cu M 10, sau gaura si prindeti tija cu doua piulite. Daca vreti ceva mai puternic, estetic si mai centrat , se poate realiza, usor, pe un strung.
                  Ultima editare de spik1; 23.iul.2014, 22:19.

                  Comentariu

                  • adriann
                    Incepator
                    • 28.sep.2010
                    • 70

                    #84
                    Răspuns la: Filet 1/2

                    Multumesc, spik1. Ar trebui sa mearga cu un dop de teava gaurit la M10 si doua piulite pe tija. O sa incerc asa.

                    Comentariu

                    Procesare...