care este distanta optima fata de o plasma sau lcd

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Moldovan Vasile Dan
    Membru Marcant
    • 15.nov.2006
    • 420

    care este distanta optima fata de o plasma sau lcd

    imi cer scuze daca topicul nu are mare legatura cu constructiile dar iva rog sa ma lamuriti = in ultimele zile am tot umblat prin magazine sa-mi cumpar o plasma sau LCD.=parerile difera mult .
    va rog sa-mi spuneti daca exista o distanta minima de vizionare si care ar fi aceasta (de exemplu la o diagonala de 102 cm).
    ce se intampla daca te uiti mai de aproape.
    multumesc anticipat
  • silviu_draghici
    Membru
    • 17.mai.2006
    • 176

    #2
    Pai... in principiu trebuie tinut cont si de tipul de imagine al televizoarelor. In cazul TV cu HDTV (si transmisie prin semnal HDTV of course) distanta minima ar fi cam 2X latimea ecranului, iar distanta maxima cam 4X latimea ecranului. In cazul televizoarelor cu semnal standard, deci nu HDTV, sau in cazul televizoarelor HDTV dar pe care nu ai sa primesti semnal HDTV, distanta minima devine cam 3X latimea ecranului iar distanta maxima aprox 5Xlatimea televizorului.

    Ce ti-am spus aici se refera la distantele intre care obtii cea mai buna "viewing experience" (nush cum sa-i spun in romana ca sa nu sune aiurea )

    Oricum un standard sau o formula stiintifica pt chestia asta nu exista. Asa cum te duci la cinema si o parte din spectatori prefera sa stea in fatza iar altii prefera sa stea in spate, asa si tu vei prefera sa stai mai aproape sau mai departe de TV.

    Cat despre efectul TV-ului asupra ochilor (ca banuiesc ca si asta te interesa) se recomanda ca privitorul sa fie la o distanta de aproximativ 5X latimea televizorului. Oricum efectul TV-ului asupra ochilor nu e legat atat de TV ci mai mult de conditiile de iluminare din camera cu televizorul. E o intreaga discutie si aici.

    No. Iti doresc succes in alegerea televizorului.

    Si ATENTIE... am spus LATIMEA ecranului... adica LATIMEA imaginii care se vede si nu DIAGONALA!.

    Comentariu

    Procesare...