polistiren exterior si izolatie planseu pod

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dolog aurel
    Incepator
    • 15.aug.2006
    • 37

    polistiren exterior si izolatie planseu pod

    buna seara
    poate ca intrebarile mele au mai fost puse,dar va rog sa mai imi raspundeti si mie inca o data

    1 doresc sa refec fatada la casa. casa este din caramida,tencuita,cu o grosime a peretilor intre 43 cm(la strada) si 34 cm(la curte) . masuratoarea este cu tot cu tencuieli(exterioare,interioare)
    intrebari
    -pot sa fac fatada la casa peste tencuiala veche? precizez ca e in stare buna
    -credeti ca este indicat sa pun polistiren? pun intrebarea asta pt ca daca nu as pune,probabil ca as economisii ceva banuti

    2 podul este "nepodit". adica sunt grinzile goale,fara scanduri peste ele
    precizez ca anul trecut,cand am facut interioarele la casa,am tras un al doilea tavan de rigips,pe sub cel vechi. asa ca acum casa are doua tevane,cu un strat de aer de aprox 15 cm intre ele
    intrebare
    -este necesar,daca am doua tavane,sa mai pun vreun strat de izolatie printre grinzi,sub scandura? pun aceasta intrebare si din motivul mai sus mentionat(as mai scuti ceva banuti) dar si din teama ca daca voi pune vata minerala(sau vata bazaltica..nu stiu daca e vreo diferenta intre ele si care e diferenta aia) voi crea un culcus pt soareci
    va multumesc si astept sugestiile dv
    va stau la dispozitie cu alte precizari despre caracteristicile casei
    cu stima
    dolog aurel
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15126

    #2
    1.
    -se poate aplica termosistemul peste tencuiala;
    -din ceea ce spuneti, o izolatie cu polistiren expandat de 5cm ar fi indicata;

    2.
    -inteleg ca tavanul casei nu are nici un fel de izolatie, decat cele doua randuri de gipscarton;
    -prin acest tavan se pierde o cantitate insemnata de energie si trebuie izolat corespunzator.

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6920

      #3
      Daca tot ati facut un tavan fals de ce nu ati montat cu acesta ocazie si un strat de 10 cm vata de sticla (la soareci nu le place culcusul facut in vata de sticla).

      Podul va fi mansardat ?
      Cu stima.

      Comentariu

      • dolog aurel
        Incepator
        • 15.aug.2006
        • 37

        #4
        ce inseamna termosistem? v-as ruga sa imi precizati,ca la un novice,care sunt materialele ce il compun.
        de ce nu am aplicat vata minerala intre cele doua tavane? pai mesterii mi-au zis ca nu trebuie..
        fac precizarea ca primul tavan,cel initial(adica cel superios) nu e din gipscaron,este clasic,adica scanduri batute pe grinzi,apoi trestie si tencuit
        cel de al doilea tavan (adica cel inferior) este din gipscarton
        cand am montat al doilea tavan atunci m-am gandit mai degraba din considerente estetice,tavanul vechi era cam stramb,crapat,etc

        referitor la vata de sticla,unii meseriasi mi-au spus ca soarecii nu prea se sinchisesc nici de acest tip de vata.

        va multumesc si astept sugestiile dv

        Comentariu

        • dolog aurel
          Incepator
          • 15.aug.2006
          • 37

          #5
          revin la o intrebare de-a dv-podul nu va fi mansardat si nici nu am de gand sa fac depozit din el
          suprafata podului e cam de 160mp
          distanta intre grinzi cam de 50-60 cm
          casa e acoperita cu tigla
          tamplaria(usi,ferestre) sunt de lemn si chiar de au vreo 30 ani,sunt in stare buna

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 12977

            #6
            Termosistem

            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • Maestrul Max
              Living Legend
              • 28.iul.2006
              • 6920

              #7
              Postat în original de dolog aurel
              ...pai mesterii mi-au zis ca nu trebuie..
              si i-ati platit pentru prostia pe care au zis-o ?

              Postat în original de dolog aurel
              referitor la vata de sticla, unii meseriasi mi-au spus ca soarecii nu prea se sinchisesc nici de acest tip de vata.
              Da ce au costum de protectie soareci respectivi ? Bagati la un meserias din acela niste vata de sticla in nadragi sa vedeti cum se simte dupa aia.
              Cu stima.

              Comentariu

              • dolog aurel
                Incepator
                • 15.aug.2006
                • 37

                #8
                pai i-am platit...dar acu ce pot face???

                eventual sa ii bag pe ei in vata aia de sticla..numa ca nu mai vreau sa ii vad in curte. am luat legatura cu alti mesteri
                si v-am pus aceste intrebari pt ca nu mai doresc sa iau de bun orice imi zic,chiar de is altii.

                Comentariu

                • Maestrul Max
                  Living Legend
                  • 28.iul.2006
                  • 6920

                  #9
                  In locul dumneavoastra as demonta placile de rigips si as monta vata de sticla.
                  Cu stima.

                  Comentariu

                  • dolog aurel
                    Incepator
                    • 15.aug.2006
                    • 37

                    #10
                    pai asta ar inseamna sa imi paradesc toata casa....
                    e zugravit peste tot!!!
                    si mocheta prin casa...
                    alta varianta n-am????

                    Comentariu

                    • Maestrul Max
                      Living Legend
                      • 28.iul.2006
                      • 6920

                      #11
                      In pod sub scandura intre grinzi daca aveti spatiul necesar.
                      Cu stima.

                      Comentariu

                      • dolog aurel
                        Incepator
                        • 15.aug.2006
                        • 37

                        #12
                        daca se poate,va ros sa imi dati si cateva precizari
                        ce fel de vata,ce grosime,ce tip,daca trebuie sa pun folie(sau cum dumnezeu i-o spune) etc
                        va multumesc

                        Comentariu

                        • Maestrul Max
                          Living Legend
                          • 28.iul.2006
                          • 6920

                          #13
                          Puteti sa utilizati saltele de vata bazaltica tip Toplan cu grosimea de 100 mm si folie de difuzie Corotop Extra.
                          Cu stima.

                          Comentariu

                          • dolog aurel
                            Incepator
                            • 15.aug.2006
                            • 37

                            #14
                            multumesc tuturor pt precizarile facute pana in prezent

                            am cam inteles ce e termosistemul. printre altele si ca toate componentele-elementele lui trebuie puse intr-o anumita ordine/secventa si ca e indicat sa fie de acelasi producator (ca o mentiune,mesterii mi-au zis ca n-are importanta..)
                            sa inteleg totusi ca sistemul ceresit e singurul sistem de pe piata?
                            sau ca dv il recomandati-ca eficienta si ca pret de cost? si ca grosimea polistirenului de 5 cm ar fi suficienta? m-as bucura.pt ca la o grosime mai mare,as avea probleme cu teava de gaz de pe fatada casei

                            referitor la izolarea podului,vata bazaltica tip toplan,e vata de sticla? inca sunt in ceata cu vata asta(am vazut pana acu pe forum denumiri diverse-cand minerala,cand bazaltica,cand de sticla si nu inteleg de sunt acelasi lucru sau sunt diferite) si am in continuare ingrijorarea legata de rozatoare

                            si cum,unde pun folia asta de difuzie? sub vata? peste vata? sau si sub si peste vata?

                            si inca o intrebare
                            doresc sa imi schimb si scandurile de sub streasina casei nu stiu cum ii zice tehnic la componenta asta a casei,mesterii mi-au zis ca "stocatura"
                            scandura care e acum batuta sub streasina(adica intre zid si jgheabul de scurgere) e intr-o stare nu prea grozava si aici sunt in dilema
                            unii imi spun sa pun un soi de lambriuri de plastic. am vazut prin comert-sunt de diferite culori(mie mi s-ar potrivi maro)si costa intre 160 si 260 mii mp. argumentul celor ce sustin varianta asta este ca nu mai trebuie vopsite,intretinute,nu putrezesc etc
                            altii imi recomanda varianta clasica,din scandura-,zicand ca lambriurile astea de plastic sunt subtiri,se deformeaza vara de la caldura,iarna de la frig si ca in scurt timp o sa arate ce dracu

                            tot ca o mentiune,am cumparat o bara de 2,7 m lungime,sa o studiez acasa si am lasat-o in pozitie verticala,sprijinita de un zid a casei
                            in scurt timp,de la soare,s-a curbat destul de accentuat!!

                            dv ce imi recomandati?

                            cu stima
                            aurel dolog

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15126

                              #15
                              NU stimate domnule, sistemul Ceresit Ceretherm nu este singular pe aceasta piata insa este unul din produsele de varf in domeniu datorita calitatii materialelor componente.

                              Aveti posibilitatea sa alegeti unul din zecile de sisteme de pe piata insa componenta acestora va respecta straturile de material p ecare le-ati vazut in linkul postat de dl. viorel.stanculescu

                              Depinde ce intelegeti prin grosime suficienta! Calculara grosimii polistirenului se face plecand de la analiza structurii cladirii dvs. ... daca aveti o zidarie de 30 cm din caramida eficienta prin aplicarea unui polistiren expandat de 5 cm obtinem o izolatie mult imbinatatita, aproape de limita de la care se considera ca o casa are o izolatie foarte buna.

                              Vata minerala este de doua tipuri:
                              1. de sticla
                              2. bazaltica

                              Daca nu aveti in acest moment astfeld e rozatoare eu cred ca nu au nici un motiv sa apara ulterior izolarii cu vata minerala.
                              O folie de difuzie se monteaza numai spre exteriorul cladirii - partea rece , dupa stratul de vata pentru a permite aerisirea izolatiei si protejarea fata de orice sursa de apa.

                              Referitor la lambriul cumparat si sprijinit pe perete la intreaga sa inaltime (2.6-2.7 m) e normal sa se deformeze avand in vedere ca este o grosime mica si o inaltime mare. Daca doriti sa faceti experiementul in conditii corespunzatoare aplicati pe un perete 4 sipci pozitionate orizontal apoi prindeti mecanic lambriul pe aceste sipci, fixandu-l de fiecare sipca. O sa vedeti ca nu se va mai curba la fel ca la simpla sprijinire pe perete.

                              Alegerea intre cele doua variante: lemn sau lambriu o puteti face numai dvs.

                              Comentariu

                              Procesare...