din greseli invata omul

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • luanix
    Incepator
    • 30.iul.2007
    • 17

    din greseli invata omul

    S-a incheiat prima zi pe front. Am de zugravit peste o culoare albastru intens si azi a fost amorsarea peretelui. Ca o incepatoare ce sunt insa nu stiu cat de bine m-am descurcat la amorsare asa ca intrebarea mea este cum trebuie sa arate un perete bine amorsat? Am dat cu amorsa Dufa, am pus o parte amorsa si cam 2 parti si un pic apa. In primul rand am avut surpriza ca nu s-a diluat bine si cum nu aveam mixer m-am apucat sa amestec de mana. S-a imbunatatit situatia dar nu chiar de tot. Au mai ramas cateva cocoloase pe care am incercat sa le evit si sa nu le spoiesc pe perete. Aplicarea am facut-o cu o perie, am intins solutia foarte bine si am incercat sa dau straturi uniforme astfel ca la sfarsit nu au ramas nici dungi si nici picaturi care sa arate urat. In principiu totul arata ok, dar evident cum nu am mai facut chestia asta niciodata nu stiu cum ar trebui sa arate un lucru bine facut. Astept parerile voastre. Credeti ca ar mai trebui sa mai dau cu un strat inainte sa aplic vopseaua? Multumesc
    Nobody can be contained in a phrase.
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    De regula amorsa nu s eobserva dupa aplicare.
    Iti dai seama doar daca dai cu mana si vezi ca nu mai este praf pe perete.
    In mod normal nu trebuie sa fie o suprafata lucioasa.

    Nu mai ai nevoie de alta amorsa in afara celei aplicate inainte de primul strat de lavabil.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6920

      #3
      Gogoloase in amorsa ? Da ce e crema de dat pe perete ? Trebuia diluat cu 4 parti de apa asa... la 1L amorsa - 4L apa.

      Si cum din greseli invata omul acuma nu aveti decat sa puneti mana pe smirglu si sa smirgluiti pereti pentru a indeparta din amorsa aplicata, dupa care stergeti peretii de praf si aplicati un strat de amorsa diluata corespunzator.
      Cu stima.

      Comentariu

      • luanix
        Incepator
        • 30.iul.2007
        • 17

        #4
        Multumesc de raspunsuri.
        Suprafata peretilor am smirgluit-o inainte de a aplica amorsa iar pe zonele care s-au uscat pana cand am terminat nu se observa luciu si nici urma de praf.
        Amorsa am mai amestecat-o asa ca nu au ramas nu stiu cate cocoloase iar dilutia am facut-o dupa instructiuni...scrie cu maxim patru parti apa asa ca daca am pus mai putin inseamna doar ca a iesit mai concentrat nu?

        Voi reveni
        Nobody can be contained in a phrase.

        Comentariu

        • luanix
          Incepator
          • 30.iul.2007
          • 17

          #5
          Scuze, acum am observat din raspunsului d-lui Max ca am amestecat corect amorsa fiindca am pus 8 litri de apa si 2 de amorsa, deci e unu la patru nu?
          Nobody can be contained in a phrase.

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6920

            #6
            Daca peretele nu are luciu mana pe trafalete si spor la vopsit. Vedeti dumneavoastra pe urma cum iese.
            Cu stima.

            Comentariu

            • luanix
              Incepator
              • 30.iul.2007
              • 17

              #7
              Multumesc de urare.

              Maine e ziua mare cand incep vospitul si stresul e mare. D-le Max, fiindca vad ca stiti meserie, sau celor care chiar au mai multa experienta decat mine, spuneti-mi va rog cum sa prepar vopseaua si cum se aplica in mod ideal. Am luat vopsea Dufa Wanderfarbe, ambalajul verde. Ca pigmenti am galben si galben auriu Vollton. Cum sa fac ca sa fiu sigura ca imi ajunge vopseaua pt toata camera, si, nuanta pe care o vad in galeta e acceasi de pe perete sau iese un pic mai deshis la uscare?
              Intreb ca sa nu gresesc.
              Nobody can be contained in a phrase.

              Comentariu

              • Maestrul Max
                Living Legend
                • 28.iul.2006
                • 6920

                #8
                Problema e ca nu gasesc date despre vopseaua respectiva.

                Era bine daca ati fi preparat vopseaua la nuanta repectiva intr-un centru de colorare. Daca preparati manual amestecati vopseaua cu un amestecator de vopsea atasat la o masina de gaurit electrica cu turatia variabila. Amestecati o data dupa care mai amestecati inca o data dupa 10 minute.
                Depinde ce culoare are stratul aplicat pe perete, daca e culoare inchisa mai bine aplicati prima data un strat de alb dupa care aplicati primul strat de nuanta noua diluat iar la final stratul in nuanta dorita.

                Folositi un trafalete profesional de lana cu par scurt.
                Cu stima.

                Comentariu

                • luanix
                  Incepator
                  • 30.iul.2007
                  • 17

                  #9
                  Aici gasiti informatiile producatorului despre vopseaua pe care doresc sa o folosesc.



                  Mentionez ca si amorsa si pigmentii sunt din aceeasi gama. Si eu m-am gandit ca ar trebui sa dau cu un strat de alb peste albastrul cu care sunt vopsiti peretii acum. Si apoi doresc sa mai dau un strat cu culoare. Nu doresc ceva intens ci ceva care sa ofer luminozitate spatiului. De aceea am ales doi pigmenti pe care doresc sa ii combin pentru a obtine un alb cu nuante de galben auriu care sa ofere luminozitate si caldura spatiului. Problema mea este, ca a tuturor care isi amesteca vopseaua singuri sa nu care cumva sa raman fara vopsea colorata si sa nu mai pot obtine aceeasi nuanta. Aveti sfaturi in aceasta privinta?
                  Nobody can be contained in a phrase.

                  Comentariu

                  • luanix
                    Incepator
                    • 30.iul.2007
                    • 17

                    #10
                    AAA..si trafaletul ales e din blanita de miel cu parul scurt. Am inteles ca e cel mai de calitate pentru o aplicare buna a vopselei.
                    Nobody can be contained in a phrase.

                    Comentariu

                    • Maestrul Max
                      Living Legend
                      • 28.iul.2006
                      • 6920

                      #11
                      Acolo am cautat demult, tot nu am dat de Wandenfarbe. Eu caut dupa vopseaua asta ca sa va pot raspunde la intrebarea referitoare la consum adica sa vedem daca va ajunge vopseaua (nu ati zis ce cantitate de vopsea aveti ?) pentru a vopsi suprafata peretilor (ce suprafata aveti de vopsit ?) si a tavanului.

                      Pe unde am gasit cata ceva de vopseaua asta zice asa de consum: 1L suficient pentru cca. 6mp/strat cea ce inseamna 0,166 L/mp/strat. Pe alt site zice asa la consum: 0,130 L/mp/strat.
                      Cu stima.

                      Comentariu

                      • luanix
                        Incepator
                        • 30.iul.2007
                        • 17

                        #12
                        Cu calculatorul de pe siteul lor am calculat necesarul de vopsea. Am zis ca iau mai mult decat zic ei ca sa fiu sigura ca imi ajunge asa ca am sa iau cutia de 16 litri.

                        Ca perimetru camera are undeva la 17 mp. Pe langa asta voi mai vopsi si un balcon inchis ce este alipit camerei si holul de la intrare, asta inseamna inca 7 mp ca perimetru. Tavanele nu le vopsesc ci doar peretii. Am izolat totul bine cu banda de hartie ca sa nu murdaresc tavanul si prizele si un calorifer. Mentionez ca respectiva camera are trei goluri de usi destul de mari, deci mai putin de lucru pentru mine

                        Va multumesc pentru interes si ajutor.
                        Nobody can be contained in a phrase.

                        Comentariu

                        • Maestrul Max
                          Living Legend
                          • 28.iul.2006
                          • 6920

                          #13
                          I-a sa vedem:
                          punem 0,2 L/mp/strat ca si consum pentru ca cu astia nu e niciodata sigur si zicem:
                          -pentru un strat de alb = 24 mp x 0,2 L/mp => 4,8 L
                          -pentru 2 straturi de culoare = (24 mp x 0,2 L/mp)x 2 straturi = 9,6 L

                          Luati un bidon de 5 litri pentru alb si unul de 10 litri pentru culoare.
                          Cu stima.

                          Comentariu

                          • luanix
                            Incepator
                            • 30.iul.2007
                            • 17

                            #14
                            Excelent. Asa am sa fac si am sa postez rezultatul....sper sa fie cu poze si sa fie frumoase

                            O seara buna
                            Nobody can be contained in a phrase.

                            Comentariu

                            • dean
                              Incepator
                              • 25.iul.2007
                              • 44

                              #15
                              Postat în original de MaistrulMax
                              Daca peretele nu are luciu mana pe trafalete si spor la vopsit. Vedeti dumneavoastra pe urma cum iese.
                              daca are luciu ce se intampla, nu se prinde varul??
                              cum se remediaza daca are luciu

                              Comentariu

                              Procesare...