Mobila bucatarie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dana19
    Incepator
    • 08.aug.2007
    • 13

    Mobila bucatarie

    Va rog mult sa-mi spuneti si mie niste firme care produc mobila de bucatarie la comanda pina in 500 euro ml.Pentru 4 ml cit imi trebuie mie nu as da mai mult de 6000 ron.
    Dana
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6360

    #2
    In primul rind, mobila nu are o astfel de unitate de masura.
    In al doilea rind, cred ca ar fi util sa spuneti din ce localitate sinteti.
    In al treilea rind, nu cred ca moderatorii vor fi bucurosi de reclama pe forum.
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • dana19
      Incepator
      • 08.aug.2007
      • 13

      #3
      In al doilea rind...

      ...daca iei o revista de amenajari interioare vei vedea acolo niste preturi pe ml, !Nu pot spune numele revistei ptr a nu fi acuzata de publicitate .
      Dana

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6360

        #4
        Re: In al doilea rind...

        Postat în original de dana19
        ... daca iei o revista de amenajari interioare, vei vedea acolo niste preturi pe ml! Nu pot spune numele revistei, ptr. a nu fi acuzata de publicitate.
        Pai, cred ca in acest caz (in care ati spune numele revistei), i-ati face contra-publicitate! Si inca nu am auzit pe nimeni exclus de pe forum pentru contra-publicitate! Desi, pentru toate poate fi un inceput...
        Din ultimul Dvs. post, sa inteleg ca ati fost indusa in eroare de aceasta "revista"... sau ca mergeti in continuare pe "m?na" lor?
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • dana19
          Incepator
          • 08.aug.2007
          • 13

          #5
          Serios!Mai citeste...si apoi mai posteaza
          Dana

          Comentariu

          • klaus
            Membru Marcant
            • 24.iun.2005
            • 960

            #6
            Si mobila aia din revista cum era facuta?
            Din PAL melaminat si cantuit? Cu ce canturi?
            Cu fronturi de usi, cantuite si alea?
            Din MDF plastifiat? Sau vopsit?
            Cu balamale normale sau cu amortizoare pneumatice?
            Ce tip de sertare avea mobila? Din PAL sau din BOX-uri?
            Au amortizoare sertarele?
            Avea la metrul liniar si corpuri cu sticla sablata? Ce fel de rama aveau atunci aacele usi de sticla sablata?
            Dar manerele de care erau? de plastic, de lemn, de aluminiu, de inox?
            Dar picioarele mobilei, de care erau? De plastic chior sau de aluminiu sau de inox? Sau de alt tip?
            Dar blatul de care era? Era din cel termorezistent de PAL? Sau era din Granit/marmura? Sau din compozit?
            Dar inaltimea reala a corpurilor inferioare de cat era (adica doar corpul, fara picioare)? Dar a celor superioare?
            Avea si sisteme de basculare in sus a usilor corpurilor superioare?
            etc, etc.

            Vedeti dvs, multe concura la pretul metrului liniar de mobila...
            Si multe din aceste lucruri nu prea se citesc prin reviste...
            Viata e complexa si are multe aspecte...

            Comentariu

            • RaduCA
              Living Legend
              • 09.oct.2005
              • 6360

              #7
              Postat în original de dana19
              Serios! Mai citeste... si apoi mai posteaza.
              Va multumesc pentru grija pe care mi-o purtati, dar o sa-mi permit sa fiu obraznic si sa nu dau curs recomandarii Dvs.
              Am inteles ca aveti ceva cu primul punct al postului meu, dar totusi n-am inteles de ce n-ati raspuns la punctul 2? Daca cei de pe forum stiu localitatea in care locuiti, va vor putea oferi solutii, daca nu... incercati pe internet. Sint sigur ca, la suma pe care doriti sa o investiti in mobilierul de bucatarie, veti gasi chiar mai multi furnizori decit va trebuie.

              @ klaus: Si daca metrul ala mai are si electrocasnice incorporate...
              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

              Comentariu

              • Mircea G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12085

                #8
                Proiect mobila bucatarie

                Doresc sa remobilez bucataria . De curind am mai mobilat doua camere , am gasit citeva poze pe net si am facut la comanda . Sint foarte multumit si tocmai asta e cauza pt care vreau sa ma gindesc bine ce fac sa nu dau chix. Mobila facuta este culoare venge cu accesorii satin si vreau sa pastrez culoarea pt a iesi ceva unitar. Aparatura va fi incorporata , mai putin frigiderul iar centrala trebuie mascata de un dulap . Mobila trebuie asezata pe peretele cu centrala dar mai am nevoie si de un loc de masa pt 4 persoane . Daca ma poate ajuta cineva cu idei de aranjament mai ales ca spatiul este pe < lung > si e mai dificil . Multumesc !
                Fișiere Atașate
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • dmih
                  Membru Marcant
                  • 05.feb.2007
                  • 612

                  #9
                  Un loc in care va puteti inspira: Targul de mobila care este in curs de desfasurare in Bucuresti!

                  Comentariu

                  • Mircea G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12085

                    #10
                    Postat în original de dmih
                    Un loc in care va puteti inspira: Targul de mobila care este in curs de desfasurare in Bucuresti!
                    .................................................. .............................. Da este o idee dar problema cea mai mare e ca nu vad cum sa asez o masa la care sa-mi pierd timpul , adica sa stau comod si relaxat nu ca la o simpla masa de bucatarie la care doar maninci ! Asa am vazut ceva mobila dar designerii vad numai partea materiala a unei lucrari ei nu se pot implica mai sufleteste , sa zic asa ! Poate cineva are totusi o parere de amenajare asa ca va multumesc anticipat !
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • DIY
                      Living Legend
                      • 07.sep.2007
                      • 1736

                      #11
                      [quote="MIRCEA MAXIMG"]
                      Postat în original de dmih
                      ...designerii vad numai partea materiala a unei lucrari ei nu se pot implica mai sufleteste , sa zic asa ! Poate cineva are totusi o parere de amenajare asa ca va multumesc anticipat !
                      Multumim, Mircea, pentru povocare.
                      Daca bucataria aseasta ar fi a mea, as face urmatoarele: as monta mobila de bucatarie pe latura lunga, cea cu centrala, si pe latura cu debaraua; aragazul si chiuveta incorporate pe latura lunga - fara sa fie, insa, pe linia directa de vizibilitate dinspre living.
                      Frigiderul l-as "pedepsi" in debara.

                      In felul acesta as avea o bucatarie in forma de L, cu un triunghi de lucru destul de reusit, si cu suficient spatiu de preparare.

                      Deoarece bucataria are, deja, trei usi (deschideri) si dou ferestre (totul intr-o configuratie absolut asimetrica) as opta pentru o mobila de bucatarie cit mai simpla ca design (lucru care merge si cuschema de culori wenge - satin), cu dulapurile suspendate inalte pina la tavan. Ca sa rup monotonia si ca sa profit de fereastra de pe peretele lung: exact sub respectiva fereastra, pe linia directa de vizibilitate din living, as monta rafturi intre corpurile suspendate. Rafturile acestea le-as trata ca pe o zona de expus diverse, de la mici ghivece cu plante pina la carti de bucatarie sau canile de cafea preferate, astfel incit sa mearga cu ceea ce as este in living.

                      As pune faianta (sau: sticla, pluta, inox - dupa preferinte) numai pe cei doi pereti cu mobile, intre corpurile de jos si cele suspendate. Peretele exterior si cel dinspre living, i-as trata ca pe o zona de servit masa: var sau tapet, dupa gust.

                      Mi-as comanda o masa lunga si ingusta, 2-3cm mai scunda decit o masa standard de bucatarie, intr-un finisaj cald: lemn (baituit sau nu) dat cu ulei sau lemn vopsit. Masa, fiind in contrast cu mobila moderna si avind ca fundal un perete "cald" va inspira, din start, o oaza de liniste si confort. Ca sa contrbalansez un pic si sa fac bucataria unitara, scaunele pentru aceasta masa ar fi wenge, cu spatar, cite doua pe laturile lungi ale mesei.
                      Daca ar fi imping totul un pas mai departe: as inlocui cele doua scaune dinspre bucatarie cu o bancheta de doua persoane, in aceelesi caracterisitici (culoare si stil) cu scaunele, fara spatar. Bancheta poate intra sub masa de bucatarie si masa poate fi folosita si ca spatiu de lucru mult mai usor.

                      Foarte important (in universul meu): pe peretele dinspre living, as monta un tablou masiv sau un poster.

                      Numai bine,
                      DIY

                      Comentariu

                      • Mircea G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12085

                        #12
                        [quote="DIY"][quote=............................................ .............. Extraordinar ! Parca cineva v-a povestit ce aveam eu in cap ! Totul se potriveste in amanunt ! Rafturile sau politele care se vad cind deschizi usa livingului , locul de luat masa cu tabloul respectiv , frigiderul in camara , totul e asa cum am gindit si eu . Asta am vrut sa vad daca ideile mele sint bune de ceva , si se pare ca da ! Multumesc mult , sinteti tare !
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • DIY
                          Living Legend
                          • 07.sep.2007
                          • 1736

                          #13
                          Multumesc mult , sinteti tare !
                          Cu placere. Asteptam poze dupa ce bucataria e gata.
                          Numai bine,
                          DIY

                          Comentariu

                          • Dan Daniel
                            Incepator
                            • 14.ian.2007
                            • 15

                            #14
                            combinatie culori

                            am nevoie de un sfat urgent! de curand am reamenajat un ap. de 2 camere . Am schimbat usile cu usi de la porta styl cul. wenge , mobila de buc. va fi cu blat wenghe si fete alb-crem(nici nu stiu prea exact!) , mob. de hol wenghe , (holul se continua cu bucataria oarecum...) dorm. este stejar inchis +stejar deschis(domina cel inchis)si sunt nedumerit acum cu parchetul! eu am ales un stejar natur dar am emotii pt ca nu stiu cum o sa iasa ,dati-mi va rog un sfat urgent pt ca pana vineri sau samb. trebuie sa ma hotarasc ! Ajutoooor! multumesc!











                            -=
                            dodu

                            Comentariu

                            • RaduCA
                              Living Legend
                              • 09.oct.2005
                              • 6360

                              #15
                              Re: combinatie culori

                              Postat în original de Dan Daniel
                              [...] buc. [...] hol [...] dorm. [...] dar am emotii pt ca nu stiu cum o sa iasa, dati-mi va rog un sfat urgent pt ca pana vineri sau samb. trebuie sa ma hotarasc!
                              Unde anume puneti parchet? peste tot sau...?
                              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                              Comentariu

                              Procesare...