Calcularea dimensiunii caloriferelor !!

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • alex132204
    Incepator
    • 19.mar.2006
    • 80

    Calcularea dimensiunii caloriferelor !!

    Am si eu o camera de 23 m3 ! este suficient caloriferul de 1 m lungime cu 2 coloane !! (Vogel) !! VA multumesc !!
  • daijiro
    Incepator
    • 19.aug.2007
    • 2

    #2
    Mesaj modificat de PowerMC

    Radiator cu dimensiunea 22/600/1000 e mai mult decat suficient pt incalzirea spatiului de 23mc.

    Comentariu

    • floringuta
      Incepator
      • 23.mar.2007
      • 83

      #3
      dar pt camere de 10,35mp si 16,78mp h=2,5m care ar fi dimensiunile?
      cu respect, florin gl
      va astept cu info

      Comentariu

      • daijiro
        Incepator
        • 19.aug.2007
        • 2

        #4
        Mesaj modificat de PowerMC

        Pt o camera de bloc obisnuita fara imbunatatiri in privinta izolatiei termice:
        - S=10.35mp radiator 22/600/600
        - S=16.78mp radiator 22/600/1120

        Comentariu

        • christon
          Membru
          • 18.iun.2007
          • 191

          #5
          Stie careva care este cel mai "mic" calorifer ca si inaltime? Am un spatiu de 30 cm pana la geam, si ma intrebam daca exista un asa calorifer, de maxim 30 cm inaltime.

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 12977

            #6
            www.radiatoare.com.ro

            Postat în original de christon
            Stie careva care este cel mai "mic" calorifer ca si inaltime? Am un spatiu de 30 cm pana la geam, si ma intrebam daca exista un asa calorifer, de maxim 30 cm inaltime.
            Singurele calorifere care au dimensiunea sub 300 mm (H) sunt cele cu design special insa pretul este pe masura. Nu cred sa le gasesti la vanzare ci poate doar la comanda.
            Am vazut pe un site calorifer decorative, panel orizontale cu dimensiuni plecand de la 6cm - e vorba de elementul orizontal. H total era de 12, 18, 24 sau 31 cm. Pretul pleaca de la 200 EURO.

            Exemplul este in foto.
            Fișiere Atașate
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • ear1976
              Living Legend
              • 09.aug.2007
              • 1008

              #7
              Postat în original de christon
              Stie careva care este cel mai "mic" calorifer ca si inaltime? Am un spatiu de 30 cm pana la geam, si ma intrebam daca exista un asa calorifer, de maxim 30 cm inaltime.
              Am vazut pe undeva calorifere din otel cu elementi "lungi". Poate doi elementi ar fi suficienti, montati de-a latul, nu in picioare.
              ratzele se trag din camioane

              Comentariu

              • Aurel Grama
                Incepator
                • 05.aug.2007
                • 45

                #8
                Totusi, atentie ! Pt. ca un radiator sa poata " sa-si faca treaba " si sa faca sa circule aerul prin camera, ar trebui sa aiba macar 10 cm intre podea si ... el, asa ca tie ti-ar ramine doar vreo 20 de cm de radiator ( ca doar n-o sa-l pui lipit de podea). Indiferent ce radiator ai gasi la dimensiunea asta, ma indoiesc ca poate sa faca fata intregului volum de aer care trebuie incalzit. Asa ca eu consider ca ar trebui sa te orientezi catre niste radiatoare verticale, destul de dragute ca design, care se pot monta pe vertical pe laterala fiecarei ferestre (te poti inspira din sedii de banci moderne, unde am vazut asa ceva, si nu aratau rau deloc) si care, dimensionate corect, ar trebui sa rezolve problema incalzirii in acele camere.

                Comentariu

                • cosmin_al
                  Incepator
                  • 30.oct.2007
                  • 4

                  #9
                  La o camera de 60 m patrati cam cate calorifere trebuie? si la ce dimensiuni, bineinteles...

                  Comentariu

                  • Consultant climatizare
                    Moderator
                    • 17.oct.2007
                    • 3639

                    #10
                    La o camera de 60 m patrati cam cate calorifere trebuie? si la ce dimensiuni, bineinteles...
                    Depinde de arhitectura camerei.[/quote]

                    Comentariu

                    • Consultant climatizare
                      Moderator
                      • 17.oct.2007
                      • 3639

                      #11
                      Postat în original de christon
                      Stie careva care este cel mai "mic" calorifer ca si inaltime? Am un spatiu de 30 cm pana la geam, si ma intrebam daca exista un asa calorifer, de maxim 30 cm inaltime.

                      Puteti pune si unu sau doua radiatoare pe peretii de langa geam.

                      Comentariu

                      • Florian23
                        Incepator
                        • 09.mai.2007
                        • 19

                        #12
                        Un instalator m-a sfatuit ca lungimea caloriferului = lungimea ferestrei. Este corect? la mine in apartament caloriferele sunt, ca lungime, cam jumatate din lungimea ferestrelor. Ar trebui schimbate?

                        Comentariu

                        • TDJ
                          Living Legend
                          • 10.apr.2006
                          • 2348

                          #13
                          Postat în original de Florian23
                          Un instalator m-a sfatuit ca lungimea caloriferului = lungimea ferestrei. Este corect? la mine in apartament caloriferele sunt, ca lungime, cam jumatate din lungimea ferestrelor. Ar trebui schimbate?
                          Este doar unul dintre aspecte, acela legat de curentii verticali de aer cald care ar trebui sa "spele" toata lungimea foii de geam - efectul Coanda - pentru diminuarea pericolului aparitiei condensului.

                          Comentariu

                          • crinaelena
                            Living Legend
                            • 11.sep.2007
                            • 1596

                            #14
                            cum sa faca fata un calorifer de 1000 lungime la 23 mp ?doar daca este f. bine izolata termic camera,daca vei dori un 23-24 gr. in camera respectiva,ce faci ?
                            caloriferul de 22x600x1000,are puterea termica de 2100-2150 W la T 90/70.
                            doar daca este extrem de bine izolata termic.
                            eu am sufragerie de 21 mp,calorifer de 1800,iar iarna cind e foarte frig, parca mi-ar mai trebui unul (e drept ,doi pereti exteriori,iar al treilea comun cu casa scarii)

                            Comentariu

                            • Consultant climatizare
                              Moderator
                              • 17.oct.2007
                              • 3639

                              #15
                              Corect, daca camera are pereti exteriori si nu e izolata bine ar trebui un radiator de 3000-3200 W.

                              Comentariu

                              Procesare...