Masa vibranta !

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • asterix196803
    Incepator
    • 27.mar.2011
    • 18

    #31
    detaliu masa

    Am adăugat o fotografie pentru alte detalii .
    Fișiere Atașate
    N-am inventat eu Roata !

    Comentariu

    • Adamescu Ion
      Living Legend
      • 21.sep.2008
      • 1104

      #32
      Am gasit o instalatie simpla, cu un mecanism bine facut, de unde va puteti inspira. youtube.com/watch?v=wFRuxXfCnKA
      Se mai poate adauga mecanismul de presare de sus si ar fi super.
      Avantajul unei astfel de instalatii, fata de o masa vibranta, este ca te solicita mai putin si necesita mai putine operatii.

      Iata cit de simplu sint realizate vibratoarele, chiar daca sint improvizatii, mult mai ieftin si mai corect d p d v al mecanismului.

      Comparind masa cu instalatia, la masa se vibreaza totul iar la instalatie doar formele. Formele se scot mult mai usor daca sint vibrate.

      Comentariu

      • asterix196803
        Incepator
        • 27.mar.2011
        • 18

        #33
        Masa vibratoare

        Da!Am vizionat link-ul indicat de dl Adamescu si pot sa spun ca sunt diferente între modele si fiecare implica anumite costuri legate de constructia lor si a altor anexe(pista de beton,consum energie electrică,spatiu de productie) dar practica doboară teoria !
        N-am inventat eu Roata !

        Comentariu

        • Adamescu Ion
          Living Legend
          • 21.sep.2008
          • 1104

          #34
          In loc de pista de beton, folositi panouri de lemn pe care le asezati unde doriti dupa ce realizati obiectele de beton.
          Se poate face o combinatie intre masa si instalatia respectiva pentru a insuma avantajele si a elimina o parte din neajunsuri.

          Comentariu

          • AutoCorect
            Membru
            • 20.sep.2007
            • 285

            #35
            Totusi, cu o schita poate sa ne ajute cineva ?

            Comentariu

            • Fritz87
              Incepator
              • 04.feb.2012
              • 5

              #36
              Buna tuturor este perfecta masa numai ca este cam mica eu vreau sami fac una cu dimensiunile 2,50m x 1,40m si in loc de ax pun un val de abric pe care il descentrez scotandui un cutit cu tot cu contra greutatea lui. Am sa trimit mai multe poze dupa ce o construesc. Bafta

              Comentariu

              Procesare...