Membrana bituminoasa si membrana cu crampoane

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    #16
    Postat în original de alex3000
    Este vreo problema daca se renunta la rosturile de dilatare perpendiculare pe soclu si se da trotuarului doar panta de scurgere????? "permite dilatarea la nivelul stratului de beton"--sa inteleg ca stratul de neton se dilata???? asta sa fie oare rostul lor???
    Da, riscati ca stratul de beton sa se fisureze. Betonul ca orce material are contractii datorita conditiilor atmosferice, neavand rost de dilatare se poate crapa.
    Daca imbinarea trotuarului se face bine cu soclul se poate renunta si la rostul de langa soclu???avad in vedere ca trotuarul are panta de scurgere...
    Nu. Deoarece apa provenita de pe fatada se poate scurge intre fundatie si marginea trotuarului.
    Folia de sub trotuar este strict necesara????care e functia ei???
    Are rol de a nu permite migrarea umiditati din stratul de suport in masa betonului. E un risc inutil sa eliminati acea folie.
    Cu stima.

    Comentariu

    • alex3000
      Incepator
      • 27.aug.2007
      • 54

      #17
      Rosturile de dilatare sa inteleg ca se fac cam 60-70cm distanta una de alta dar se fac cam la 1cm la suprafata trotuarului sau in toata grosimea sa????

      Nu ati pomenit nimic de problema fundatiei si a soclului.
      CE FAC ACOLO IN CONDITIILE DESCRISE????

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6920

        #18
        La fundatie sa montati membrana cu crampoane pentru a proteja hidroizolatia iar la soclu daca faceti termoizolatie nu mai este nevoie sa faceti nimica. Atentie ca marginea de jos a termoizolatiei sa fie la o distanta de 1 cm fata de nivelul trotuarului si peste trotuar.

        Rosturile de dilatare se fac pe cel putin 2/3 din grosimea trotuarului.
        Cu stima.

        Comentariu

        • alex3000
          Incepator
          • 27.aug.2007
          • 54

          #19
          Sa inteleg ca peste stratul de carton lipit cu smoala vin cu membrana cu crampoane si am rezolvat-o cu fundatia. Apoi pregatesc straturile pt trotuar si ma apuc de turnat.
          Cam care ar trebui sa fie grosimea (latimea)rosturilor???1cm e suficient???Si cum le fac????cu o scandura ancorata in beton sau pot sa folosesc si eventual polistiren de 2cm..

          La soclu nu prea am inteles.
          Deci peste cartonul lipit cu smoala vin cu extrudatul, dar cum il lipesc???Adera oare adezivul de polistiren la cartonul smolit????

          Nu am inteles care e treaba cu "termoizolatia sa fie la o distanta de 1cm fata de nivelul trotuarului si peste trotuar"....

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6920

            #20
            -Puteti sa folositi scandura numai sa nu uitati sa scoateti scandura dupa intarirea superficiala a betonului (dupa 3-4 ore de la turnarea trotuarului).
            Puteti folosi fasii de polistiren extrudat de 2 cm grosime, avantajul folosirii polistirenului extrudat este ca nu este necesar sa indepartati polistirenul dupa turnarea trotuarului.

            -Polistirenul extrudat pe hidroizolatia soclului se monteaza cu ajutorul benzii dublu adezive de butil-cauciuc Ceresit CA28.

            -Asa:
            Fișiere Atașate
            Cu stima.

            Comentariu

            • alex3000
              Incepator
              • 27.aug.2007
              • 54

              #21
              Tot citind pe forum am ajuns la concluzia ca cartonul lipit cu smoala nu este tocmai o hidroizolatie perfecta si pt ca vreau sa fac o treaba buna si care sa dureze multi ani m-am gandit sa schimb cartonul smolit cu membrana.
              Vreau sa fac astfel :-CORECTATI-MA DACA GRESESC:
              *dau cartonul jos iar peste smoala care ramane pe fundatie aplic BT26+BT21+STRAT DE BETON ARMAT CU PLASA DE BUZAU PT PROTECTIE--asta pt fundatie;
              *pt soclu : la fel dau jos cartonul smolit si aplic BT26+BT21+EXTRUDAT+STRAT SUBTIRE DE BETON ARMAT CU PLASA DE BUZAU PT PROTECTIE, astfel incat toate aceste straturi sa nu depaseasca 5cm, adica grosimea hidroizolatiei de fatada cu expandat de 5cm.

              INTREBARI:
              1. SUNT CORECTE SOLUTIILE PROPUSE????
              2. Pot aplica BT26 peste smoala???vor fi probleme de aderenta????
              3. Extrudatul de soclu il lipesc de membrana cu:
              a) adeziv de polistiren sau
              b) benzi dublu adezive CA28??
              4. Avand in vedere solutia propusa pentru soclu (STRAT SUBTIRE DE BETON ARMAT CU PLASA DE BUZAU PT PROTECTIE) elimin aplicarea plasei din fibra si diblurile (care se aplica peste extrudatul de la soclu), ESTE CORECT???
              5. Plecand de la schita pe mi-ati trimis-o, vreau ca extrudatul de la soclu sa-l bag cam 15-20cm in jos spre fundatie, asa incat nu o sa mai iasa ca in schita dvs. E vreo problema daca trotuarul o sa vina in acest caz lipit de termoizolatia soclului????Dopul de bitum in acest caz il aplic intre trotuar si termoizolatie, ESTE CORECT???
              6. Care este rolul benzii de etansare Ceresit CP50???? Trebuie sa o folosesc si eu????

              Comentariu

              • Maestrul Max
                Living Legend
                • 28.iul.2006
                • 6920

                #22
                Si cum o sa reusiti sa inlaturati cartonul asfaltat ?

                De ce doriti sa faceti protectia hidroizolatiei de la fundatie cu strat de tencuiala armata ? Nu v-a ganditi ca acel strat se umezeste din cauza apei din teren ?
                Cu stima.

                Comentariu

                • alex3000
                  Incepator
                  • 27.aug.2007
                  • 54

                  #23
                  Prin rupere, dezlipire cred. Nu cred sa fie asta o problema.
                  Stratul de beton armat peste hidroizolatia fundatiei ma gandeam ca este pt protectie.
                  Sa inteleg ca ar fi mult mai indicat o membrana cu crampoane pt protectia hidroizolatiei de la fundatie sau este suficient BT26+BT21????

                  V-as ramane recunoscator daca mi-ati raspunde la mesajul precedent.
                  Vreau sa stiu ce am de facut pt a iesi o treaba buna.
                  Multumesc.

                  Comentariu

                  • Maestrul Max
                    Living Legend
                    • 28.iul.2006
                    • 6920

                    #24
                    Daca ramine strat de bitum pe perete trebuie sa faceti un test de aderenta pe o suprafata mai mica inainte de a aplica pe toata suprafata grundul Ceresit BT26.
                    Este de preferat la fundatie sa protejati hidroizolatia cu membrana cu crampoane decat sa faceti o tencuiala armata care retine umezeala.

                    La soclu e suficient daca tencuiti cu tencuiala decorativa de soclu, nu mai aplicati si acolo tencuiala armata.
                    Cu stima.

                    Comentariu

                    • cezar covataru
                      Incepator
                      • 03.sep.2007
                      • 10

                      #25
                      Mesaj modificat de administrator - PowerMC

                      .....
                      Intre fazele succesive ale turnarii betonului, se inglobeaza profile (benzi striate) din elastomeri. In conditiile montarii lor corecte, si a turnarii unui beton de calitate, impermeabil, nu mai sunt necesare alte mijloace de protectie (s-a zis cu bitumul, cartonul, membranele diverse, benzi adezive etc. precum si cu manopera aferenta... )
                      De asemenea, profile L inglobate in rostul dintre trotuarul inconjurator si soclu rezolva problema infiltratiilor pentru urmatoarea suta de ani.
                      Rosturile de dilatatie-contractie ale trotuarului, perpendiculare pe soclu, echipate de asemenea cu profile hidroizolante, asigura protectia contra infiltratiilor in stratul de pamant compactat din preajma fundatiei.
                      Have a nice day!


                      Urmatoarea postare a unui mesaj care contine elemente publicitare va duce la excluderea dvs. de pe FORUM.
                      sa construim BINE !

                      Comentariu

                      • Maestrul Max
                        Living Legend
                        • 28.iul.2006
                        • 6920

                        #26
                        Membranele hidroizolante vor exista inca cel putin 100 ani. Se stie de folosirea profilelor din elastomeri.
                        Cu stima.

                        Comentariu

                        • alex3000
                          Incepator
                          • 27.aug.2007
                          • 54

                          #27
                          Imi cer scuze ca tot insist cu mesajele mele dar vreau sa-mi fie totul clar inainte de a ma apuca de treaba, si as vrea sa iasa totul ok.

                          Avand in vedere ca BT21 este o membrana autoadeziva si ca pot exista probleme de aderenta pt BT26 pe smoala, pot elimina BT26 si sa aplic BT21direct pe fundatie data in prealabil cu inca un strat de smoala proaspat????

                          Am inteles deci, ca protectia fundatiei trebuie sa o fac cu membrana cu crampoane si asa o sa fac.

                          La SOCLU am am multe neclaritati:
                          1. Extrudatul de soclu il lipesc de membrana cu:
                          a) adeziv de polistiren sau
                          b) benzi dublu adezive CA28??
                          2. Avand in vedere solutia propusa de dvs pt soclu (sa elimin aplicarea tencuielii armate) sa inteleg ca voi pune peste extrudat plasa din fibra si diblurile (care se aplica peste extrudatul de la soclu), CORECT???
                          Ideea pt soclu cu stratul acela de tencuiala armata era ca fata cladirii pe care o sa aplic expandatul de 5cm sa fie la acelasi nivel cu soclul cu tencuiala armata (e mai estetic asa pentru o casa in regim de parter).
                          3. Asa cum v-am spus, vreau ca extrudatul de la soclu sa-l bag cam 15-20cm in jos spre fundatie, asa incat nu o sa mai iasa ca in schita dvs. E vreo problema daca trotuarul o sa vina in acest caz lipit de termoizolatia soclului????Dopul de bitum in acest caz il aplic intre trotuar si termoizolatie, ESTE CORECT???
                          6. Care este rolul benzii de etansare Ceresit CP50???? Trebuie sa o folosesc si eu????

                          Comentariu

                          • alex3000
                            Incepator
                            • 27.aug.2007
                            • 54

                            #28
                            Nu ma uitati si pe mine va rog cu un raspuns la intrebarile puse de mine....
                            ...... VA ROG MULT DE TOT, vreau raspunsuri pt a ma putea apuca de treaba.
                            Multumesc.

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15141

                              #29
                              1.Extrudatul de soclu se aplica cu benzi de butil dublu adezive CA28 sau cu mastic bituminos.
                              2. Fara dibluri la soclu pentru ca distrugeti stratul hidroizolator.
                              3. ESTE CORECT
                              6. Cred ca este voprba de banda de etansare CL52 care se foloseste in combinatie cu hidroizolatiile CL50/51 sau CR65/66 in cazul diferitelor muchii. Aceste benzi se inglobeaza in masa hidroizolatiei.

                              Comentariu

                              • alex3000
                                Incepator
                                • 27.aug.2007
                                • 54

                                #30
                                Fundatia si soclul sunt deja hidroizolate cu carton clasic lipit cu smoala(metoda veche), care se prelungeste si sub zidarie, adica intre fundatie si zid(fundatia iesind de la suprafata solului in sus cam 40-50 cm).

                                Cartonul lipit cu smoala nu este tocmai o hidroizolatie perfecta si pt. ca vreau sa fac o treaba buna si care sa dureze multi ani m-am gandit sa schimb cartonul smolit cu membrana.

                                INTREBARI LA CARE NU AM PRIMIT RASPUNS:

                                1. Pot sa aplic BT21 direct pe fundatie, data in prealabil cu inca un strat de smoala proaspat dupa ce am dezlipit in prealabil cartonul smolit???? asta pt fundatie
                                2. La fel vreau sa procedez si pt soclu, sa schimb cartonul cu membrana dupa care sa vin cu termoizolatia pe soclu(extrudat), in varianta in care mi-ati recomandat-o mai sus.

                                Comentariu

                                Procesare...