Membrana bituminoasa si membrana cu crampoane

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6882

    #31
    1 & 2 - Pentru ca sa montati membrana BT21 trebuie sa aplicati in prealabil grundul amorsa. Pentru aplicarea grundului pe stratul existent de bitum trebuie sa faceti un test de aderenta pe o suprafata mai mica inainte de a aplica pe toata suprafata grundul Ceresit BT26.
    Cu stima.

    Comentariu

    • alex3000
      Incepator
      • 27.aug.2007
      • 54

      #32
      Multumesc pt raspunsuri.
      Daca o sa mai am neclaritati cu siguranta ca o sa va mai cer sfatul.

      Comentariu

      • cezar covataru
        Incepator
        • 03.sep.2007
        • 10

        #33
        Re: membrana bituminoasa vs membrana cu crampoane

        Postat în original de MGC
        am in constructia o casa in panta( diferenta de nivel 2 m - 11m). Proiectantul a trecut in desen, pentru peretii laterali aflati sum pamant - hidroizolatie din membrana cu crampoane dar citind mesajele de pe forum am ceva dubii. Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac sa merg pe membrana bituminoasa sau sa raman pe membraca cu crampoane. Concluzie : care solutie e mai buna?Va multumesc. MGC
        Pentru partea de subsol si soclu, turnari succesive de plansee si pereti de beton armat, izolate la rosturi prin profile elastomerice termosudabile waterstop. La intersectiile rosturilor, montati piese de intersectie. Evident, inaintea turnarii, deci in faza realizarii armaturii si cofrajelor. Asta e tot!
        Fișiere Atașate
        sa construim BINE !

        Comentariu

        • constanda vasile
          Incepator
          • 19.mar.2008
          • 1

          #34
          membrana bituminoasa autoadeziva

          va salut ! felicitari ptr ce ne aratati , dar va rog spuneti-ne si de unde putem procura materialele mai noi aparute pe piata . va rog spuneti de unde pot cumpara membrana hidroizolatoare autoadeziva la rece . cei de la marile marketuri nici n-au auzit de acest produs .
          multumesc !

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15019

            #35
            Nu va pot indruma catre un magazin in care sa gasiti efectiv membrana BT 21 de la Ceresit insa este indicat sa incercati la distribuitorii autorizati din localitatea dvs. Daca aveti un magazin Praktiker in zona, incercati si la dansii.

            Comentariu

            • Cherubino
              Living Legend
              • 10.iul.2006
              • 1685

              #36
              Intrati pe site-ul Henkel si cereti acolo ajutor.Eu asa am procedat cand n-am gasit niste pasta hidroizolanta CL50 in zona in care locuiesc si "m-a rezolvat" un distribuitor local.
              LARGO AL FACTOTUM

              Comentariu

              • Radu Nedelcu
                Incepator
                • 22.feb.2007
                • 4

                #37
                Membrana hidroizolatoare autoadeziva gasiti astfel:
                - fabricata de Nord Bitumi Italia-membrana SOLAR 3 mm .........pret 3,90 Euro/mp+TVA;
                - fabricata VEDAG Germania- membrana VEDATOP SU -.........pret 5,40 Euro/mp+TVA

                Mesaj modificat de PowerMC
                Publicite

                Comentariu

                • Radu Nedelcu
                  Incepator
                  • 22.feb.2007
                  • 4

                  #38
                  Nu am vrut ca informatia sa fie interpretata ca o reclama, ci pur si simplu sa stie omul la cine sa se adreseze; altfel, informatia nu are nici o valoare, caci degeaba stii ca exista daca nu stii de unde sa o cumperi. Sper ca cei care au interes pt astfel de membrane profesioniste sa va contacteze direct si astfel sa afle si datele de contact.

                  Comentariu

                  • apostolstefan
                    Incepator
                    • 08.ian.2008
                    • 20

                    #39
                    multumesc

                    chestia aia rosi ce este dintre trotuar si peretele casei sau soclu cum se zice?
                    este hidrizoaltia?
                    cum se face ?
                    toti vrem sa stim sa facem de toate , nu toti reusim

                    Comentariu

                    • CristianBesliu
                      Incepator
                      • 26.nov.2006
                      • 47

                      #40
                      Postat în original de Maistrul Max
                      Grund Ceresit Allwetter BT26, membrana autoadeziva Ceresit Allwetter BT21 si banda de etansare Ceresit CP50.
                      Stie cineva unde este un magazin cu asa ceva ? Week-end-ul trecut am fost la H, P si B si nu am gasit.
                      Multumesc.

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15019

                        #41
                        Re: multumesc

                        Postat în original de apostolstefan
                        chestia aia rosi ce este dintre trotuar si peretele casei sau soclu cum se zice?
                        este hidrizoaltia?
                        cum se face ?
                        Este o zona de etansare intre trotuar si fundatie - solutia clasica se cheama "dop de bitum".

                        Comentariu

                        • tdr.
                          Incepator
                          • 27.mai.2010
                          • 70

                          #42
                          Se poate aplica adeziv de polistiren peste membrana bituminoasa?

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15019

                            #43
                            Adezivul pentru polistiren nu adera la suprafata unei membrane bituminoase.
                            Pentru lipirea polistirenului pe o suprafata de acest gen utilizati benzi de butil dubluadezive sau mastic bituminos.

                            Despre ce suprafata este vorba ?

                            Comentariu

                            • tdr.
                              Incepator
                              • 27.mai.2010
                              • 70

                              #44
                              Un gard de beton armat in spatele caruia se afla o terasa ce produce infiltratii si din cauza acesta as dori sa pun o hidrizolatie pentru a nu mai imi cadea tencuiala de pe gard.
                              Solutia cu hidroizolarea terasei iese din discutie deoarece apartine de casa vecina.

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15019

                                #45
                                Puteti pune o poza cu acest gard si zonele afectate?

                                Nu inteleg legatura intre terasa si gard si de aceea este putin ciudat sa m agandesc la un gard hidroizolat si mai ales termoizolat.

                                As vrea sa stiu mai multe detalii pentru a ne asigura ca ceea ce doriti sa faceti poate duce la rezultate in sensul mentionat de dvs. Altfel este posibil sa nu se izoleze tocmai eficient si sa persiste fenomenul.

                                Comentariu

                                Procesare...