Membrana bituminoasa si membrana cu crampoane

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • tdr.
    Incepator
    • 27.mai.2010
    • 70

    #46
    Pai nu prea am ce poze sa pun.
    Este un gard de pe care a cazut tencuiala deoarece pe partea celalata pe la mijlocului lui este o platforma/terasa lipita de el de la care se infiltreaza apa.

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15125

      #47
      Tocmai pentru a vedea exact amplasarea lor v-am cerut foto.

      Comentariu

      • relu76
        Incepator
        • 18.nov.2010
        • 5

        #48
        Fundatia

        Buna ziua!
        In primavara incep constructia unei case pe structura de lemn cu fundatie continua.
        O voi realiza cu o echipa de 'meseriasi' locali insa nu stiu ce experienta au.
        De aceea va rog mult sa-mi spuneti pasii si materialele necesare executiei fundatiei pe care o vrem 30cm in pamant si 30 cm deasupra cu placa turnata din beton.
        Terenul se afla pe un deal fara inclinatie, fara surpari si panza freatica la 30m.
        Va rog mult sa explicati ca pentru un profan.
        De exemplu: se sapa santul fundatiei la adancime 30cm si latime... etc
        Va multumesc mult.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15125

          #49
          Marimea fundatiei se stabileste functie de caracteristicile constructiei dorite, caracteristicile solului etc. si pentru acesta trebuie sa aveti un proiect.

          Adancimea se stabileste si functie de adancimea de inghet din zona respectiva, circa 0.8m.

          Comentariu

          • relu76
            Incepator
            • 18.nov.2010
            • 5

            #50
            fundatie

            Marimea fundatiei o am in proiect, 0,3m in pamant si 0,3m deasupra.
            In proiect nu am insa detalii de executie si as vrea sa stiu care este cea mai buna hidro-termo izolatie dpdv calitate+pret.
            Am citit multe articole dar sunt atat de multe variante incat am ametit.
            Va rog sa-mi spuneti care sunt pasii pt executia coracta a fundatiei.
            Se sapa santurile. Ce pun apoi inainte de armatura si beton?

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15125

              #51
              Nu puteti sa ne prezentati pe forum schita cu sectiunea verticala prin casa din proiect?
              Asa va putem recomanda mai usor anumite solutii pentru problemele dvs.
              Totodata si foto cu locatia ar fi intersant de vazut.

              Comentariu

              • negues
                Incepator
                • 22.ian.2011
                • 1

                #52
                Postat în original de alex3000
                Rosturile de dilatare sa inteleg ca se fac cam 60-70cm distanta una de alta dar se fac cam la 1cm la suprafata trotuarului sau in toata grosimea sa????

                Nu ati pomenit nimic de problema fundatiei si a soclului.
                CE FAC ACOLO IN CONDITIILE DESCRISE????
                ..... Nu mai recomandati membrana cu crampoane ca o membrana care poate sa asigure hidroizolatie. Aceasta membrana se foloseste ca protectie hidroizolatie si in cazul crearii drenurilor.

                Mesaj corectat de PowerMC
                Eliminare link publicitar.

                Comentariu

                • PowerMC
                  Administrator
                  • 02.mai.2007
                  • 2210

                  #53
                  negues

                  Aveti un Avertisment.
                  Va rog sa respectati regulamentul forumului ce se gaseste in topicul http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=3466

                  In caz contrar ma vad nevoit sa va exclud de pe forum.
                  Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                  Community Manager MC

                  Comentariu

                  • boarescuvlad
                    Incepator
                    • 12.mar.2013
                    • 25

                    #54
                    Răspuns la: Membrana bituminoasa si membrana cu crampoane

                    buna ziua
                    situatia de fata la casa mea este urmatoarea: casa a fost facuta in spatele unei case mai nvechi si a avut in mijlocul actualuluim living o fantana; a fost astupata fantana si pe toata suprafata casei s-a pus strat de rupere a capilaritatii, s-au pus grinzi si dusumele iar peste astea acum 10 ani fostii proprietari au pus parchet; acum cativa ani au constatat ca parchetul in living a inceput sa se inalte si s-a tot inaltat cam 1 metru;
                    eu am cumparat casa am scos parchetul, am scossi dusumelele si grinzile, am pus refacut stratul de rupere al capilaritatii unde a fost fantana ca se mai lasase pamantul in fosta fantana si tragea umezeala in sus, si am turnat un strat de 10 cm de ciment pe toata suprafata incaperilor astfel am adus bucataria, livingul si dormitorul toate la acelasi nivel.
                    in faza imediat urmatoare as vrea sa pun membrana bituminoasa aplicata cu doua straturi de amorsa, polistiren extrudat de 2cm grosime si din 0.5 in 0.5 m sa pun sipci de lemn din capat in capat, de jur imprejurul camerei si peste sa pun placi de osb si parchet masiv; sipcile de lemn vor fi prinse in beton cu diblu si surub iar placile de osb vor fi prinse cu suruburi de sipcile de lemn. la parchet voi lasa 1 cm pe tot perimetrul camerelor ca sa poata lucra in voie
                    acuma vreau sa stiu daca sa mai pun membrana bituminoasa sau nu si ma mai intereseaza daca pun osb de 6mm daca e de ajuns; as mai vrea sa stiu daca la polistirenul extrudat sa utilizez adeziv (cm85??? cred) sau pot bsa il las asa liber adica numai flancat de sipcile de lemn.
                    multumesc anticipat

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15125

                      #55
                      Răspuns la: Membrana bituminoasa si membrana cu crampoane

                      De ce doar 2 cm de izolatie cu polistiren extrudat? De ce pe o structura din lemn?
                      Sunteti limitat in inaltarea pardoselii?
                      Eu v-as sugera mai bine sa hidroizolati cu membrana bituminoasa, adaugati izolatie din polistiren extrudat sau expandat mai rezistent la compresiune apoi turnati o sapa de egalizare de 4-5cm. Ulterior montati parchetul masiv.

                      Comentariu

                      • boarescuvlad
                        Incepator
                        • 12.mar.2013
                        • 25

                        #56
                        Răspuns la: Membrana bituminoasa si membrana cu crampoane

                        membrana bituminoasa ma gandeam ca o sa faca condens pe fata superioara si o sa se duca in saracie pe cand betonul mai respira cat de cat
                        sapa de egalizare (autonivelanta) nu as turna ca e foarte scumpa
                        cadrul de lemn nu este ca sa tina polistirenul extrudat la locul lui ci sa imi sustina OSB-ul pe care voi pune parchetul

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15125

                          #57
                          Răspuns la: Membrana bituminoasa si membrana cu crampoane

                          Sapa de egalizare nu este acelasi lucru cu sapa autonivelanta, aceasta din urma este mai scumpa. Probabil le confundati.
                          Nu exista posibilitatea de a face condens peste memebrana bituminoasa, ceea ce v-am spus anterior este o structura clasica de pardoseala.

                          Comentariu

                          Procesare...