motor liniar electric - mecanica fina

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Codex
    Membru
    • 12.mai.2006
    • 253

    motor liniar electric - mecanica fina

    Salutare

    Cer informatii de ajutor in realizarea unei mici automatizari de "mecanica fina" in care o anumita componenta (greutate mica max. 10g) sa capete la un anumit moment indicat o miscare liniara din pct A in pct B. Pentru aceasta am nevoie de un motor liniar.

    Ati vazut in comert asemenea motoare sau asemanatoare care sa se deplaseze din pct A in pct B (cu revenire bineinteles)!? Ma intereseaza motoare liniare de dimensiuni mici, putere, cost, gabarit, orice informatie in acest sens

    Cu respect
    Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

    Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

    Electrician autorizat IIA + IIB
  • dmih
    Membru Marcant
    • 05.feb.2007
    • 612

    #2
    Nu am cunostinta de un astfel de motor, dar va ofer doua directii pentru inspiratie:

    1. daca distanta intre A si B este mai mare, incercati sa folositi mecanismul de la o imprimanta matriceala sau inkjet (pana la 210 mm cursa la cele A4 si mai mult la cele A3) - e vorba de mecanismul cartuselor de cerneala sau ale acelor.

    3. daca distanta este mica (cativa cm), studiati mecanismul de ejectare de la unitatile CD/DVD.

    Comentariu

    • Codex
      Membru
      • 12.mai.2006
      • 253

      #3
      multumesc de idei sunt bune. Insa ceva luat din comert ca si componenta de vanzare cunoasteti?
      Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

      Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

      Electrician autorizat IIA + IIB

      Comentariu

      • TDJ
        Living Legend
        • 10.apr.2006
        • 2347

        #4
        Ne puteti spune la ce aplicatie v-ati gandit?

        Comentariu

        • Codex
          Membru
          • 12.mai.2006
          • 253

          #5
          Postat în original de Traian Dajma
          Ne puteti spune la ce aplicatie v-ati gandit?
          Da stimate domn

          As dori sa gasesc o posibilitate de a muta pisele pe o tabla de sah fara a fi atinse de om. Partea de automatizare(integratul de lucru) se poate gasi in comert sau poate fi produsa ... insa deplasarea meacanica a pieselor ... este o problema

          O idee futuristica dar ... placuta la final

          Cu respect
          Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

          Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

          Electrician autorizat IIA + IIB

          Comentariu

          • dmih
            Membru Marcant
            • 05.feb.2007
            • 612

            #6
            Interesanta ideea D-vs, nu mi se pare chiar asa de futuristica.

            Cred ca ceea ce va trebuie D-vs este mai degraba un dispozitiv care sa lucreze in coordonate si nu motoare liniare - cu exceptia uneia, intr-adevar, toate piesele de pe tabla de sah se misca urmand o traiectorie dreapta, dar ce ne facem cu calul?

            Cred ca un dispozitiv tip CNC controlat de un microcontroller (gen PIC sau alt model) ar fi mai potrivit pentru ceea ce doriti D-vs.

            Va sfatuiesc sa vizitati urmatorul link, poate va ajuta in cautarile D-vs.



            Cel mai simplu pentru D-vs cred ca ar fi daca ati gasi pe undeva la SH o imprimanta A3 cu ace pe care s-o modificati careia sa-i mai adaugati mecanismul cu care sa apuce piesa ce trebuie miscata.

            Sau, o alta abordare: puteti folosi un mecanism tip macara. Folosind miscarea de rotatie in jurul piciorului macaralei si miscarea de translatie de-a lunglu bratului, puteti programa "carligul" sa ajunga in orice punct de pe tabla. Inlocuiti carligul cu un electromagnet, puneti cate un magnet mic (sau ceva feros) in varful fiecarei piese si ati terminat cu partea mecanica. Daca imi amintesc bine (am trecut de etapa asta) se gasesc in comert macarale de jucarie actionate cu baterii. Inlocuiti motoarele existente cu unele tip pas cu pas si puteti incepe programarea.

            Sau lasati acelasi motoare si jucati doua jocuri intr-unul: sah si indemanare


            Cu respect!

            Comentariu

            • alex virtual
              Living Legend
              • 19.mai.2007
              • 1360

              #7
              Postat în original de Codex
              [Da stimate domn

              As dori sa gasesc o posibilitate de a muta pisele pe o tabla de sah fara a fi atinse de om. Partea de automatizare(integratul de lucru) se poate gasi in comert sau poate fi produsa ... insa deplasarea meacanica a pieselor ... este o problema

              O idee futuristica dar ... placuta la final

              Cu respect
              pentru mutarea pieselor te poate ajuta un electromagnet mobil aflat sub tabla de sah,iar piesele respective sa contina in partea de jos un metal sau magnet!electromagnetul va fi miscat de doua pistonase pe directiile dorite de tine un pistonas pe "OX" si unul pe "OY"!problema ta "acele pistonase!"aici nu am idee!decet sa le confectionezi singur!
              te salut!

              Comentariu

              • disperat
                Membru
                • 21.mai.2007
                • 133

                #8
                Postat în original de alex virtual
                Postat în original de Codex
                [Da stimate domn

                As dori sa gasesc o posibilitate de a muta pisele pe o tabla de sah fara a fi atinse de om. Partea de automatizare(integratul de lucru) se poate gasi in comert sau poate fi produsa ... insa deplasarea meacanica a pieselor ... este o problema

                O idee futuristica dar ... placuta la final

                Cu respect
                pentru mutarea pieselor te poate ajuta un electromagnet mobil aflat sub tabla de sah,iar piesele respective sa contina in partea de jos un metal sau magnet!electromagnetul va fi miscat de doua pistonase pe directiile dorite de tine un pistonas pe "OX" si unul pe "OY"!problema ta "acele pistonase!"aici nu am idee!decet sa le confectionezi singur!
                te salut!
                dar cu calul cum ramane?

                Comentariu

                • RaduCA
                  Living Legend
                  • 09.oct.2005
                  • 6359

                  #9
                  Postat în original de disperat
                  dar cu calul cum ramane?
                  Nu numai cu calul, cu orice piesa!
                  Cine garanteaza ca orice piesa (indiferent ca este cal, nebun, pion) poate sa ajunga de la o pozitie la alta doar prin miscari de translatie? Ar trebui sa existe un traseu continuu liber pentru a se realiza acest lucru.
                  De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                  În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                  Comentariu

                  • Codex
                    Membru
                    • 12.mai.2006
                    • 253

                    #10
                    ) ideea mutarii calului este la fel de simpla ca si cea de mutare a pionilor
                    Simplu: algerea dimensiunilor pieselor astfel incat pozitionate pe tabla sa permita trecerea printre ele a unei alte piese. In felul acesta orice mutare pe tabla se rezuma la o miscare de translatie pe 8 directii (4 diagonale si 4 axe)

                    Alegerea unui electromagnet e ... o idee buna DOAR ca la translatie campul creat va "agata" si piesele invecinate. Avand in vedere un motor liniar ... problema s-ar fi rezolvat, cred eu, mai simplu.

                    Daca iau in calcul macaraua de deasupra va trebui sa caut o programare a controlerului in 3 axe .... (hmm cam dificil cred, nu am idee cat de greu ar fi)

                    Totusi credeti ca ideea de a crea o retea de bobine sub tabla de sah ... ar complica sau simplifica treaba?

                    Cu respect
                    Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

                    Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

                    Electrician autorizat IIA + IIB

                    Comentariu

                    • ear1976
                      Living Legend
                      • 09.aug.2007
                      • 1008

                      #11
                      Cu bobine sub tabla nu ai avea acceiasi problema ca si cu electromagnetul? Adica sa "agate" piesele vecine?

                      Eu as sugera ceva mecanisme de gen melc-roata melcata sau melc-cremaliera si cu electromagnet - cand ajunge sub piesa il alimentezi, cand dai drumul piesei ii tai alimentarea si sa nu fie foarte mare sa agate piesele din jur.
                      ratzele se trag din camioane

                      Comentariu

                      • Codex
                        Membru
                        • 12.mai.2006
                        • 253

                        #12
                        ... atunci varianta cu macaraua cred ca ar ramane in piciore! Ideea cu actionare "ascunsa" sub tabla ... se pare ca nu are sanse din pacate.

                        Sau ... daca ar fi un mecanism de genul urmator: fiecare casuta pe tabla sa fie prevazuta cu o mica decupare in centru. Fiecare piesa sa aiba baza prevazuta cu role. Sub tabla sa exista un magnet indeajuns de puternic sa "smulga" pisa din locasul ei, dar indeajuns de slab ca sa nu atraga piesele invecinate. Cred totusi ca ar putea fi o varianta viabila. Si totusi ramane problema miscarii (electro)magnetului sub tabla.
                        Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

                        Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

                        Electrician autorizat IIA + IIB

                        Comentariu

                        • ear1976
                          Living Legend
                          • 09.aug.2007
                          • 1008

                          #13
                          Poate ceva ca in schita - 2 tije filetate antrenate de 2 motorase, cu lagare mobile - ansamblul se misca cu totul.
                          Fișiere Atașate
                          ratzele se trag din camioane

                          Comentariu

                          • TDJ
                            Living Legend
                            • 10.apr.2006
                            • 2347

                            #14
                            Data fiind tema de lucru, imaginam mai multe mecanisme si il alegem pe acela care necesita cat mai putine articulatii si cat mai putine grade de libertate ale fiecareia in parte, astfel incat constructia sa fie mai usor de realizat.
                            M-am gandit la un mecanism sub forma unei undite telescopice pozitionata la 15-20cm de un colt al tablei, care face un unghi de 45 de grade cu verticala.
                            Ca articulatii avem:
                            A) Punctul de sprijin al unditei de planul tablei, miscare de rotatie in doua sensuri - 1 grad de libertate.
                            B) Bratul telescopic, miscare de translatie in doua sensuri - 1 grad de libertate.
                            C) Miscare de rotatie in doua sensuri al unui tambur care deruleaza un magnet in capatul unditei - 1 grad de libertate.
                            Cele doua miscari de rotatie sunt relativ usor de realizat cu motorase electrice si reductoare.
                            Miscarea de translatie poate fi realizata de un actuator modificat, sau pentru mai multa precizie de mecanismul electric de reglare a pozitiei farului la Cielo (sa zicem) inlocuind surubul conducator. Sau, pentru mai multa simplitate, putem magina o rigla pe care se misca rectiliniu o pulita actionata de rotatia unui surub pozitionat in lungul riglei.
                            Astfel avem 3 articulatii, fiecare realizand numai miscari de rotatie, fiecare cu cate un singur grad de libertate.

                            Comentariu

                            • ear1976
                              Living Legend
                              • 09.aug.2007
                              • 1008

                              #15
                              Cateva chestii interesante:

                              Ready for some hard core gadget creation? If you thought your dremel tool was handy before, in today's How-To we'll start  building our own CNC machine. Aside from the geek factor, it can be handy for making things like PC boards without chemicals or maybe some little styrofoam voodoo heads of all your enemies, uh friends.Gentlemen, start your soldering irons.


                              In today's How-To, we're still pimping out our dremel tool with parts from old printers. In Part 1 we got started with the controller and covered all the basics. Today we'll get into the details and get busy with the power tools. And that, of course, is always the best part.


                              Back in Part 1, we introduced the basics and started building the electronics. In Part 2, we finished up the controller and started building our machine. Today we complete our unholy marriage of cutting boards and dot matrix printers in Part 3 of How-To: Build your own CNC machine. Good luck.
                              ratzele se trag din camioane

                              Comentariu

                              Procesare...