Cuptor gaz sau electric

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • rcs66
    Incepator
    • 16.apr.2012
    • 54

    Răspuns la: Cuptor gaz sau electric

    Va salut,recomand combinatia de plita pe gaz si cuptor electric,cuptorul electric(de preferinta cu ventilator) gateste mult mai bine fata de cel pe gaz(cel putin asa sustine sotia).

    Comentariu

    • sisica_si
      Membru Marcant
      • 19.dec.2013
      • 925

      Răspuns la: Cuptor gaz sau electric

      Are dreptate sotia.
      Cel electric cu ventilator mentine temperatura setata in tot cuptorul.
      Cel pe gaz nu poate face asta.
      Asta e cea mai buna solutie.

      Comentariu

      • bolognesi
        Incepator
        • 28.sep.2012
        • 97

        Răspuns la: Cuptor gaz sau electric

        Postat în original de B K
        Eu folosesc Cuptor pe gaz cu grill electric si plita pe gaz. Depinde de fiecare acum , cu gazul iesi mai ieftin decat cu curentul , plus ca pentru fiecare trebuie circuit separat , conductor de minim 4 mm , sigurante diferentiale. La gaz ma gandesc ca oricum veti baga pentru centrala termica. In conditiile in care ai multi consumatori electrici , orice economie e bine venita.
        Tocmai ca nu vom instala o centrala termica pe metan, iar pretul lui creste tot timpu, vom avea un puffer de 1000l, panouri solare , o centrala pe lemne poate mixta si cu paleti. In lipsa de curent am prevazut un semineu si o soba pe lemne(la care se poate si gati) care ar acoperi necesaru de cladura, a uitam ar fi si un generator.
        Daca cresterea si la curentul electric va fi semnificativa vom opta si pentru panouri solare. Dupa cate am auzi taxele de bransament la gaz sunt mari plus mi se par nejustifcate asa ca mai bine ne lipsim si avem cam o distata de 50 m de l conducta principala la casa.

        Comentariu

        Procesare...