Cuptor gaz sau electric

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • apanoiu
    Membru Marcant
    • 10.mai.2010
    • 643

    #31
    Dar de ce te-a distrat faza cu umiditatea?
    La ai mei de ex este o problea clara, maica-mea are tot timpul ceva pe foc, iar plita este un model mai puternic, cu arzatoare concentrice. Daca era si cuptorul pe gaz...

    Ai ramane uimit cata apa iese din arderea gazului.

    Din pacate cuptoarele pe curnet electric sunt ca lesinate, au doar 2500-3000w. Parerea mea este ca daca aveau 5kw erau mai ok.
    Aaaa, si temp maxima... 200 grade? Nu e bine...
    DIY

    Comentariu

    • musu
      Membru Marcant
      • 09.oct.2009
      • 418

      #32
      Nu cred ca la toate o fi la fel, asta de care ziceam eu, are putere maxima 2035 W si gradatie a temperaturii pana la 250 grade.
      Sa fie oare prea mic si sa nu poate atinge temperatura respectiva?
      Oricum, pana sapt viitoare cand mi-l aduce ma mai pot razgandi , si poate tot pe gaz o dau pana la urma.

      Comentariu

      • Mircea G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12085

        #33
        Hai sa fim ecologisti ...daca ne gindim ca o parte din curent este produsa in centrale cu combustibili fosili al caror randament este jalnic , putem pune acest randament in " circa " curentului electric si sa decidem ; curentul electric nu este rentabil prin modul de producere , prin modul de transport si transformare . Deci NU .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • musu
          Membru Marcant
          • 09.oct.2009
          • 418

          #34
          Pana la urma am schimbat comanda, am renuntat la cel elctric, revenind la cel dorit pe gaz.
          Noroc ca patronul firmei de comercializare electrice imi e prieten.
          Am inclinat spre partea: mai sanatos (cel putin din pct meu de vedere), mai fiabil, si costuri de intretinere mai reduse, in detrimentul noilor tendindinte venite din vest.

          Comentariu

          • apanoiu
            Membru Marcant
            • 10.mai.2010
            • 643

            #35
            Costuri de intretinere? eu am unul electric de 10 ani si maica-mea gateste...

            Mircea G, sunt in constructie parcuri mari eoliene. In cativa ani o sa mai fie un reactor nuke :P

            Musu, sa il stapanesti sanatos!

            Un tovaras de-al meu si-a luat aragaz in momentul in care am cumparat eu plita+cuptor.
            Eu am dat 500+800 ron, el a dat 2800 pe un Bosch parca, din inox. Bineinteles ca atunci cand a ajuns acasa a vazut ca nu era toata carcasa din inox, di ceva facut sa para inox.
            Cuptor pe gaz, ii gateste neuniform. Bineinteles ca se intampla acum 10 ani, poate au mai evoluat. Poate nu...
            DIY

            Comentariu

            • musu
              Membru Marcant
              • 09.oct.2009
              • 418

              #36
              Eu in vechiul apartament am un aragaz zanussi, modelul cel mai ieftin, chel cum s-ar zice.
              Coace foarte bine, nici intr-un caz pe de laturi, problema e ca se cam ingalbeneste, dar, parese din auzite, cauza principala ar fi lipsa unui regulator de gaz la 20 bari.

              Comentariu

              • ecosit
                Membru
                • 18.aug.2008
                • 158

                #37
                Buna seara! si un an nou fericit tuturor.
                Nu am mai frecventat acest forum demult, dar am revenit... acum sunt offtopic.

                Folosesc si plita electrica vitroceramica si cuptor electric, as spune de ultima generatie.
                Cuptorul electric functioneaza impecabil, coace uniform si nici nu poate fi comparat cu unul pe gaz.
                Avand in vedere ca este folosit ocazional, adica cu fiecare ocazie , nu pot sa-i reprosez nimic.
                Consumul este relativ pentru ca gatesti cu el 1-2 ore pe zi sa zicem, iar un kw de curent electric 1,5ron/h? 2ron/h? ceva de genul.
                Din punctul asta de vedere recomand cu caldura electrica un astfel de cuptor.
                Plita vitroceramica am luat-o pentru ca nu am gasit una cu inductie care sa se incadreze in bugetul meu, dar as fi luat-o fara sa clipesc daca o gaseam.
                Fie ea si vitroceramica ajunge la temp maxima in....5 secunde? Incalzeste la fel ca una pe gaz, poate chiar mai bine avand in vedere aria pe care este distribuita caldura.
                Ai control asupra intensitatii si nu iti arde oxigenul din incapere si nu mori axfixiat... poate doar cand vezi factura.
                Partea proasta este ca sticla vitroceramica este foarte pretentioasa, in sensul ca se vede si cea mai mica pata, si trebuie curatata temeinic dupa fiecare utilizare pentru asi pastra look-ul.
                Alta parte proasta este ca ai nevoie de oale cu fund perfect plat, pentru a face contact optim cu sticla si ele (vasele) trebuie sa fie perfect curate pe exterior pentru a nu murdari si deteriora suprafata plitei.
                Concluzionand, este super ok ca si randament si productivitate si siguranta, dar este mult mai pretentioasa ca aspect si intretinere.
                O seara buna!

                Comentariu

                • nicu78
                  Living Legend
                  • 25.mar.2010
                  • 1164

                  #38
                  plita electrica

                  Si cind se intrerupe curentul, ce faci???
                  De exemplu, la mine se intrerupe curentul cam des in zona care stau...

                  Sa,stiti ca voi imi dati idei foarte bune , de asta urmaresc eu acest forum ,zi de zi....numai cuvinte de lauda pentru FORUMUL MISIUNEA CASA.
                  Deci in vara cind ma voi apuca de interioare , in bucatarie voi baga urmatoarele ....una plita electrica si cuptor electric.....un aragaz cu butelie ,pentru-ca la mine in zona nu a ajuns inca gazul....si as mai vrea sa bag si o plita , nu stiu cum se cheama , dar am vazut la Dedeman la 8-9 milioane de lei care functioneaza pe lemne,...
                  Eiiiii ce ziceti , am trei posibilitati ......
                  Dar ma gindesc incap toate astea ca mai trebuie si mobila de bucatarie....

                  Comentariu

                  • apanoiu
                    Membru Marcant
                    • 10.mai.2010
                    • 643

                    #39
                    Daca se intrerupe curentul nu mai merge nici tv-ul nici centrala... te duci sa mananci in oras si la un film.

                    Plita vitroceramica este mai pretentioasa decat cea cu inductie, deoarece are temperatura la nivelul sticlei mai mare.
                    DIY

                    Comentariu

                    • Consultant electrice
                      Moderator
                      • 08.nov.2005
                      • 3240

                      #40
                      Mai bine pui un generator decat 3 plite
                      Curentul nu iarta!

                      Comentariu

                      • nicu78
                        Living Legend
                        • 25.mar.2010
                        • 1164

                        #41
                        cuptor gaz sau electric

                        Da,ai dreptate.
                        Vine primavara si trebuie sa ma apuc de interioare ,si tot imi framint creierii cum sa fac in bucatarie dupa ce termin cu gresia si fainta , nici eu nu stiu ce vreau ,sint tare confuz.....
                        Cu generatorul si cu un stabilizator de tensiune cred ca e perfect.

                        Comentariu

                        • Consultant electrice
                          Moderator
                          • 08.nov.2005
                          • 3240

                          #42
                          Sa ne comunicati si noua pana la urma ce varianta a intrat in exploatare si cat sunteti de multumit!
                          Curentul nu iarta!

                          Comentariu

                          • anduvirgil
                            Membru Marcant
                            • 25.feb.2006
                            • 527

                            #43
                            pana una alta....
                            de cand am luat un cuptor electric, din ala turcesc (bucataria nu prevede incorporabile), gata pa cuptor pe gaz.
                            mai rapid mai, eficient.
                            urmeaza o plita cu inductie.
                            anda panda din ...

                            Comentariu

                            • Mircea G
                              Living Legend
                              • 14.ian.2007
                              • 12085

                              #44
                              Postat în original de apanoiu
                              Mircea G, sunt in constructie parcuri mari eoliene.
                              Pentru constructia carora platim noi o noua taxa ! Ce dragut , nu !? Adica eu platesc sa-si faca Gogu parc eolian ( ce denumire cretina ! ) , apoi ii platesc curentul . Si care este ecologia ? Orice suma pe care trebuie sa o platesc , trebuie sa o cistig , deci trebuie sa o produc ...Pt a produce bani , trebuie sa muncesc , deci sa consum resurse mai multe ...
                              Pe scurt , constructia de parcuri sau gradini eoliene inseamna o accelerare a folosirii altor resurse pt producerea lor , adica rezultatul in protejarea naturii = ZERO . Daca instalatiile erau importate de pe planeta Namstire , da , insemna ceva ...
                              Ca tot ne aflam si in perioada intens bisericeasca ! , daca Al de sus , ne-a lasat asa , poate ASA trebuie sa functionam si poate indiferent de sacrificiile noastre timpite tot sfirsim atunci cind el a prevazut .
                              Instalatii verificari-revizii gaze

                              Comentariu

                              • Consultant electrice
                                Moderator
                                • 08.nov.2005
                                • 3240

                                #45
                                @anduvirgil - in Turcia am observat ca mai toata lumea foloseste cuptoare electrice. Nu mai zic ca zunt zeci de modele prin magazine. Ma intreb prizele pentru cuptoarele astea tot turcesti or fi ca la ce se vindea odata pe la noi cam luai foc cu ele.
                                Curentul nu iarta!

                                Comentariu

                                Procesare...