Cuptor gaz sau electric

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • anduvirgil
    Membru Marcant
    • 25.feb.2006
    • 527

    #46
    da priza din bucatarie unde l-am folosit pana acum este (cred) turceasca din ceramica. aceste prize nu au facut probleme (incalzirea contactelor) chiar daca pe unele au fost consumatori, in regim continuu, insumati si de 2500W. anual verific presiunea pe contacte la toate prizele la care se umbla, inclusiv la priza boilerului (care e romaneasca). cand voi termina cu interiorul toate prizele si intrerupatoarele vor fi schimbate (toate la fel ).

    despre cuptor
    putere 1300W. dotat cu gratar si 2 tavi emailate; timer, termostat, selector rezistente sus jos...cam atat
    cablu de alimentare 3x0,75 mmp, stecherul tine 16A/230v. pare firav in comparatie cu cablul de alimentare de la masina de paine (800w) care este tot de 3x0,75 mmp.
    cablul sau stecherul nu s-a incalzit, cuptorul mergand continuu si 2-3 ore
    anda panda din ...

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #47
      La cablu poate fi izolatia mai groasa si in acest fel pare mai teapan, insa esential este sa ai sectiune de conductor mai mare. Mantaua groasa ajuta la protectie mecanica sporita.
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • sorinake
        Membru
        • 21.aug.2007
        • 255

        #48
        Buna ziua.
        Renovez bucataria si am ajuns la capitolul (dureros) in care trebuie sa tencuiesc.
        Inainte de-a tencui trebuie sa pun instalatia electrica.
        As dori sa pun cuptor si plita electrice. intrebarea mea este ce tip de cabluri ar trebui ingropate in perete, sub tencuiala ?

        cuptorul as vrea sa fie un gorenje:
        Caracteristici tehnice/Dimensiuni
        Putere: 230 V
        Consum cuptor (funcţionare
        convenţională):
        0,87 kWh
        Consum cuptor (funcţionare
        prin ventilare):
        0,79 kWh
        Putere: 2700 W max

        la plita inca nu m-am hotarat, insa as dori una cu inductie. Din ce am vazut asta ar avea consumul cel mai mare, 7,4Kw max.

        As mai pune pe acealsi perete si masina de spalat vase, robot de bucatarie, niste lumini deasupra blatului, frigiderul, hota.


        Peretele este din beton, bucataria se afla in zona de demisol, sub nivelul pamantului.


        Relativ la executie am doua variante:
        Varianta unu ar fi sa chem o firma de electricieni si sa imi faca ei tot circuitul asta pentru bucatarie.Am reticente fata de aceasta varianta, pentru ca mi se pare scump ce am primit ca oferta pana acum (40 ron per aparat - manopera). In plus nu stiu cat de profesionist este tipul asta (orice sfat pentru stabilirea competentei este binevenit).
        Varianta doi ar fi sa ma apuc frumusel sa fac eu instalatia, cu un vecin muncitor, si cu sfaturile dumneavoastra.

        Adaug faptul ca instalatia actuala nu are impamantare, probabil ca ar trebui sa fac una, ca vad ca toate astea cer impamantare.

        Multumesc anticipat pentru sfaturi.

        Comentariu

        • coretweaker
          Membru Marcant
          • 16.iul.2010
          • 890

          #49
          Postat în original de sorinake
          As dori sa pun cuptor si plita electrice. intrebarea mea este ce tip de cabluri ar trebui ingropate in perete, sub tencuiala ?
          Daca ai gaz in casa, mai bine cumpara-ti o plita pe gaz si doar cuptorul sa fie electric. Revenind la cabluri, cele de 2,5 din cupru sunt suficiente.

          Comentariu

          • sorinake
            Membru
            • 21.aug.2007
            • 255

            #50
            Am gaz, dar nu vad niciun motiv pentru care sa continui sa-l folosesc plus ca o teava galbena prin bucatarie arata ca naiba.
            In plus lucrez la un mare gratar in curte care va putea parli orice scapa de electromagnetii plitei.

            Astept in continuare sfaturi despre lucrarea in regie proprie si caut in paralel si mesteri electricieni prin zona. Dar greu, deocamdata doar cineva din Bucuresti e dispus sa vina sa lucreze...

            Comentariu

            • coretweaker
              Membru Marcant
              • 16.iul.2010
              • 890

              #51
              Postat în original de sorinake
              Am gaz, dar nu vad niciun motiv pentru care sa continui sa-l folosesc plus ca o teava galbena prin bucatarie arata ca naiba.
              In plus lucrez la un mare gratar in curte care va putea parli orice scapa de electromagnetii plitei.
              Fiecare are dreptul la propria parere, iar a ta este cea mai importanta fiindca tu esti cel care urmeaza sa se foloseasca de ele pentru multi ani de acum incolo, nu noi.
              Eu mi-am format parerea in timp fiindca am gatit pe toate variantele de plite, fiecare avand plusuri si minusuri. Parerea mea este ca cele electrice sunt demne de luat in calcul doar de catre cei care nu au acces la gaz, si nu doar fiindca gazul este mai ieftin, ci mai ales pentru ca experienta gatitului pe gaz este mult mai placuta decat pe electric.
              Referitor la teava de gaz, daca alegi cu grija traseul, aceasta nu o sa se vada, si poti s-o vopsesti cu orice culoare, nu doar galben, ca doar esti la tine in casa.

              Comentariu

              • leon
                Membru Marcant
                • 19.sep.2006
                • 905

                #52
                Postat în original de sorinake
                ...As dori sa pun cuptor si plita electrice. intrebarea mea este ce tip de cabluri ar trebui ingropate in perete, sub tencuiala ?

                As mai pune pe acealsi perete si masina de spalat vase, robot de bucatarie, niste lumini deasupra blatului, frigiderul, hota....

                Dimensionarea instalatiei electrice casnice -(conductori si protectii)- dupa recomandarile firmei Legrand:

                Comentariu

                • sorinake
                  Membru
                  • 21.aug.2007
                  • 255

                  #53
                  Postat în original de coretweaker
                  Fiecare are dreptul la propria parere, iar a ta este cea mai importanta fiindca tu esti cel care urmeaza sa se foloseasca de ele pentru multi ani de acum incolo, nu noi.
                  Eu mi-am format parerea in timp fiindca am gatit pe toate variantele de plite, fiecare avand plusuri si minusuri. Parerea mea este ca cele electrice sunt demne de luat in calcul doar de catre cei care nu au acces la gaz, si nu doar fiindca gazul este mai ieftin, ci mai ales pentru ca experienta gatitului pe gaz este mult mai placuta decat pe electric.
                  Referitor la teava de gaz, daca alegi cu grija traseul, aceasta nu o sa se vada, si poti s-o vopsesti cu orice culoare, nu doar galben, ca doar esti la tine in casa.
                  Pai, in primul rand ca scopul gatitului este sa incalzesti mancarea din vas.
                  In afara de microunde care incalzesc direct mancarea din vas, alte sisteme (foc, gaz, resou, plita electrica) incalzesc aerul si/sau pietrele din jurul vasului de gatit, dupa care incalzesc vasul de gatit, dupa care incalzesc mancarea.
                  Mi se pare mult mai eficient sa incalzesc direct oala in care gatesc - principiul inductiei. Nu vreau sa pierd mult timp in bucatarie, si daca pot automatiza cat-de-cat fiertul rasolului de vita sunt fericit ca pot sta sa citesc si sa sorb un whiskey la gura sobei, iar plita se va opri singura cand da in foc supica. Nu m-am gandit eu bine ?

                  La fel si cu un cuptor electric, cred ca e mai eficient decat pe gaz, avand termostat, si rezistente sus si jos, ventilator, infrarosii...

                  Bonus, daca vreau sa nu am condens in bucatarie bine ar fi sa nu am umiditate, deci fara gaz e chiar bine.

                  Nu ma intereseaza neeaparat pretul gazului vs pretul curentului, avand in vedere ca pretul gazelor este de nestapanit, la fel si cel al curentului. Insa in viitor, cu 5000 euro iti poti face o oarecare autonomie electrica. Pe cand o autonomie pe gaz... e ceva mai scumpa :P

                  Adaug ca pentru fandosire, pastrez sobele din teracota cu lemne pentru a avea o flacara de privit iarna. Iar afara facem un gratar gen cele ale domnului Helerea (c) unde putem sa avem experienta gatitului pe flacara. Pentru wok si fondue pot folosi primusul pe benzina.

                  Postat în original de sorinake
                  Dimensionarea instalatiei electrice casnice -(conductori si protectii)- dupa recomandarile firmei Legrand:
                  excelent documentul, nu are si o legenda ? sau ceva explicatii ajutatoare, de unde-l aveti nu mai gasim si altele ?


                  Altfel am gasit pana acum doar doua firme dispuse sa imi dea o oferta de pret, una din Campina si una din Bucuresti. Se pare ca va trebui sa suplimentez puterea din contractul cu renel, actualmente am o siguranta generala de 25A si cica ar trebui una mai mare, sau chiar montat contoarul afara... etc.
                  Daca ma hotarasc totusi sa fac singur circuitele, atunci de unde as putea cumpara materialele (sigurante, tablou, etc) de calitate?

                  Multumesc

                  Comentariu

                  • leon
                    Membru Marcant
                    • 19.sep.2006
                    • 905

                    #54
                    Mai multe informaţii veţi găsi la:
                    http://www. scribd.com/doc/38638003/Ghid-practic-Legrand-2008-2009
                    schema este la pag.31

                    traseul instalaţiei electrice şi înălţimea orientativă de montare a prizelor într-o bucatarie:

                    Comentariu

                    • sorinake
                      Membru
                      • 21.aug.2007
                      • 255

                      #55
                      Dupa ce l-am citit, cand sa-i dau save am constatat ca-l aveam si eu spre studiu de ceva vreme...
                      excelent documentul, multumesc mult.

                      Comentariu

                      • coretweaker
                        Membru Marcant
                        • 16.iul.2010
                        • 890

                        #56
                        Postat în original de sorinake
                        La fel si cu un cuptor electric, cred ca e mai eficient decat pe gaz, avand termostat, si rezistente sus si jos, ventilator, infrarosii...
                        Eu m-am referit doar la plitele pe gaz... fiindca la cuptoare situatia este exact inversa (cuptoarele electrice sunt mai practice decat cele pe gaz).

                        Comentariu

                        • Achim Dan
                          Membru
                          • 03.iun.2007
                          • 157

                          #57
                          noi am avut de toate felurile in cursul celor cateva renovari si mutari. va pot spune ca idealul pentru familia noastra, nu neaparat a tuturor, e plita pe GAZ si cuptor electric cu 3 tipuri de rezistente circulara, rezistenta superioara/inferioara, si rezistenta grill, si neaparat ventilator de omogenizare/ventilator de racire separate.

                          plita pe gaz e incomparabil mai placuta in timpol gatitului oferind o experienta mai personala,

                          cuptorul electric e extrem de precis, pentru orice fel de gatit.


                          repet este doar experienta mea personnala , care poate diferi de stilul de viata, mod de gatire si alte elemente subiective ale altor persoane.


                          in ce priveste consumul..... nici macar nu mi am pus problema, si garantez oricui ca nu va sta nimeni sa calculeze. oricare dintre cei care isi vor permite asa ceva, nu vor avea problema asta.
                          Cand o cale fara cale, cale dand... alte lucruri fara cale, se vor naste prea curand.

                          Comentariu

                          • sorinake
                            Membru
                            • 21.aug.2007
                            • 255

                            #58
                            Postat în original de Achim Dan
                            plita pe gaz e incomparabil mai placuta in timpol gatitului oferind o experienta mai personala,
                            Ati folosit si ceva plita cu inductie ?

                            Comentariu

                            • coretweaker
                              Membru Marcant
                              • 16.iul.2010
                              • 890

                              #59
                              Postat în original de sorinake
                              Ati folosit si ceva plita cu inductie ?
                              Nu am avut personal, in schimb am "vazut-o in actiune" la niste prieteni de familie.

                              Comentariu

                              • Achim Dan
                                Membru
                                • 03.iun.2007
                                • 157

                                #60
                                Postat în original de sorinake
                                Postat în original de Achim Dan
                                plita pe gaz e incomparabil mai placuta in timpol gatitului oferind o experienta mai personala,
                                Ati folosit si ceva plita cu inductie ?
                                au ai mei. super rapida si eficienta, dar cum am zis impersonala. Personal nu mi place. toate vaselele trebuiesc sa fie noi daca vrei sa si mentina aspectul lucios. se vede pe ea orice picatura de apa, de grasime nici nu mai vorbesc. gatesti repede adevaat, cureti mult si dingreu insa dupa ce ai terminat de gatit

                                mie imi place gazul la plita. sa vad eu foc sub tigaie.

                                am avut si e mail si inox si sticla. acum am un franke Avena, destul de usor de curatat si din cauza culorii pestrite nu prea se vede nimic.

                                toata bucataria e franke avena fragrance, inclusiv chiuvata si bateria, mai putin masina de spalat vase care e un whirpool, cu asta m am prostit ascultand toate sfaturile si luind una mica. trebuia sa iau una mare
                                Cand o cale fara cale, cale dand... alte lucruri fara cale, se vor naste prea curand.

                                Comentariu

                                Procesare...