Realizare evacuare/scurgere pentru o baie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gentoo
    Incepator
    • 06.sep.2007
    • 1

    Realizare evacuare/scurgere pentru o baie

    Am de realizat de la zero scurgerile pentru o baie si as avea nevoie de niste sfaturi va rog.
    In baie am WC, cada, chiuveta, masina de spalat rufe.
    WC-ul este conectat direct in coloana de 110. de el am scapat.

    La nivelul placii am un racord de 50 pe teava de 110. In el trebuie sa leg ce a mai ramas, cada, chiuveta, masina de spalat + sifonul de pardoseala.

    Am vorbit cu un prieten instalator si as avea 2 variante:

    1. sifon de pardoseala cu colectare 3 intrari pe 40 si o iesire pe 50. cada, chiuveta si masina de spalat s-ar scurge in sifon si din el mai departe in coloana de 110.

    2. cada, chiuveta, masina de spalat si sifonul se unesc prin T-uri si impreuna se duc in coloana. aceasta varianta am aplicat-o la un apartament mai vechi si a mers ok. sifonul avea tot timpul apa de la cada sau de la chiuveta dar nici nu dadea pe afara deoarece majoritatea apei se scurgea direct catre coloana.

    Prima varianta imi este necunoscuta si nu ii vad avantajele, dar ea mi-a fost recomandata.
    Cum vad eu lucrurile:
    Cada, chiuveta si masina de spalat au fiecare sifon propriu contra mirosului. Sifonul colector poate foarte usor sa dea pe afara daca iesirea nu face fata intrarilor. Mizeria se va acumula predominant in sifon in loc sa se duca pe scurgere direct.

    Cum vad cei mai experimentati problema? Ce varianta recomandati si de ce?

    Multumesc.
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    #2
    Fara sifon de colectare si mergeti de la al doilea obiect sanitar cu un diametru de 50.

    Ordinea de conectare ar trebui sa fie: masina de spalat -> lavoar -> cada
    Cu stima.

    Comentariu

    • JMF
      Incepator
      • 08.nov.2006
      • 96

      #3
      As dori sa va intreb care e cea mai simpla solutie (daca e ok dpdv tehnic) pentru a conecta scurgerea unei masini de spalat la teava de canalizare (teava de 110 cred) care merge de la WC la coloana de scurgere a blocului. Am atasat si niste imagini si o schita pentru siguranta.
      Am vorbit cu un instalator si mi-a scpus ca trebuie schimbata acea scurgere la WC si intercalat undeva o teava cu o reductie de nu stiu cat. Nu se poate monta o astfel de reductie (intepa cumva teava groasa) direct in acea scurgere existenta pentru a nu mai reface si scurgerea WC-ului?

      Ma gandeam la o teava, ceva care sa se infileteze (enevtual si un guler lupit cumva) dirent in teava mare al un anumit unghi... Poate spun prostii, dar incerc si eu
      In faza a II-a as vrea sa maschez acea teava de scurgere cu mecanismult de conectare la masina de spalat cu tot.

      Schita e de la scurgere existenta. Masina va fi in hol iar prin perete va trece scurgerea si alimentarea. Daca pun scurgerea in sifonul chiuvetei ocolesc destul de mult si nu am cum sa maschez pe urma

      Teava scurgere WC (aprox 40-50cm pana la coloana)

      Comentariu

      • JMF
        Incepator
        • 08.nov.2006
        • 96

        #4
        Intre timp am descoperit topicul: http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...+masina+spalat

        Acolo sunt multe raspunsuri care au legatura cu situatia mea (printre care faptul ca ar trebui sa fie undeva mai sus scurgerea de la masina ). Totusi daca mai aveti ceva de adaugat... nu ma supar

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 12977

          #5
          Este destul de dificil sa faci o racordare la conducta de evacuare a WC.
          Cea mai practica solutie este racordarea la sifonul de la lavoar.

          Daca totusi vrei sa te legi de aceasta coloana, poti incerca sa amplasezi o piesa de legatura (vezi foto, pe tronsonul final). Important este sa ai furtunul de evacuare al masinii de spalat la o anumita cota, intr-un punct de pe traseu - parca 800 mm - vezi in instructiuni.

          Din acest racord pleci cu o teava pana la peretele de gipscarton si acolo faci legatura cu furtunul. racordul fiind pe zona redusa de 40mm o sa mai ai nevoie de o reductie de la 40 la 32, daca nu gresesc.
          Fișiere Atașate
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          Procesare...