sare siguranta automata a casei (generala)

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Tanasescu Adrian
    Incepator
    • 13.sep.2006
    • 71

    sare siguranta automata a casei (generala)

    Am neplacuta surpriza sa constat ca siguranta automata generala (32 amperi) sare automat, la intamplare. Daca sudez spre exemplu, sau utilizez un alt consumator serios, nu se intampla nimic dar exista momente (o data la 2, 3 zile) cand revin de la serviciu si gasesc siguranta de afara decuplata. Mentionez ca nu las in sarcina nici un consumator atat timp cat nu sunt acasa (casa e in constructie si nu am acolo decat o priza de santier in care introduc scule elctrice la nevoie) si toate sigurantele de la tablou le decuplez.
    Mai mult decat atat, am introdus in put o pompa submersibila care nu merge decat 5 minute dupa care sare faza de la siguranta generala in timp ce siguranta din casa (de 16 amperi) este bine mersi.
    Are siguranta de afara o protectie la fluctuatii de tensiune? Intreb asta pentru ca in zona mea sunt momente cand, dupa fluctuatiile luminoase ale becurilor pot presupune ca exista variatii de tensiune in retea.
    Cu stima Adrian
  • Dumitru popa
    Membru marcant
    • 28.aug.2006
    • 407

    #2
    Este posibil ca siguranta generala sa fie diferentiala si sa aveti undeva o mica scurgere de curent intre faza si impamantare, in aceste cazuri sare.Mai exista si posibilitatea sa o decupleze cineva daca are acces la ea, alte explicatii nu gasesc.

    Comentariu

    • alex virtual
      Living Legend
      • 19.mai.2007
      • 1363

      #3
      Postat în original de Dumitru popa
      Este posibil ca siguranta generala sa fie diferentiala si sa aveti undeva o mica scurgere de curent intre faza si impamantare, in aceste cazuri sare.Mai exista si posibilitatea sa o decupleze cineva daca are acces la ea, alte explicatii nu gasesc.
      sigur e o diferentiala!iar aceasta sare fie ca faza are o scurgere,sau nulul(atunci cand e un consumator dupa siguranta)!

      Comentariu

      • gogu_ologu
        Membru marcant
        • 11.nov.2006
        • 421

        #4
        Re: sare siguranta automata a casei (generala)

        Variantele expuse...

        Sau exista un scurt undeva (o infiltratie de apa, se lucreaza totusi)

        Foarte bine ca sare , trebuie sa vedeti unde e problema.

        Comentariu

        • gogu_ologu
          Membru marcant
          • 11.nov.2006
          • 421

          #5
          Re: sare siguranta automata a casei (generala)

          Variantele expuse...

          Sau exista un scurt undeva (o infiltratie de apa, se lucreaza totusi)

          Foarte bine ca sare , trebuie sa vedeti unde e problema.

          Daca sare cand cuplati pompa si aleator, posibil ca e de undeva de la pompa (nu mi-am dat seama care e schema, poate o atasati). Trebuie vazut pe unde s-ar putea scurge curentul de pe faza spre pamant. Avand in vedere ca e o pompa, chestia asta se poate intampla in multe locuri (cablu, motor etc)

          Comentariu

          • Tanasescu Adrian
            Incepator
            • 13.sep.2006
            • 71

            #6
            Acolo eu nu am decat contorul cu siguranta cu pricina, inchis cu lacat iar firele de la contor duc in casa la un panou de sigurante automate din care doar de la un circuit pleaca o priza. Toate sigurantele din casa sunt coborate cat eu nu sunt acasa.
            Noua pompa submersibila am incercat sa o montez acum 2 saptamani dar acum merg tot cu pompa veche (de 2 ani). Cablul de alimentare de la stalp la contor este subteran.
            Nu am nici o sursa de apa langa traseul subteran al firelor ce vin de la stalp.
            Ciudat.

            Comentariu

            • dmugurel
              Membru marcant
              • 14.feb.2006
              • 306

              #7
              Daca e racord nou, in BMP este un modul de monitorizare a nulului MN care decupleaza daca priza de pamant tehnica are o valoare prea mare. Posibil sa fie incorect executata si/sau terenul in jurul prizei sa se fie uscat excesiv. Este posibilitatea ca protectia din BMP sa decupleze gresit, mai ales daca este montat in soare si in interior apar temperaturi mai mari decat cele recomandate pt functionarea corecta a protectiilor.
              Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

              Comentariu

              • Tanasescu Adrian
                Incepator
                • 13.sep.2006
                • 71

                #8
                E foarte posibil deoarece siguranta si contorul sunt expuse la soare permanent, nefiind protejate in nici un fel. Va multumesc mult!

                Comentariu

                Procesare...