Aplicarea membranei bituminoase

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • tunoi
    Incepator
    • 02.mai.2011
    • 41

    #31
    Intradevar,solutia cea mai buna este cea cu membrana peste placa de beton dar, daca am inteles eu bine, sunteti de acord cu domnul Mircea ca in situatia prezentata de mine nu ar fi cazul.Sau ar fi?

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15019

      #32
      Imi este greu sa ma pronunt despre starea de umiditate din sol deoarece nu avem detalii despre amplasamentul unde este constructia.
      Solul din foto poate fi uscat sau nu, insa o situatie de moment nu poate caracteriza definitoriu locatia.
      Inainte de turna placa peste stratul de pietris se va amplasa obligatoriu o folie de polietilena sau hartie kraft.
      Discutati cu cei care au constructii in zona daca sunt probleme cu umezeala solului.
      Daca exista o elevatie mai mare atunci posibilitatea de a avea probleme este destul de mica, chiar daca nu aveti acest strat de hidroizolatie la nivelul placii.

      Comentariu

      • tunoi
        Incepator
        • 02.mai.2011
        • 41

        #33
        Va multumesc pentru sfaturi si va doresc multa sanatate!

        Comentariu

        • tunoi
          Incepator
          • 02.mai.2011
          • 41

          #34
          Răspuns la: Aplicarea membranei bituminoase

          Buna ziua! Am si eu o intrebare: Se poate pune folie direct pe pamant si apoi turna sapa, fara a se mai pune strat de rupere a capilaritatii? Daca nu, va rog sa-mi explicati de ce.

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15019

            #35
            Răspuns la: Aplicarea membranei bituminoase

            Postat în original de tunoi
            Buna ziua! Am si eu o intrebare: Se poate pune folie direct pe pamant si apoi turna sapa, fara a se mai pune strat de rupere a capilaritatii? Daca nu, va rog sa-mi explicati de ce.
            Se utilizeaza strat de rupere capilaritate peste pamant, realizat din pietris 16-32mm. Folia este strat de separare intre pietris si beton.

            Comentariu

            • tunoi
              Incepator
              • 02.mai.2011
              • 41

              #36
              Răspuns la: Aplicarea membranei bituminoase

              Ce se poate intampla daca pun numai folie ?

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15019

                #37
                Răspuns la: Aplicarea membranei bituminoase

                Umezeala poate ajunge mai repede la placa si va persista in solul de sub folie. Pietrisul are rolul de a opri urcarea umezelii prin capilaritate , spre placa de beton. Care este problema acelui sort de pietris? De ce va incurca? Costul nu este semnificativ si nu presupune cine stie ce complicatii asezarea sortului.

                Comentariu

                • tunoi
                  Incepator
                  • 02.mai.2011
                  • 41

                  #38
                  Răspuns la: Aplicarea membranei bituminoase

                  Va multumesc pentru raspuns, asa o sa procedez !

                  Comentariu

                  Procesare...