Alegere sigurante (dimensionare)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gogu_ologu
    Membru marcant
    • 11.nov.2006
    • 421

    #31
    Acum sa raspund la problema: de ce am ales sa fac lucrarea singur:
    (oricum, vroiam mai intai sa chem un mester, chiar am chemat cativa de-a lungul ultimilor ani:

    -toti mesterii m-au luat cu: "dar la ce va trebuie Dvs 5kW?!!" - Pai, daca atat duce instantul, ce vreti sa fac eu? Si pe urma nu am chef sa ies din baie sa rearmez siguranta, la fiecare 2 minute, asa ca imi trebuie vreo 6-7.
    -mesterii mi-au spus niste preturi mari chiar pentru vremea aia (5-800 mii pe loc de lampa). Asta pentru clasicele 2-3 circuite, ceea ce nu e mare diferenta fata de ce am acum (2 circuite);
    -experienta cu mesterii: am chemat mesterul sa schimbe 5 intrerupatoare. Manopera: cca 1 milion (era spart deja). Dar stati sa vedeti ca am pierdut cateva zile asteptand mesterii, ca nu veneau, asta dupa ce am stabilit o ora propusa de ei. Pana la urma le-am pus eu cu mana mea. Timp pierdut cu asteptarile : cca 2 zile. La fiecare asteptare le dadeam eu telefon si spuneam: Nu va suparati, mai veniti astazi? Daca intarziati putin, nu e nicio problema, va astept. Stateam si 3 ore si mesterul nu venea.
    -sunt pasionat si, zic eu, ma cam pricep la electricitate (desi lauda de sine...)
    -sunt convins ca este de munca de 4-5 ori cat intr-o retea neocomunista (retea "noua" facuta in stil comunist)

    Sunt convins ca exista mesteri buni si proiectul este cam exagerat pentru un apartament, dar...

    Comentariu

    • Baboo
      Living Legend
      • 09.iul.2006
      • 1658

      #32
      Postat în original de "gogu_ologu
      [b
      derulator pt cabluri - imi fac, iar trepied am deja[/b]
      Ce, e cablu pe tambur de lemn? Asemenea aparataj nu se foloseste decit la pozarea cablurilor IN PAMINT!
      E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6359

        #33
        Postat în original de gogu_ologu
        flex - cca 200RON (nu am niciunul si chiar imi mai trebuie)
        rotopercutor - 300RON (include dalti)
        Sa dea Dumnezeu sa va incadrati in banii astia!
        La cit aveti de taiat si daltuit si la preturile acestea, tare mi-e teama ca va trebui sa mai luati un rind de scule...
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • gogu_ologu
          Membru marcant
          • 11.nov.2006
          • 421

          #34
          Postat în original de Baboo
          Postat în original de "gogu_ologu
          [b
          derulator pt cabluri - imi fac, iar trepied am deja[/b]
          Ce, e cablu pe tambur de lemn? Asemenea aparataj nu se foloseste decit la pozarea cablurilor IN PAMINT!
          Practic, un bat de lemn pe un trepied, cu niste suporturi, astfel incat la derulare cablul sa nu se torsioneze (sa ramane cat mai liniar, sa nu se faca spirala). Am gasit chestia asta intr-un ghid mai vechi. Evident, nu cred ca e obligatoriu, dar cred ca e si mai comod. Am un trepied, oricum. Cablurile sunt colaci fara suport, de 50 sau 100m

          Ce stiti despre banda izolatoare si fludor? Sau chiar cabluri? Ar trebui sa aiba ceva certificari, sau merge cam tot ce gasesc pe la Bricostore, Praktiker etc?

          Comentariu

          • gogu_ologu
            Membru marcant
            • 11.nov.2006
            • 421

            #35
            Postat în original de raduca
            Postat în original de gogu_ologu
            flex - cca 200RON (nu am niciunul si chiar imi mai trebuie)
            rotopercutor - 300RON (include dalti)
            Sa dea Dumnezeu sa va incadrati in banii astia!
            La cit aveti de taiat si daltuit si la preturile acestea, tare mi-e teama ca va trebui sa mai luati un rind de scule...
            La taiere, am cam dublu fata de "normalul" (maxim triplu), avand in vedere ca acele santuri mai late le fac din 3 taieturi. Iar 2 taieturi oricum trebuie date pentru orice canal...

            Asa de slabe au ajuns sculele??? O sa iau ceva Stern, care am inteles ca sunt bunicele, la un pret acceptabil. Ceva mai sus nu iau ca deja e scump si de obicei nu fac lucrari prin casa; in fapt casa e ca pe vremuri, nu am facut aproape nicio amenajare

            Ah, inca ceva: in nestiinta mea, ma intreb: daca va fi vreodata sa imi pun centrala, am vazut ca nenea ala care trage tevile, le trage prin sapa. Deci, cum va proceda cand teava lui (calda!) va trece pe langa tubul meu de copex? La ce distanta trebuie sa treaca?

            Comentariu

            • Baboo
              Living Legend
              • 09.iul.2006
              • 1658

              #36
              Ai omisiuni in privintza sculelor.
              Din descrierea ta ai uitat un aspirator sau ma rog un ventilator, o masca de scafandru cu tub de oxigen care sa aiba montate si stergatoare de praf!

              Desigur glumesc! Dar te vei convinge cit praf scoate flexul! Si la citzi metri lineari de santzi ri ai de facut ... nu stiu daca te va tzine pina la sfirsit din cauza prafului care-l ventilezi prin motor.
              Eu am taiat un canal de 90 cm si in mozaic si am crezut ca-mi dau duhul cu masca de praf cu tot! Asa daca tot esti pus pe ,,fapte mari" (ca eu asa vad) ia-tzi o mashina de frezat canale(dedicata) care e prevazuta si cu aspirator, vreo 5000ron costa aceasta ,,pereche". E?
              Va recomand ca santzurile , chiar daca nu cad la 30 cm de tavan, sa le facetzi la imbinarea a doua rinduri de caramida, E mai usor. Ginditzi-va daca vetzi face tavane false, daca nu cumva in viitor, la montarea unui astfel de tavan profilele metalice astupa dozele.

              Sal'tare!
              E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

              Comentariu

              • gogu_ologu
                Membru marcant
                • 11.nov.2006
                • 421

                #37
                Postat în original de Baboo
                Ai omisiuni in privintza sculelor.
                Din descrierea ta ai uitat un aspirator sau ma rog un ventilator, o masca de scafandru cu tub de oxigen care sa aiba montate si stergatoare de praf!

                Desigur glumesc! Dar te vei convinge cit praf scoate flexul! Si la citzi metri lineari de santzi ri ai de facut ... nu stiu daca te va tzine pina la sfirsit din cauza prafului care-l ventilezi prin motor.
                Eu am taiat un canal de 90 cm si in mozaic si am crezut ca-mi dau duhul cu masca de praf cu tot! Asa daca tot esti pus pe ,,fapte mari" (ca eu asa vad) ia-tzi o mashina de frezat canale(dedicata) care e prevazuta si cu aspirator, vreo 5000ron costa aceasta ,,pereche". E?
                Va recomand ca santzurile , chiar daca nu cad la 30 cm de tavan, sa le facetzi la imbinarea a doua rinduri de caramida, E mai usor. Ginditzi-va daca vetzi face tavane false, daca nu cumva in viitor, la montarea unui astfel de tavan profilele metalice astupa dozele.

                Sal'tare!
                Manusi iau si masca de praf la fel.
                Masina de drezat canale, mai greu cu banii
                In fapt, cred ca va fi cel mai greu de dat canale. Nu sunt un tip care munceste pe teren (fizic) si de aceea nu stiu daca ma tine. Voi incepe un antrenament cu cateva saptamani inainte. In orice caz, dupa ce iau scula, daca vad ca "nu ma tine", asta e, renunt la ideea de a face lucrarea singur si gata. Decat sa-mi tai mainile... mai bine pierd 5 milioane. Evident, daca chem metserii, tai din proiect, ca daca afla cineva cat dau eu pe o retea, zice ca sunt mai nebun decat sunt de fapt.
                Si daca tai din proiect, tai din aparatura pe care vreau sa o iau. Nu e catastrofa, in fapt, daca iau centrala pe gaz, scap de multe dureri de cap, intre care si asta - nu o sa mai avem nevoie decat de maxim 4-5 circuite. Dar asta e planul B...

                In fapt, nu prea fac multe chestii singur prin casa, in afara de cele electrice. Poate zugravitul (peretii sunt cu huma, drepti, nimic pretentios) si atat, pentru ca nu am timp si timpul consumat ca sa ma documentez nu merita.
                Dar pentru mine reteaua electrica e ceva cam cum erau broderiile pentru buncile noastre... exagerez, evident

                Comentariu

                • RaduCA
                  Living Legend
                  • 09.oct.2005
                  • 6359

                  #38
                  Postat în original de gogu_ologu
                  Deci, cum va proceda cand teava lui (calda!) va trece pe langa tubul meu de copex? La ce distanta trebuie sa treaca?
                  Nu mi-as face foarte mari probleme cu aceasta distanta. In schimb, mai rau va fi cind va trebui sa treaca peste, nu pe linga... Ca sa nu faceti inca un santier in casa dupa ce tocmai ati acoperit frumos cablurile electrice, ati dat cu lavabila si ati pus parchetul, montati tot acum si centrala. La mine a fost invers: am plecat de la montajul centralei si am ajuns la schimbat cabluri electrice si la demolat pereti.
                  De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                  În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                  Comentariu

                  • gogu_ologu
                    Membru marcant
                    • 11.nov.2006
                    • 421

                    #39
                    Postat în original de raduca
                    Postat în original de gogu_ologu
                    Deci, cum va proceda cand teava lui (calda!) va trece pe langa tubul meu de copex? La ce distanta trebuie sa treaca?
                    Nu mi-as face foarte mari probleme cu aceasta distanta. In schimb, mai rau va fi cind va trebui sa treaca peste, nu pe linga... Ca sa nu faceti inca un santier in casa dupa ce tocmai ati acoperit frumos cablurile electrice, ati dat cu lavabila si ati pus parchetul, montati tot acum si centrala. La mine a fost invers: am plecat de la montajul centralei si am ajuns la schimbat cabluri electrice si la demolat pereti.
                    Stiu ca era "mai normal asa". In fapt, mai trebuie sa pun si geam termopan. Nu prea s-au facut schimbari in ultimii 20 de ani (nu era treaba mea si nici casa mea etc).

                    As incepe cu centrala, apoi gresia, faianta, apoi electricele, dar nu am bani si nici timp de toate acum. Oricum, restul nu voi face singur pentru ca nu ma pricep. Timp imi trebuie la supravegheat mesterii etc

                    Incep cu electricele deoarece e chestia cea mai imperioasa acum.

                    Plus de asta, toate reparatiile m-ar costa pe la 10-15 mii de euro si nu bag banii astia acum, am alte prioritati. Nici nu am conditii, exista alti factori perturbatori (locatari) etc
                    Probabil ca acum voi face electricele, iar de la anul voi incepe cu centrala, apoi termopane, faianta, gresie. Sanitarele sunt rezolvate deja (poate voi face mici extinderi, dar altfel instalatia e noua si e pe cupru, deci nu mai schimb nimic)

                    Inca o data, electricele le fac pt ca ma mai pricep, am acum ceva timp si imi si place, ca de alte reparatii nu ma prea ating, desi cred ca mi-ar placea sa mesteresc. Si acum imi pare rau ca nu am stat langa mesterii care mi-au pus sanitarele ca invatam cate ceva

                    Sa luam reparatia din baie, care am lasat-o pe seama altcuiva (supraveghere + mesteri). A iesit bine ca "rezistenta", dar apa nu se scurge la sifon si sunt nevoit sa dau cu matura apa spre canal dupa fiecare dus. Acum ce pot face? Gresie pusa din nou...

                    Iar imi dati idei, si nu ma mai apuc de nimic... Cat mai e sa-ti pui o centrala, pt 65mp? Ceva bun, nu exceptional. Ma intereseaza in primul rand siguranta, apoi confortul?

                    Comentariu

                    • dmugurel
                      Membru marcant
                      • 14.feb.2006
                      • 306

                      #40
                      P1 - 3*2.5 - 16A - bucatarie, hol, balcon, sufragerie =>P=3.5KW
                      P2 - 3*2.5 - 16A - dormitoare, vestibul, baie, hol 2 =>P=3.5KW
                      P3 - 3*6 - 25A - baie, incalzitor instant =>P=5.5KW
                      P4 - 3*6 - 25A - bucatarie, incalzitor instant =>P=5.5KW
                      P5 - 3*4 - 20A - bucatarie, circuit consumator mari =>P=4.4KW
                      P6 - 3*1.5 - 10A - circuit special pentru frigider/congelator/combina etc =>P=2.2KW
                      P7 - 3*4 - 20A - circuit consumatori mari sufragerie =>P=4.4KW
                      P8 - 3*4 - 20A - circuit consumatori mari dormitor 1 =>P=4.4KW
                      P9 - 3*4 - 20A - circuit consumatori mari dormitor 2, baie =>P=4.4KW
                      P10-3*2.5 - 10A - circuit de rezerva =>P=2.2KW

                      Daca siguranta de la firida este de 32A pentru selectivitate trebuia ca urmatorele sigurante trebuie sa fie de maxim 20 A (doua trepte mai mici) altfel nu mai decupleaza sigurantele din tablou ci doar cea din firida.Pe circuitele P3 si P4, sig de 20A iar circuitele 7, 8 si 9 ajunge 16A
                      Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

                      Comentariu

                      • gogu_ologu
                        Membru marcant
                        • 11.nov.2006
                        • 421

                        #41
                        Postat în original de dmugurel
                        P1 - 3*2.5 - 16A - bucatarie, hol, balcon, sufragerie =>P=3.5KW
                        P2 - 3*2.5 - 16A - dormitoare, vestibul, baie, hol 2 =>P=3.5KW
                        P3 - 3*6 - 25A - baie, incalzitor instant =>P=5.5KW
                        P4 - 3*6 - 25A - bucatarie, incalzitor instant =>P=5.5KW
                        P5 - 3*4 - 20A - bucatarie, circuit consumator mari =>P=4.4KW
                        P6 - 3*1.5 - 10A - circuit special pentru frigider/congelator/combina etc =>P=2.2KW
                        P7 - 3*4 - 20A - circuit consumatori mari sufragerie =>P=4.4KW
                        P8 - 3*4 - 20A - circuit consumatori mari dormitor 1 =>P=4.4KW
                        P9 - 3*4 - 20A - circuit consumatori mari dormitor 2, baie =>P=4.4KW
                        P10-3*2.5 - 10A - circuit de rezerva =>P=2.2KW

                        Daca siguranta de la firida este de 32A pentru selectivitate trebuia ca urmatorele sigurante trebuie sa fie de maxim 20 A (doua trepte mai mici) altfel nu mai decupleaza sigurantele din tablou ci doar cea din firida.Pe circuitele P3 si P4, sig de 20A iar circuitele 7, 8 si 9 ajunge 16A
                        In afara de siguranta de la firida (care nu e la mine in casa, normal), voi mai pune o siguranta generala, probabil de 32A, care va avea rolul si de intrerupator general, la mine in tablou.

                        Nu sunt sigur ca inteleg de ce trebuie cu 2 trepte mai mici. Probabil pentru ca, intr-adevar, daca sunt incarcate 2 circuite cu 17A, nu mai sar sigurantele de 20A si sare cea generala? Daca asta este, voi spune ca nu prea am totusi atat de multi consumatori tari. Totusi, la nevoie voi schimba siguranta generala. Lucrul asta nu poate fi facut acum, datorita alimentarii (cablu de Al ce trebuie schimbat)

                        Deoarece cumpararea unui instant nu e deloc sigura, cat si pentru a mai face ceva economii, ma gandesc sa fac urmatoarele modificari:

                        P7 va fi redus probabil de la 4 la 2.5 si siguranta 16A
                        P9 va fi redus probabil de la 4 la 2.5 si siguranta 16A
                        P4 va fi scos (se va pune acum numai tub, sau se va trage fir numai pana in doze de derivatie) - asta deoarece bucataria e acoperita de 2 circuite (intre care unul de 4mm2)

                        P4 va deveni functional (poate) cand pretul incalzirii electrice se va reduce si ma trezesc ca vreau sa iau vreo plita electrica sau vreun incalzitor pentru bucatarie.
                        P3 si P4 vor fi trase prin tub de 25, care imi permite sa intervin la o adica; imi mai permit sa bag si 5 fire, in caz ca vom avea trifazat vreodata (vise ).

                        Asta deoarece este sunt suficiente doua circuite pe fiecare camera, de 16A fiecare. In aceasta configuratie, de exemplu, masina de spalat cu incalzire poate merge simultan cu aerul conditionat si cu un filtru de cafea.

                        Daca este cineva bun sa dea un link cu acele curbe supracurent-timp, nu am o idee exacta asupra timpului dupa care se declanseaza o siguranta de 16A, cand este strabatuta de 18A, de exemplu.

                        Am lasat cablu de 4mm2 pentru bucatarie si unul din dormitoare (pe langa circuitele comune de 2.5)

                        In principiu, acolo unde am cablu de 4mm2 si siguranta de 20A, vreau sa pot pune pe acelasi circuit 2 consumatori mari (masina de spalat si aer cond de ex, sau calorifer si masina de spalat) sau chiar 3, cu un "coeficient de simultaneitate" mai mic.

                        Atentie! Reamintesc ca acum imi schimb doar cablaraia in apartament.

                        Alimentarea de la firida/contor pana la apartament e din Al 3*6, si siguranta de la firida e de 25A, ceea ce e corect si e din constructie. Multumesc tov. Gh. Dej

                        O mica completare: cablul din coloana pana la firida e de 16mm2 (cred, din vedere). Chiar nu stiu cine consuma atat pe vremea aia..

                        Voi face niste demersuri sa schimb cablul asta acum. Dar daca nu se poate, pun siguranta generala (in casa) de 25A, ca daca pun de 32A sare aia de la firida si nu vreau sa orbecai pe scara blocului noaptea
                        Cu ce consumatori am acum, ma descurc lejer si cu 20A, dar nu vreau sa mai dau banii ulterior pe alte sigurante. Deci, acum limitez totul la 25A din siguranta generala, ca altfel pot da de dracu (sigurante, incendii etc)

                        Ulterior, dupa schimbarea cablului de alimentare, voi schimba si sigurantele de la firida si cea generala din apartament.

                        Comentariu

                        • gogu_ologu
                          Membru marcant
                          • 11.nov.2006
                          • 421

                          #42
                          Sa clarific ce vreau sa fac in privinta sigurantei generale si cablului de alimentare pentru apartament.

                          (Schema e scanata dupa un desen CAD, pe care il mai am si il voi modifica in functie de sfaturile Dvs - am atasat ca fisier zip, ca altfel nu ma lasa, imaginea e prea mare ca nr pixeli)

                          Cu verde aprins e ceea ce se schimba in fiecare etapa.

                          Am lasat schimbarile de la contor/firida/alimentare mai la urma, desi ar fi fost normal sa incep cu ele, dar e putin mai complicat* si acum nu am timp de ele. Am luat masurile de protectie de mai sus (limitez consumul la 25A, cat suporta alimentarea astazi)

                          * gasit mester (am vazut ca nu se baga chiar oricine, cerue la Electrica de si reconectare de contor etc)
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          • gogu_ologu
                            Membru marcant
                            • 11.nov.2006
                            • 421

                            #43
                            Postat în original de Baboo
                            Ai omisiuni in privintza sculelor.
                            Din descrierea ta ai uitat un aspirator sau ma rog un ventilator, o masca de scafandru cu tub de oxigen care sa aiba montate si stergatoare de praf!

                            Desigur glumesc! Dar te vei convinge cit praf scoate flexul! Si la citzi metri lineari de santzi ri ai de facut ... nu stiu daca te va tzine pina la sfirsit din cauza prafului care-l ventilezi prin motor.
                            Eu am taiat un canal de 90 cm si in mozaic si am crezut ca-mi dau duhul cu masca de praf cu tot! Asa daca tot esti pus pe ,,fapte mari" (ca eu asa vad) ia-tzi o mashina de frezat canale(dedicata) care e prevazuta si cu aspirator, vreo 5000ron costa aceasta ,,pereche". E?
                            Va recomand ca santzurile , chiar daca nu cad la 30 cm de tavan, sa le facetzi la imbinarea a doua rinduri de caramida, E mai usor. Ginditzi-va daca vetzi face tavane false, daca nu cumva in viitor, la montarea unui astfel de tavan profilele metalice astupa dozele.

                            Sal'tare!
                            Ar ajuta daca ar fi cineva sa-mi picure niste apa pe acolo? Ma gandesc la asta pentru ca oricum se incalzeste binisor (mai ales ba betonul e tare la mine)

                            Evident, chestia nu prea merge daca nu am impamantare (ma rog, nu cred ca as pati nimic daca lucrez cu atentie) Trebuie sa iau zile astea sculele sa studiez putin problema.

                            Comentariu

                            • RaduCA
                              Living Legend
                              • 09.oct.2005
                              • 6359

                              #44
                              Postat în original de gogu_ologu
                              Ar ajuta daca ar fi cineva sa-mi picure niste apa pe acolo?
                              Eu nu as risca nici daca l-as avea cu mine pe tatal impamintarii si pe mama diferentialei pe circuit. Masinile de taiat ce folosesc lichid ca agent de racire sint proiectate special pentru asa ceva. In plus, ele folosesc discuri din otel.
                              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                              Comentariu

                              • Baboo
                                Living Legend
                                • 09.iul.2006
                                • 1658

                                #45
                                Postat în original de gogu_ologu
                                Sa clarific ce vreau sa fac in privinta sigurantei generale si cablului de alimentare pentru apartament.

                                (Schema e scanata dupa un desen CAD, pe care il mai am si il voi modifica in functie de sfaturile Dvs - am atasat ca fisier zip, ca altfel nu ma lasa, imaginea e prea mare ca nr pixeli)

                                Cu verde aprins e ceea ce se schimba in fiecare etapa.

                                Am lasat schimbarile de la contor/firida/alimentare mai la urma, desi ar fi fost normal sa incep cu ele, dar e putin mai complicat* si acum nu am timp de ele. Am luat masurile de protectie de mai sus (limitez consumul la 25A, cat suporta alimentarea astazi)

                                * gasit mester (am vazut ca nu se baga chiar oricine, cerue la Electrica de si reconectare de contor etc)
                                La lucrarile de la contor sunt admise doar firme agrreate (si autorizate) de Electrica.
                                La alegerea sigurantzelor, e bine sa tzinetzi seama de protectzia selectiva.
                                Altfel, la orice scurt, trebuie sa recuplatzi sigurantza principala din firida. Nu am reusit sa vad din desenul Dvs, care e valoare sigurantzei din tablou.

                                Sal'tare!
                                E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                                Comentariu

                                Procesare...