Alegere sigurante (dimensionare)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • aandrei_24
    Incepator
    • 03.apr.2017
    • 8

    Răspuns la: Alegere sigurante (dimensionare)

    As fi mers pe modular, dar e cam scump. Asa ca voi merge pe clasic, cu asta am avut pana acum, asta voi avea si de acum inainte.

    Comentariu

    • Temelye
      Living Legend
      • 23.apr.2014
      • 1395

      Răspuns la: Răspuns la: Alegere sigurante (dimensionare)

      Postat în original de aandrei_24
      As fi mers pe modular, dar e cam scump. Asa ca voi merge pe clasic, cu asta am avut pana acum, asta voi avea si de acum inainte.
      Macar folositi rama comuna unde aveti mai mult de o priza simpla, arata.mai sic
      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

      Comentariu

      • mbostangiu
        Membru marcant
        • 31.dec.2011
        • 595

        Răspuns la: Răspuns la: Alegere sigurante (dimensionare)

        Postat în original de aandrei_24
        As fi mers pe modular, dar e cam scump. Asa ca voi merge pe clasic, cu asta am avut pana acum, asta voi avea si de acum inainte.
        Aveti dreptate in mare masura ... da e mai scump, asa a mers pana acum si poate merge si in continuare dar lucrurile evolueaza si "inainte":
        - nu avea fiecare membru al familiei telefon si/sau tableta
        - nu era un radio cu ceas pe fiecare noptiera
        - nu prea aveam cuptor electric, uscator de rufe, mai multe televizoare, si puteti continua dvs. enumerarea
        Cum se adapteaza casa de " inainte" la viata de acum? Au aparut prelungitoare, s-au montat sigurante de 40A pe prize, si alte solutii care rezolva problema insa nu sunt tocmai sigure.
        “Quality means doing it right when no one is looking.”

        Comentariu

        • lmacsen
          Membru
          • 26.sep.2015
          • 298

          Răspuns la: Alegere sigurante (dimensionare)

          Salut, care ar fi avantajul aparatajelor modulare? Trebuie sa ma decid in curand ce o sa folosesc si variantele modulare mie mi se par hidoase.
          Singurul avantaj pe care il vad este atunci cand ai mai multe prize una langa alta, ocupa mai putin spatiu si arata mai bine decat varianta clasica. Dar butoanele si combinatiile intre buton + priza mi se par urate rau. M-am uitat prin dedeman si mi-a placut doar varianta clasica Valena. Am ratat eu ceva?

          Comentariu

          • Cherubino
            Living Legend
            • 10.iul.2006
            • 1688

            Răspuns la: Răspuns la: Alegere sigurante (dimensionare)

            Postat în original de aandrei_24
            As fi mers pe modular, dar e cam scump. Asa ca voi merge pe clasic, cu asta am avut pana acum, asta voi avea si de acum inainte.
            Este scump doar in aparenta, si-o sa va explic de ce:
            In primul rand, prin utilizarea aparatajului modular instalatia se simplifica, intrucat se reduc lungimile traseelor si numarul dozelor de derivatie. Asta poate insemna economie la conductoare, tuburi si doze.
            In al doilea rand, va propun sa va imaginati urmatoarea situatie: instalatia este pusa in functie, totul merge bine, proprietarul foarte multumit. La un moment dat, se introduce intr-o priza un aparat electric care, pana ieri, functiona ireprosabil, dar azi, la introducerea stecarului in priza se produce un scurtcircuit major, care conduce la distrugerea atat a stecarului, cat si a prizei (chiar daca disjunctorul care protejeaza circuitul si-a facut treaba si a declansat rapid). In aceasta situatie, va trebui sa schimbati priza cu alta. Daca priza respectiva ar fi un ansamblu modular format din doua sau mai multe prize in doza comuna, ar trebui schimbat doar modulul care s-a distrus, ceea ce inseamna o cheltuiala mai mica decat daca trebuie sa schimbati complet o priza dubla clasica. In plus de asta, exista posibilitatea ca sa nu mai gasiti la magazin modelul de priza pe care l-ati avut initial, fapt care va deranja estetica instalatiei.
            Sa stiti ca aceasta situatie descrisa mai sus nu este chiar imaginara. Ea s-a intamplat in apartamentul parintilor mei la un an de zile dupa punerea in functie a noii instalatii electrice, "vinovatul" fiind un fier de calcat care, timp de mai multi ani, a functionat ireprosabil, fara nici macar o incalzire a stecarului in priza. Prizele fiind modulare, am inlocuit modulul care aproape ca s-a carbonizat cu altul identic si totul a fost OK.
            Pe de alta parte, un alt avantaj al aparatajului modular ar fi ca ati putea, in aceeasi doza, sa aveti prizele de curent, dar si prizele pentru cablu TV sau internet.
            LARGO AL FACTOTUM

            Comentariu

            • aandrei_24
              Incepator
              • 03.apr.2017
              • 8

              Răspuns la: Alegere sigurante (dimensionare)

              După ce discut cu echipa fac totalul atât pe modular cât și pe clasic și ma decid.
              Ultima editare de Consultant electrice; 11.mai.2017, 08:36.

              Comentariu

              Procesare...