Alegerea unui dezumidificator

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #31
    Postat în original de catsomania
    Am gasit acum cateva luni, dupa multe cautari, un dezumidificator Budget, la 340 RON, in unul din magazinele cunoscute de bricolaj. A facut toti banii. Are rezervor de 2 litri si ceva, scoate si 10 litri de apa pe zi daca e cazul. In cazul meu chiar a fost o alegere buna. E portabil, nu face zgomot prea mare, se poate atasa la scurgerea de chiuveta sau cada. Am observat ca pot usca si rufe in camera, lucru imposibil pana acum.
    Sunt si acum in comert, undeva la 450 lei cred.
    Au avantajul ca sunt micute la gabarit si sunt ideale pentru uscarea rufelor si nu numai. Aduc un aport semnificativ la reducerea umiditatii atunci cand apar probleme.
    Ce am vazut in magazinele Cash&Carry aveau rezervor de 3.5L.
    Nu stiu cat de fiabile sunt dar merita incercat.

    Comentariu

    • catsomania
      Incepator
      • 13.nov.2005
      • 34

      #32
      Pai eu anul asta am scris, si pretul a fost sigur de maxim 340 RON, cu factura si garantie. Usuca un perete pe care s-a lucrat in maxim o zi, chiar si acum, cand ploua afara si e frig (la mine e demisol, deci e si mai problematic cu uscarea si a unui ciorap in casa).

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        #33
        Eu am referinta pentru alta marca, tot din cele ieftine.

        Comentariu

        • mitica68
          Incepator
          • 05.ian.2007
          • 63

          #34
          Postat în original de Gemini
          Eu am referinta pentru alta marca, tot din cele ieftine.
          Puteti sa ne spuneti care ?

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15141

            #35
            Cam greu sa imi aduc aminte acum ce marca era insa tot unul similar cu Budgetul mentionat mai devreme, poate putin mai bunicel
            Initial l-am vazut in Selgros insa la vizitele mai recente stocul era epuizat si produsul lipsa de pe raft.

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 12977

              #36
              Acum cateva saptamani, de prin Slegros
              Fișiere Atașate
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15141

                #37
                Nu era acesta insa probabil ca are cam aceleasi caracteristici.
                Cum sezonul rece este deja istorie, pana la toamna avem timp sa ne pregatim pentru reducerea umiditatii interioare.

                Comentariu

                • sandadanny
                  Incepator
                  • 10.feb.2012
                  • 5

                  #38
                  Dupa ce am luat tzeapa cu un dezumidificator ieftin luat de prin Carrefour si dupa ce am cercetat intens am optat pentru un dezumidifcator de la Duracraft pe care am dat aproape 800 ron dar sunt foarte multumita de el.
                  Pe langa problemele cu mucegaiul si igrasia eu mai am si doi copii mici in casa deci chiar aveam nevoie de ceva de efect.

                  O amica m-a sfatuit sa optez pentru o firma germana si pana la urma am ales Duracraft, de care nici nu mai auzisem pana acum, dar se pare ca au doar produse foarte bune.

                  Eu l-am comandat online de la un magazin din Iasi (livreaza in toata tara) si acum e la promotie si e doar 699 ron.

                  Nu sunt as la specificatii tehnice, sotul e ala priceput asa ca pun aici un copy-paste din descrierea de pe site-ul de unde l-am luat (sper ca nu e problema):

                  Putere Watt maxima - 210
                  Nivel zgomot db(A) : - 41
                  Higrostat : - da
                  Dezumidificare : -max. 10 l/24 ore
                  Debit de aer: - aprox. 100 m3/h
                  Temperatura operare °C: - min. 5 - max. 35
                  Ideal pentru camere : - 200 m3 sau 80 mp
                  Culoare : - alb/gri
                  Dimenisuni produs : - cm 32,5 x 48 x 22,5
                  • Nu afecteaza temperatura camerei
                  • Protecþie automatã anti-îngheþ
                  • Agent refrigerant fãrã CFC, R 134a
                  • Cu compresor
                  • cablu de alimentare la reþea
                  • alimentare la priza normala : 230 V~/50 Hz

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15141

                    #39
                    Nu am testat produsele mai ieftine din marile magazine de comert insa pot fi si unele acceptabile, depinde de marca si spatiul deservit unde este utilizat. Nu ne asteptam sa aiba aceleasi performante cu celelalte dar este in regula ca ati rezolvat problema cu un produs bun care are un pret atractiv.

                    Comentariu

                    • sandadanny
                      Incepator
                      • 10.feb.2012
                      • 5

                      #40
                      Gemini, Intradevar conteaza foarte mult si conditiile de trai in locul unde se amplaseaza dezumidifcatorul. La noi era vorba de mai multi factori nefavorabili care nu pot fi momentan rezolvati.
                      Desi avem termopane si peretii izolati pe exterior igrasia continua sa apara.
                      Am imprumutat un aparat de masurat umditatea de la un vecin iar dimineata dupa ce aereseam era 65%, iar dupa amiaza se urca si pana la 80%. Era clar ca avem nevoie de masuri drastice.
                      Ultima editare de calin.diaconu; 18.iul.2023, 02:50. Motiv: Introdus link afiliat ProfitShare Misiunea Casa

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15141

                        #41
                        Aceasta umiditate este generata de anumite surse daca ajunge pana la 80% pe timp de zi. Ar trebui cautate sursele de umiditate si actionat in primul rand asupra acestora, ulterior se opteaza si pentru tratarea efectului, adica utilizarea dezumidificatoarelor. In acest fel se obtin rezultate cu putin efort si costuri minime.

                        Comentariu

                        • dino66
                          Incepator
                          • 05.mai.2012
                          • 16

                          #42
                          Răspuns la: Alegerea unui dezumidificator

                          Postat în original de Gemini
                          Aceasta umiditate este generata de anumite surse daca ajunge pana la 80% pe timp de zi. Ar trebui cautate sursele de umiditate si actionat in primul rand asupra acestora, ulterior se opteaza si pentru tratarea efectului, adica utilizarea dezumidificatoarelor. In acest fel se obtin rezultate cu putin efort si costuri minime.
                          Sincer cel mai frumos ar fi asa cum ati spus, dar daca pe timp de zi este 70-72% si noaptea 80% ?
                          Unde ar trebui sa cautam sursele ? Sau ramane varianta Duracraft la 699lei ?

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15141

                            #43
                            Răspuns la: Alegerea unui dezumidificator

                            Cam mare umiditatea pe timp de zi, daca o reducem la un nivel normal de maxim 60%, cresterea de peste noapte nu va mai face sa ajungem la valori ridicate ale umiditatii.
                            Pe timp de noapte este datorata umiditatii din zona dusului daca nu ventilam spatiul dupa utilizare, eventuala umiditate din bucatarie si partea cea mai greu de controlat, cea degajata de corpul uman.
                            Varianta cu dezumidificator incondensatie este una pentru spatii cu umiditate regulata peste nivelul normal de 60% si poate fi o solutie.
                            In caz contrar, putem utiliza dezumidificatoare chimice, una din variantele de aborbant oferite de Ceresit pentru reducerea umiditatii si indepartarea mirosului. Exista vechiul produs destinat spatiilor de pana la 50mp dar si noul produs pentru spatii de pana la 25 mc cu doua tipuri de pastile PowerTAB: formula 2 in 1 ce aboarbe umiditatea si reduce miroul neplacut sau varianta 3 in 1 ce are in plus efectul de parfumare a aerului, exista sortimentele cu levantica, piersica si revigorantul parfum de primavara.
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • dino66
                              Incepator
                              • 05.mai.2012
                              • 16

                              #44
                              Răspuns la: Răspuns la: Alegerea unui dezumidificator

                              Nu am incercat Ceresit, dar am cumparat 2 aparate de acelasi gen, puse cate unu in fiecare camera. La sfarsitul zilei dupa ce le verific, au acumulat in recipientul lor ceva apa, dar umiditatea afisata pe hidrometru este cam aceeasi. Deci rezultatele nu prea se vad. Asa ca astazi am apelat si la solutia electrica si am comandat Duracraft (dupa lungi comparatii si cautari).
                              Mentionez ca am un acvariu in casa cu un volum semnificativ de apa, dar care nu cred ca mi-a ridicat cu foarte mult umiditatea in casa; daca acesta produce umiditate se va vedea (scade nivelul apei) iar aparatul va capta toata aceasta apa. Problema nefiind numai in camera respectiva..
                              Ultima editare de dino66; 29.oct.2012, 22:57.

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15141

                                #45
                                Răspuns la: Alegerea unui dezumidificator

                                Acoperiti acvariul pentru a reduce impactul. Dezumidificatorul comandat trebuie sa rezolve problema insa va necesita o fucntionare automata pentru a mentine un nivel de umiditate. Asteptam impresii dupa punerea in functiune a dezumidificatorului. Cele chimice sunt limitate de nivelul umiditatii, daca este peste un anumit nivel nu pot face fata. Se observa ca se consuma solutia chimica foarte rapid.

                                Comentariu

                                Procesare...