Idei amenajare interior

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • CODITA ELVIS
    Incepator
    • 31.mar.2005
    • 1

    Idei amenajare interior

    Va rog sa-mi dati si mie cateva idei in legatura cu amenajarea unui apartament cu 2 camere tip 'vagon'.Apartamentul are aprox 50mp si are o structura de forma:hol 7mp, bucatarie-10mp-in ea este si o debara, sufragerie 15mp,dormitor 12mp, balcon la sufragerie cam 5mp.
    Va multumesc anticipat.
    Elvis Codita
  • ValentinB

    #2
    Sa iti zic parerea mea.
    -Holul:daca este tip hol pe lungime si cu o latime mica atunci recomand ca culoarea peretilor sa fie una deschisa pt.ca dau senzatia de spatiu de ex:galben pal,roz pal.Ca dotari in hol nu recomand decat o masuta mica rotunda din sticla pe care poti pune o vaza rasucita cu flori artificiale,un ceas de perete,o oglinda si optional 1-2 tablouri.(masuta si oglinda se pun pe peretele liber,nu cel cu usa de la bucatarie,iar pe cel cu usa de la bucatarie
    intr-o parte si alta la distante egale sa pui cele 2 tablouri.)PSt.cuier nu vad loc in caz ca vrei pe hol.
    -Bucatariat.cat mai mult loc recomand corpul de bucataie cu masa si canapea de colt.asta in caz ca ai fereastra pe peretele opus usi de la intrare in buc.iar pe peretele cu debaraua aragaz si chiuveta incastrabile.culoarea corpurilor de buc.depinzand de culoarea faiantei si gresiei existente.de obicei imi place mult culoarea verde in buc.e relaxanta si mult mai frumoasa decat rosul in combinatie cu alb,pt.corpurile din bucatarie.SAU poti strica debaraua,astfel poti mari spatiul bucatariei.
    -Sufrageria:cum nu prea mai sunt la moda canapele de colt recomand o canapea simpla cafenie asezata pe peretele opus din stanga sau dreapta ferestrelor de la balcon iar in laterale cele 2 fotolii tot din set.in mijloc o masuta din sticla in combinatie cu inox sau lemn,depinde,iar in fata canapelii pe partea opusa un fel de mini biblioteca in care este asezat la mijloc TV,iar pe jos un covoras oval sau rotund,toate acestea fiin zise in mare.daca vrei poti pune 3 tablouri dar am vazut ca nu prea se mai poarta si daca pui sa le asezi pe peretele cu canapeaua si sa la asezi in scari.etc SAU poti strica peretele despartitor dintre balcon si sufragerie marind astfel spatiul de locuit si creand o arcada intre ele cu spoturi luminoase,si cu multe ghivece de flori.
    -Dormitorul:daca merge recomand un pat pe mijloc cu cele 2noptiere aferente pe care sunt asezate veioze,cu un sifonier in fata patului,un covor in ton cu culoarea mobilei, iar pt.celelalte accesorii te las pe tine sa te gandesti.numai sa nu incarci prea mult camera.

    PS:nu stiu daca ti-am fost indeajuns de ajutor si nu uita,tot ceea ce am zis au fost zise in mare,fara sa mai tin cont de obiectele mai mici,artizanale,bibelouri,etc,etc...

    Comentariu

    • idg
      Membru marcant
      • 18.iun.2004
      • 321

      #3
      Postat în original de ValentinB
      Sa iti zic parerea mea.
      -Holul:daca este tip hol pe lungime si cu o latime mica atunci recomand ca culoarea peretilor sa fie una deschisa pt.ca dau senzatia de spatiu de ex:galben pal,roz pal.Ca dotari in hol nu recomand decat o masuta mica rotunda din sticla pe care poti pune o vaza rasucita cu flori artificiale,un ceas de perete,o oglinda si optional 1-2 tablouri.(masuta si oglinda se pun pe peretele liber,nu cel cu usa de la bucatarie,iar pe cel cu usa de la bucatarie
      intr-o parte si alta la distante egale sa pui cele 2 tablouri.)PSt.cuier nu vad loc in caz ca vrei pe hol.
      -Bucatariat.cat mai mult loc recomand corpul de bucataie cu masa si canapea de colt.asta in caz ca ai fereastra pe peretele opus usi de la intrare in buc.iar pe peretele cu debaraua aragaz si chiuveta incastrabile.culoarea corpurilor de buc.depinzand de culoarea faiantei si gresiei existente.de obicei imi place mult culoarea verde in buc.e relaxanta si mult mai frumoasa decat rosul in combinatie cu alb,pt.corpurile din bucatarie.SAU poti strica debaraua,astfel poti mari spatiul bucatariei.
      -Sufrageria:cum nu prea mai sunt la moda canapele de colt recomand o canapea simpla cafenie asezata pe peretele opus din stanga sau dreapta ferestrelor de la balcon iar in laterale cele 2 fotolii tot din set.in mijloc o masuta din sticla in combinatie cu inox sau lemn,depinde,iar in fata canapelii pe partea opusa un fel de mini biblioteca in care este asezat la mijloc TV,iar pe jos un covoras oval sau rotund,toate acestea fiin zise in mare.daca vrei poti pune 3 tablouri dar am vazut ca nu prea se mai poarta si daca pui sa le asezi pe peretele cu canapeaua si sa la asezi in scari.etc SAU poti strica peretele despartitor dintre balcon si sufragerie marind astfel spatiul de locuit si creand o arcada intre ele cu spoturi luminoase,si cu multe ghivece de flori.
      -Dormitorul:daca merge recomand un pat pe mijloc cu cele 2noptiere aferente pe care sunt asezate veioze,cu un sifonier in fata patului,un covor in ton cu culoarea mobilei, iar pt.celelalte accesorii te las pe tine sa te gandesti.numai sa nu incarci prea mult camera.

      PS:nu stiu daca ti-am fost indeajuns de ajutor si nu uita,tot ceea ce am zis au fost zise in mare,fara sa mai tin cont de obiectele mai mici,artizanale,bibelouri,etc,etc...

      Cea mai ciumeaga amenajare interioara pe care am citit-o!!
      Mai ales partea cu trei tablouri care nu se mai poarta
      ...a, si era sa uit, cu vaza de pe hol cu flori artificiale

      Comentariu

      • italcom group
        Incepator
        • 04.apr.2005
        • 40

        #4
        Foarte interesanta abordarea subiectului. Cel mai bine poate sa dea o idee de amenajare un designer orb. Se poate atasa la post o poza cu planul apartamentului si atunci totul poate deveni mai simplu.

        Comentariu

        • ValentinB

          #5
          ???

          Postat în original de idg
          Postat în original de ValentinB
          Sa iti zic parerea mea.
          -Holul:daca este tip hol pe lungime si cu o latime mica atunci recomand ca culoarea peretilor sa fie una deschisa pt.ca dau senzatia de spatiu de ex:galben pal,roz pal.Ca dotari in hol nu recomand decat o masuta mica rotunda din sticla pe care poti pune o vaza rasucita cu flori artificiale,un ceas de perete,o oglinda si optional 1-2 tablouri.(masuta si oglinda se pun pe peretele liber,nu cel cu usa de la bucatarie,iar pe cel cu usa de la bucatarie
          intr-o parte si alta la distante egale sa pui cele 2 tablouri.)PSt.cuier nu vad loc in caz ca vrei pe hol.
          -Bucatariat.cat mai mult loc recomand corpul de bucataie cu masa si canapea de colt.asta in caz ca ai fereastra pe peretele opus usi de la intrare in buc.iar pe peretele cu debaraua aragaz si chiuveta incastrabile.culoarea corpurilor de buc.depinzand de culoarea faiantei si gresiei existente.de obicei imi place mult culoarea verde in buc.e relaxanta si mult mai frumoasa decat rosul in combinatie cu alb,pt.corpurile din bucatarie.SAU poti strica debaraua,astfel poti mari spatiul bucatariei.
          -Sufrageria:cum nu prea mai sunt la moda canapele de colt recomand o canapea simpla cafenie asezata pe peretele opus din stanga sau dreapta ferestrelor de la balcon iar in laterale cele 2 fotolii tot din set.in mijloc o masuta din sticla in combinatie cu inox sau lemn,depinde,iar in fata canapelii pe partea opusa un fel de mini biblioteca in care este asezat la mijloc TV,iar pe jos un covoras oval sau rotund,toate acestea fiin zise in mare.daca vrei poti pune 3 tablouri dar am vazut ca nu prea se mai poarta si daca pui sa le asezi pe peretele cu canapeaua si sa la asezi in scari.etc SAU poti strica peretele despartitor dintre balcon si sufragerie marind astfel spatiul de locuit si creand o arcada intre ele cu spoturi luminoase,si cu multe ghivece de flori.
          -Dormitorul:daca merge recomand un pat pe mijloc cu cele 2noptiere aferente pe care sunt asezate veioze,cu un sifonier in fata patului,un covor in ton cu culoarea mobilei, iar pt.celelalte accesorii te las pe tine sa te gandesti.numai sa nu incarci prea mult camera.

          PS:nu stiu daca ti-am fost indeajuns de ajutor si nu uita,tot ceea ce am zis au fost zise in mare,fara sa mai tin cont de obiectele mai mici,artizanale,bibelouri,etc,etc...

          Cea mai ciumeaga amenajare interioara pe care am citit-o!!
          Mai ales partea cu trei tablouri care nu se mai poarta
          ...a, si era sa uit, cu vaza de pe hol cu flori artificiale
          In legatura cu florile artificiale,am vrut sa zic din alea care atarna,firicele.dar am crezut ca va ve-ti da seama,dar vad ca nu.
          Iar chestia cu tablourile mai este inca in actualitate,sau daca nu va place nu mai puneti deloc nici un tablou,acum nu poti zice ca chestia asta nu este de actualitate?pt.ca nu se mai poarta tablourile pe pereti.

          Comentariu

          • ValentinB

            #6
            Atunci sa vedem si parerea ta,cel putin eu mi-am exprimat-o,dar tu?

            Comentariu

            • idg
              Membru marcant
              • 18.iun.2004
              • 321

              #7
              Doamne, baiatu asta e chiar serios
              Ve-ti
              intelege si voi ca nu se mai poarta tablouri pe pereti, nu?

              Comentariu

              • ValentinB

                #8
                ???

                Am scris si eu la urma ca nu se mai poarta tablouri pe pereti,dar daca ai un tablou de la Picasso?ce faci?il pui in magazie sau il urci in pod ca nu mai sunt de actualitate tablourile?

                Comentariu

                • mcn

                  #9
                  raspuns

                  Italmob a raspuns corect. Nici o amenajare nu se poate face fara un plan. Acel codita elvis nici nu a prezentat corect amplasarea camerelor si nici tipul de mobilier/decoratii pe care le are (daca le are).
                  Intr-o amenajare (parerea mea) trebuie tinut cont de ''om'', ce stil de viata are, ce doreste sa aiba in casa, membrii familiei etc.
                  Ulterior se pot aborda stilurile de amenajare preferate.
                  Culorile se decid spre final .
                  Iar scuza-ma ca-ti spun ValentinB, intr-un hol de 7mp nu prea mai vad locul unei masute mai ales daca este ingust.
                  Va pot trimite o amenajare facuta de mine la mine acasa.

                  Comentariu

                  • pfl802
                    Incepator
                    • 06.mar.2005
                    • 19

                    #10
                    internetul!

                    cauta pe net sh sigur gasesti ceva sa-ti placa!ideile vin apoi daca ai un model.Daca nu... ,intreaba un designer!

                    Comentariu

                    • irinaart

                      #11
                      Daca aveti probleme de design interior...

                      Parerea mea este ca se gandeste gresit, daca renunti la obiecte de arta pentru a-ti decora casa. Orice ambient se creeaza prin acele "detalii" facute de artisti. Dar lumea cand zice arta se gandeste numai la tablouri. Un mobilier pictat, un vas de ceramica sau sticla, un tablou sau poate pictura murala, toate aceste personalizeaza si incalzesc spatiul de locuit. Iar acum cu ajutorul internetului gasesti in 3 sec orice. Eu am apelat la serviciile unui site, Future Art Design, care este si galerie de arta, dar si de prestari servicii artistice. Asa ca dorinta interioara sa aveti, nu design interior.

                      Comentariu

                      Procesare...