Hidroizolatia bailor la case din lemn

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6360

    #16
    Postat în original de Laurentiu Zolotusca
    Poza
    Frumoasa locatie! E undeva pe la 1200-1400 m altitudine?
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15141

      #17
      In structura peretelui, intre lambriu si vata sper ca aveti montata bariera de vapori, pentru peretii exteriori!

      Pentru spatiul din bai este absolut necesara aplicarea unor solutii ce pot oferi o hidroizolare a spatiului.
      Placile de OSB se vor prinde pe suport utilizand o fixare mecanica.
      Sapa peste placa de OSB poate fi eliminata si se va aplica stratul de amorsa, una din hidroizolatiile Ceresit CR66 sau CL50 impreuna cu banda CL52 in zonele de racordare.
      Este recomandata utilizarea unor adezivi pe baza de dispersie Ceresit CU26 sau CU23 adezivi cu caracteristici hidroizolante.
      Pentru peretii din baie poate fi utilizat cu succes gipscartonul de 12.5mm verde - RBI daca ne referim la marca Rigips. Evident ca pe zona care este expusa actiunii directe a apei se va aplica o hidroizolatie ca si in cazul pardoselii - Ceresit CL50.
      Este obligatorie utilizarea unui chit de rosturi impermeabil, flexibil - a fost mentionat deja Ceresit CE40.

      In afara spatiilor umede peretii casei nu necesita aplicarea unor solutii hidroizolatoare.

      Comentariu

      • eugenius
        Incepator
        • 26.feb.2007
        • 25

        #18
        hidroizolare

        Va rog frumos sa ma lamuriti.
        Putin mai sus Laurentiu prezinta o structura de perete ext de genul: lambriu ext. de lemn, polistiren de 5 lipit pe o barna de 10*10 cm, vata de 5 cm, lambriu de lemn. Este corect??????
        Si eu am in constructie o casa de lemn, cu pereti multistat, cu urmatoarea structura de la int la ext:
        folie bariera de vapori,vata min de 15 cm montata intre riglele de lemn de 4,5*13.5 cm, osb3 de 15 mm, folie de difuzie, sipci de 22mm, lambriu ext de lemn de 22 mm
        Oare am gresit?
        Si mai am o intrebare, daca se poate. La interior, peste bariera de vapori vreau sa prind rigipsul direct in riglele de 4,5*13,5 cm ce formeaza peretele. E corect?
        Si inca ceva: la tavane este necesara bariera de vapori?
        Multumesc.

        Comentariu

        • eugenius
          Incepator
          • 26.feb.2007
          • 25

          #19
          hidroizolare

          Nimeni?? Oare trebuia sa deschid subiect nou si sa nu continui aici?

          Comentariu

          • RaduCA
            Living Legend
            • 09.oct.2005
            • 6360

            #20
            Postat în original de eugenius
            [...] Si eu am in constructie o casa de lemn, cu pereti multistrat, cu urmatoarea structura de la int la ext: folie bariera de vapori, vata min de 15 cm montata intre riglele de lemn de 4,5*13.5 cm, osb3 de 15 mm, folie de difuzie, sipci de 22mm, lambriu ext de lemn de 22 mm. Oare am gresit? [...]
            Daca ar sa aleg intre cele doua variante, as alege-o pe-a Dvs. (cu o foarte mica observatie referitoare la presarea vatei minerale).

            Postat în original de eugenius
            [...] La interior, peste bariera de vapori vreau sa prind rigipsul direct in riglele de 4,5*13,5 cm ce formeaza peretele. E corect? [...]
            Aici nu prea stiu ce sa va zic; sint pareri ca datorita faptului ca lemnul "lucreaza", vor aparea fisuri la imbinarea placilor de rigips, deci se recomanda folosirea profilelor metalice specifice.

            Postat în original de eugenius
            [...] Si inca ceva: la tavane este necesara bariera de vapori? [...]
            DA.
            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

            Comentariu

            • eugenius
              Incepator
              • 26.feb.2007
              • 25

              #21
              hidroizolare

              Multumesc foarte mult.
              Aveti dreptate legat de prinderea rigipsului fara profile metalice. Dar daca in loc de rigips optez pentru lambriu de lemn, il pot bate direct in riglele de 4,8*13,5 cm?

              Comentariu

              • RaduCA
                Living Legend
                • 09.oct.2005
                • 6360

                #22
                @ eugenius: DA, eu unul nu vad nici o problema.
                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                Comentariu

                • eugenius
                  Incepator
                  • 26.feb.2007
                  • 25

                  #23
                  hidroizolare

                  Multumesc!!

                  Comentariu

                  • RaduCA
                    Living Legend
                    • 09.oct.2005
                    • 6360

                    #24
                    Cu placere!
                    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15141

                      #25
                      Structura de lemn pentru montajul gipscartonului trebuie sa fie realizata din sipci bine uscate, tratate. Astfel de sipci nu cred ca o sa puteti gasi.
                      Montajul pe o structura de lemn de o calitate indoielnica va compromite finisajul uscat.
                      Strcutura metalica specifica gipscartonului se comporta mult mai bine.

                      Daca optati pentru lambriu va trebui sa utilizati sipci de lemn pentru a putea prinde lambriul. Acestea se pot fixa peste structura izolata.
                      Bariera de vapori este abolut necesara acolo unde exista o izolatie cu vata minerala pe un perete exterior sau o alta suprafata ce comunica cu exteriorul.

                      Comentariu

                      • eugenius
                        Incepator
                        • 26.feb.2007
                        • 25

                        #26
                        Ma puteti ajuta in continuare?
                        Am atasat o poza cu peretele ext al baii pe care, cu ajutorul vostru, vreau sa o finisez. Baia este la mansarda unei case de lemn. Stiu ca urmeaza bariera de vapori, apoi nu mai stiu..
                        Va rog, astept solutii.

                        Comentariu

                        • eugenius
                          Incepator
                          • 26.feb.2007
                          • 25

                          #27
                          Nu reusesc sa pun poza!!!!

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15141

                            #28
                            Asteptam foto, verificati sa aiba maxim 550x550px.

                            Comentariu

                            • eugenius
                              Incepator
                              • 26.feb.2007
                              • 25

                              #29
                              poza:
                              Fișiere Atașate

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15141

                                #30
                                Bariera de vapori trebuie amplasata peste stratul de vata minerala.
                                Se observa ca ati decupat din structura de lemn pentru a pozitiona tevile de apa. O astfel de amplasare a tevilor nu este corecta si va putea crea probleme.
                                Este de preferat o altfel de pozitionare a acelor conducte de apa, astfel incat sa permita amplasarea barierei de vapori si accesul usor la instalatie. As opta pentru o solutie care sa separe, atat cat este posibil, izolatia; mai concret inchiderea zonei cu placi de OSB apoi adoptarea unei solutii de finisare pe baza de carton montat pe profile metalice. Zonele expuse la umiditate se pot proteja cu hidroizolatie urmata de placarea ceramica. Conductele pot fi pozitionate aparent sau in spatiul dintre gipscarton si OSB, pe cat posibil sa existe posibilitatea de interventie ulterioara la aceste prin efectuarea unor nise sau guri de vizitare.

                                Comentariu

                                Procesare...