Incalzire centrala teava Pexal

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • florin n
    Membru
    • 03.nov.2006
    • 281

    #16
    poxilina si alte miracole ies total din discutie.
    in primul rand expuneti temerea pe care o aveti celui care a facut instalatia, sa vedeti ce va raspunde, poate va da si un exemplu de lucrare facuta de el in urma cu n ani, care nu are nici o problema.

    Postat în original de Cristina Moldovan
    Solutia cu refacerea instalatiei
    daca totusi va e frica, ca o sa cada drobul de sare, si aveti de gand sa refaceti instalatia, pentru portiunea care va fi mascata de rigips folositi teava clasica de otel, in felul asta garantat nu o sa aveti probleme cateva zeci de ani.

    Comentariu

    • florin n
      Membru
      • 03.nov.2006
      • 281

      #17
      exagerand putin , puteti folosi teava de gaze trasa, e cel mai rezistent material, chiar daca se darama casa instalatia ramane intacta

      Comentariu

      • Mircea G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12085

        #18
        Postat în original de Cristina Moldovan
        E clar acum. Dl raduca a fost extraordinar de explicit de data aceasta.

        O sa refac instalatia si am sa leg totul in distribuitor, astfel incat sa am teava dintr-o bucata peste tot si sa se poata lucra doar la distribuitor in caz ca va pica.

        Multumesc mult !
        ........................ Nu pricep pt ce va agitati asa mult ? O instalatie bine facuta si cu materiale de calitate nu are voie sa curga .Cum adica sa nu montezi imbinari in zid ? Se monteaza bine merci ca la orice material. In situatia ca instalatia a fost facuta de un babalau , cu materiale de la taraba , da ! puteti avea dubii , dar asa ? Toata lumea fuge de pexal deoarece toti cretinii au pus mina sa faca ei instalatii si normal ca s-a ales praful de ele . Inainte de a avea dubii in privinta lui ar fi bine sa cititi prospectele si sa vedeti ca e perfect ! In tot cazul sint cazuri in care numai pexalul te poate ajuta , si asta e motivul pt care se cere pe piata ! Si daca montati distribuitoare nu se poate sparge teava ?????????????????????? Pt asta ce mai faceti ? Nu luati totul asa dramatic ! INDIFERENT CE SI CUM FACETI , DEFECTE IN TIMP SINT INEVITABILE ! Din pacate !
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • Daniel2008
          Incepator
          • 29.feb.2008
          • 1

          #19
          ...

          Nu stiu cum de vi se intampla astea, eu mi-am contruit casa la Mosnita jud Timis si asta acuma 4 ani si tot teava pexal am folosit si nu am avut nici o problema!

          Ce e poxilina? E prima daca cand aud acest cuvant!


          Mesaj modificat de PowerMC

          Comentariu

          • PowerMC
            Administrator
            • 02.mai.2007
            • 2210

            #20
            Tot Pipepex !

            Sper ca nu aveti de gand sa mergeti pe aceeasi idee!
            Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

            Community Manager MC

            Comentariu

            • alcris01
              Incepator
              • 09.feb.2008
              • 2

              #21
              Pexalul este o catastrofa

              Fugiti de pexal cat puteti ca este o catastrofa in materie de instalatii. Si nu o spun ca sa ma bag in seama, sunt Stan Patitul, vorba unui basm din anii copilariei. Am centrala de apartament de vreo 3 ani, cu instalatii de pexal. A mers bine in primul an, dar de vreo doi ani mi s-au fisurat tevile de vreo 4 ori si nu oriunde ci sub pardoseala, unde era traseul in linie dreapta, nu la vreun cot sau curba, cum ar obiecta cineva. Va dati seama ca nu mi-am dat seama de grozavie pana nu m-a sunat vecinul de jos. Degeba scrie pe teava ca e fabricat in Germany ca tot degeaba, s-a fisurat si pe apa calda si pe incalzire. Am folosit pentru etansare intr-un singur loc, la suprafata Poxilina si multumesc lui Dumnezeu ca tine , nu mai curge, dar m-am hotarat, cum se incalzeste, schimb toata instalatia pe cupru ca nu se mai poate. Asa ca sa inchei, nu va lacomiti la pexal ca e mai ieftin, ca ulterior va aduce numai necazuri si va stricati relatia cu vecinii care nu sunt vinovati.

              Comentariu

              • zxm_patrick
                Membru marcant
                • 27.iul.2006
                • 665

                #22
                parerea mea este ca fitingurile de pexal sunt sensibile la diferentele de temperatura a apei. De exemplu cand am avut apa pe pexal, curgea numai coloana de apa rece, pentru ca se inlocuia apa de la temperatura camerei cu cea de afara foarte rece.
                Factorul acesta poate fi eliminat, ma gandesc eu, cu un rezervor tampon.
                Cat despre incalzire...nu cred ca ar trebui sa existe vreun risc, dar trebuia sa faceti proba inainte sa finisati peretii...nu??
                "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

                Comentariu

                • Seni
                  Living Legend
                  • 05.mar.2006
                  • 3481

                  #23
                  Re: Pexalul este o catastrofa

                  Postat în original de alcris01
                  Fugiti de pexal cat puteti ca este o catastrofa in materie de instalatii.
                  cu un pexal de calitate nu puteti pati nimic.....
                  nici cristiana, nici alcris01, nu au specificat ce fel de pexal au folosit, ce elemente de imbinare.....

                  Comentariu

                  • pcs
                    Incepator
                    • 01.mar.2008
                    • 11

                    #24
                    Re: Pexalul este o catastrofa

                    Postat în original de alcris01
                    Fugiti de pexal cat puteti ca este o catastrofa in materie de instalatii. Si nu o spun ca sa ma bag in seama, sunt Stan Patitul, vorba unui basm din anii copilariei. Am centrala de apartament de vreo 3 ani, cu instalatii de pexal. A mers bine in primul an, dar de vreo doi ani mi s-au fisurat tevile de vreo 4 ori si nu oriunde ci sub pardoseala, unde era traseul in linie dreapta, nu la vreun cot sau curba, cum ar obiecta cineva. Va dati seama ca nu mi-am dat seama de grozavie pana nu m-a sunat vecinul de jos. Degeba scrie pe teava ca e fabricat in Germany ca tot degeaba, s-a fisurat si pe apa calda si pe incalzire. Am folosit pentru etansare intr-un singur loc, la suprafata Poxilina si multumesc lui Dumnezeu ca tine , nu mai curge, dar m-am hotarat, cum se incalzeste, schimb toata instalatia pe cupru ca nu se mai poate. Asa ca sa inchei, nu va lacomiti la pexal ca e mai ieftin, ca ulterior va aduce numai necazuri si va stricati relatia cu vecinii care nu sunt vinovati.
                    Ca fapt divers denumirea de Pexal o are doar teava din polietilena reticulata PE-X facuta de firma Valsir din italia care are 2 firme surori dar in acelasi timp concurente la noi in tara Val... si Rom.... . E garantata sa tina peste 10 bari la 95 grade iar la 20 de grade rezista pana la 25 bari. fitingurile sunt din bronz sau ceva pe aproape(aliaj ) si nu "lucreaza" la diferente de temperatura ca cele nichelate pe care le gasiti la tot pasul . Cot-urile si teu-rile au inscriptionat din turnare le lateral denumirea sistemului "PEXAL" .Partea mai putin buna e cea financiara deoarece toate astea costa ,un racord pexal 16x1/2" costa cam 7 ron fata de 3 ron cel nichelat(bazar).
                    In urma cu 8 ani la o lucrare am montat 500 m de teava pe-x henko inainte de craciun si pe 3 ianuarie o schimbam. Crapase toata. De atunci mi-au trecut prin mana aproape 20000 de m de pexal (blocuri ,camine studentesti etc.) si vorbesc de PEXAL nu de tevile aparute dupa si nu au fost probleme.
                    Pentru cel ce a deschis topicul: daca ai folosit materiale bune nu te panica ai sanse foarte foarte mici sa ai probleme daca ai folosit materiale bune. Daca ai fitinguri nichelate soate tot din perete ca vor curge dupa un an, au prostul obicei sa ramana "putin" dilatate dupa ce opresti caldura si poti sa le strangi pana lasini( mai exact strangi cu cheia pana scartiie piulita de la conector si tot nu rezolvi problema).

                    Comentariu

                    • xena
                      Membru Marcant
                      • 05.aug.2007
                      • 786

                      #25
                      Deci de retinut; nu va luati fitinguri nichelate. Subscriu total.
                      In doua saptamani a crapat teava Henco? Ma cam indoiesc; nici cea mai ordinara teava de bazar nu crapa in 2 saptamani.
                      Insa cu Henco nu sunt de acord; eu am in casa de 7 ani si nici gand sa crape sau altceva pot sa o indoi linistit si acum. Am mai montat la cineva un alt tip de teava si dupa 2 ani am schimbat-o tot cu henco deoarece la toate coturile aparusera crapaturi si devenise casanta.
                      O fi si Henco contrafacut.

                      Comentariu

                      • Seni
                        Living Legend
                        • 05.mar.2006
                        • 3481

                        #26
                        Postat în original de xena
                        In doua saptamani a crapat teava Henco?
                        xena, sunt sigur ca tv la care face referire pcs nu este henco, am vazut asa ceva prin en-gross la tarabele chinezesti la pretul modic de 0.6-0.8 lei.
                        pcs mai face referire la pexalul valrom care este foarte bun, la fitingurile de calitate!

                        Comentariu

                        • tuca stelian
                          Incepator
                          • 31.dec.2006
                          • 92

                          #27
                          Incalzire centrala teava Pexal

                          eu am folosit teava henco dar bineinteles din magazin dar si ca certificat de garantie pe 50 de ani ,si instaltia se comporta foarte bine in cei 4 ani de folosinta ,ce sa mai spun ca am scapat odata centrala pe lemne la 100 grade si nu sa intamplat nimic
                          am o casa de 170m4 cu un nivel si doresc sa aflu maiu multe despre centrale termice si utilizarea lor.

                          Comentariu

                          • crinaelena
                            Living Legend
                            • 11.sep.2007
                            • 1596

                            #28
                            eu am de 6 ani instal. cu Henco,e f. buna.
                            dar am vazut si teava ...Hen-Go.

                            Comentariu

                            Procesare...