Pete pe pereti

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • havena
    Incepator
    • 05.iun.2007
    • 18

    Pete pe pereti

    Buna, am o problema daca poate sa imi spuna cineva de unde vine problema mea sau macar ce pot face sa o rezolv.Lucrurile stau cam asa:am zugravit dormitorul,din zugraveala din aceea in stil vechi cu picatele,cum se facea pe vremuri,am facut peretii simplii cu albastru.Zugravul a dat jos ce era inainte,a dat de doua ori cu glet,dupa ce s-a uscat prima tura a dat-o si pe a doua,apoi cu amorsa,culoare,dupa ce s-a uscat prima mana a dat si a doua mana de culoare si am asteptat rezultatul.A iesit o nuanta de albastru frumos,exact cum imi doream dar prin diferite locuri sunt pete ca si cum nu s-ar fi uscat peretele.Am asteptat,tot asteptat dar am ajuns la concluzia ca peretele de fapt este uscat si asa este zugraveala.Vreau sa spunca intre timp afara se facea izolatie (eu stau la parter).Are vreo legatura?Nu cred fiindca sunt pete si pe pereti interiori unde nu s-a facut izolatie.Stie cineva de unde pot fi petele acelea.Dam si a treia oara cu culoare,rezolvam ceva?
  • rotaru violeta
    Incepator
    • 08.sep.2007
    • 89

    #2
    Nu rezolvati nimic cu al treilea strat din aceiasi vopsea. Cu ce s-a colorat vopseaua lavabila? Am mai auzit de problema aceasta si de vina a fost colorantul neadecvat. Se va da un alt strat de vopsea lavabila noua, colorata adecvat(nu tot cea veche)
    Cand faci ceva, fa-o bine!

    Comentariu

    • havena
      Incepator
      • 05.iun.2007
      • 18

      #3
      Nu mai stiu exact ce colorant era,l-am avut in mana de atatea ori dar nu i-am retinut numele,deja s-a dat si a treia oara,nu mai am ce face,dar daca tot asa va iesi,nu-mi ramane decat sa fac asa cum mi-ai spus,lavabila noua si alt colorant sau alta idee pe care ne-a dat-o zugravul,punem placi de rigips din acelea mai subtiri si apoi zugravit.Nu stiu daca chiar e nevoie de asa ceva...

      Comentariu

      • rotaru violeta
        Incepator
        • 08.sep.2007
        • 89

        #4
        Ai reusit sa faci ceva? Placarea cu rigips e costisitoare fata de cealalta metoda, mai ales daca plachezi si peretii.
        Cand faci ceva, fa-o bine!

        Comentariu

        • DIY
          Living Legend
          • 07.sep.2007
          • 1736

          #5
          Re: Pete pe pereti

          Postat în original de havena
          Buna, am o problema daca poate sa imi spuna cineva de unde vine problema mea sau macar ce pot face sa o rezolv.Lucrurile stau cam asa:am zugravit dormitorul,din zugraveala din aceea in stil vechi cu picatele,cum se facea pe vremuri,am facut peretii simplii cu albastru.Zugravul a dat jos ce era inainte,a dat de doua ori cu glet,dupa ce s-a uscat prima tura a dat-o si pe a doua,apoi cu amorsa,culoare,dupa ce s-a uscat prima mana a dat si a doua mana de culoare si am asteptat rezultatul.A iesit o nuanta de albastru frumos,exact cum imi doream dar prin diferite locuri sunt pete ca si cum nu s-ar fi uscat peretele.Am asteptat,tot asteptat dar am ajuns la concluzia ca peretele de fapt este uscat si asa este zugraveala.Vreau sa spunca intre timp afara se facea izolatie (eu stau la parter).Are vreo legatura?Nu cred fiindca sunt pete si pe pereti interiori unde nu s-a facut izolatie.Stie cineva de unde pot fi petele acelea.Dam si a treia oara cu culoare,rezolvam ceva?
          In cazul in care nu-i vopseaua , in sine, de vina, trebuie retinut ca pentru culorile puternice (rosu, albastru, verde, maro, s.a.m.d.), spre deosebire de pasteluri, se recomanda amorsa cu pigment in ea; pigment care sa fie cit mai aproape de nuanta finala. In plus, ca sa iasa cum trebuie, sint necesare mai multe miini de vopsea lavabila.

          In cazul meu, pentru rosu, am dat doua miini de amorsa pigmentata si patru miini de vopsea.
          La ora aceea n-am gasit amorsa pigmentata dupa cum doream eu, asa ca am "rezolvat"-o cu vopsea acrilica.


          Numai bine,
          DIY

          Comentariu

          Procesare...