Incalzire cu GPL

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mnemos
    Incepator
    • 27.mai.2007
    • 17

    Incalzire cu GPL

    Mai intai de toate precizez ca am cercetat forumul in privinta acestui subiect, nicaieri nu este discutat in prea mult detaliu. De asemenea, am sa va rog sa va abtineti de la a divaga de la subiectul propus - incalzirea unei case cu ajutorul acestui combustibil.

    Detin o casa intr-o zona cu ceva sperante de introducere a sistemului de gaz metan, insa deocamdata nu este disponibil. Pentru asta trebuie sa fie de acord un numar mare de persoane din zona cu un pret destul de prohibitiv - 2000 de euro / casa. Personal, as achita acest cost, insa trebuie sa mai gasesc inca 20 de persoane dispuse. Dificil. Asa ca pana una alta am de ales intre folosirea unei centrale pe gaz convertita la gpl si una electrica. Cea electrica ma atragea cel mai mult, pana cand Electrica mi-a facut un calcul pentru costul de instalare in ce priveste puterea ceruta: 8000 RON pentru 12KW trifazic (calculat, locuinta de 64 mp bine izolata are nevoie de cam 8,5 KW pentru incalzire). Avand in vedere ca in afara centralei nu as avea nevoie de atata putere instalata si ca oricum la momentul in care vor aparea in sfarsit gazele pe strada voi schimba centrala, ramane doar solutia pe GPL.

    Acuma. Datorita faptului ca zona este destul de aglomerata de case si terenurile sunt micute, nu pot folosi un rezervor mare de gpl - minimul este de 1000 litri, trebuie sa fie la distanta de minimum 5 m de casa si 3 m de limita proprietatii, vecinii sunt aproape, deci nu se poate. Solutia propusa de SINGURUL furnizor gasit de mine - ButanGas a fost un sistem de 6 butelii de 33,5 Kg, folosibile 3 cu 3, 3 butelii fiind folosite la un moment dat, golirea primului set trecand automat alimentarea pe celelalte 3 butelii, eu chemand atunci ButanGas sa le schimbe. Pretul comunicat a fost de 100 ron/butelie - garantie, platibil odata, 162 Euro fara TVA Kit-ul de instalare si 190 Ron pe continutul fiecarei butelii de gaz (propan+butan).

    Ca si sistem, mi se pare rezonabil dpdv tehnic, insa dpdv al costului mi se pare enorm, mai ales ca nu reusesc sa primesc un raspuns clar de la nimeni in ce priveste consumul concret al unei centrale in conditiile date (centrala este un Saunier Duval, de 24 KW). Eu am nevoie sa fac un calcul - desigur aproximativ - al valorilor de cost privind aceasta solutie. Eventual, daca exista alternative la acest furnizor. Eu am gasit pe net CrimboGAs dar numerele de telefon de pe site nu mai sunt valabile.

    Multumesc anticipat.
    Daca este, este. Daca nu este, nu este. Asta este. Care este! - Citat din almanahe.
  • dmih
    Membru Marcant
    • 05.feb.2007
    • 612

    #2
    Posibili furnizori ar mai fi Shell Gas (care se pare va fi cumparata de Petrom), Rompetrol Gas.

    Nu-mi este clar daca cei de la Linde se ocupa de asa ceva.

    Comentariu

    • dmih
      Membru Marcant
      • 05.feb.2007
      • 612

      #3
      Posibili furnizori ar mai fi Shell Gas (care se pare va fi cumparata de Petrom), Rompetrol Gas.

      Nu-mi este clar daca cei de la Linde se ocupa de asa ceva.

      Comentariu

      • crinaelena
        Living Legend
        • 11.sep.2007
        • 1596

        #4
        centrala consuma pe putere maxima, 2-2,1kg /h ,modelul sigur este themaclassic.

        Comentariu

        • crinaelena
          Living Legend
          • 11.sep.2007
          • 1596

          #5
          ai si ct. electrice la 220v

          Comentariu

          • robi69
            Membru
            • 12.ian.2007
            • 143

            #6
            Pt crinaelena

            v-am scris un mesaj pe privat.

            Comentariu

            • mnemos
              Incepator
              • 27.mai.2007
              • 17

              #7
              Nu la 8-9 Kw din pacate, la asa putere nu exista decat trifazic, ia ro centrala monom de 4 nu face fata din pacate.
              Daca este, este. Daca nu este, nu este. Asta este. Care este! - Citat din almanahe.

              Comentariu

              • crinaelena
                Living Legend
                • 11.sep.2007
                • 1596

                #8
                ba da exista.ACV E-Tech 09 si E-Tech 15

                Comentariu

                • crinaelena
                  Living Legend
                  • 11.sep.2007
                  • 1596

                  #9
                  comercializate in RO. de Eurotherm

                  Comentariu

                  • aliy
                    Incepator
                    • 12.aug.2006
                    • 98

                    #10
                    Re: Incalzire cu GPL

                    Postat în original de mnemos
                    Mai intai de toate precizez ca am cercetat forumul in privinta acestui subiect, nicaieri nu este discutat in prea mult detaliu. De asemenea, am sa va rog sa va abtineti de la a divaga de la subiectul propus - incalzirea unei case cu ajutorul acestui combustibil.

                    Detin o casa intr-o zona cu ceva sperante de introducere a sistemului de gaz metan, insa deocamdata nu este disponibil. Pentru asta trebuie sa fie de acord un numar mare de persoane din zona cu un pret destul de prohibitiv - 2000 de euro / casa. Personal, as achita acest cost, insa trebuie sa mai gasesc inca 20 de persoane dispuse. Dificil. Asa ca pana una alta am de ales intre folosirea unei centrale pe gaz convertita la gpl si una electrica. Cea electrica ma atragea cel mai mult, pana cand Electrica mi-a facut un calcul pentru costul de instalare in ce priveste puterea ceruta: 8000 RON pentru 12KW trifazic (calculat, locuinta de 64 mp bine izolata are nevoie de cam 8,5 KW pentru incalzire). Avand in vedere ca in afara centralei nu as avea nevoie de atata putere instalata si ca oricum la momentul in care vor aparea in sfarsit gazele pe strada voi schimba centrala, ramane doar solutia pe GPL.

                    Acuma. Datorita faptului ca zona este destul de aglomerata de case si terenurile sunt micute, nu pot folosi un rezervor mare de gpl - minimul este de 1000 litri, trebuie sa fie la distanta de minimum 5 m de casa si 3 m de limita proprietatii, vecinii sunt aproape, deci nu se poate. Solutia propusa de SINGURUL furnizor gasit de mine - ButanGas a fost un sistem de 6 butelii de 33,5 Kg, folosibile 3 cu 3, 3 butelii fiind folosite la un moment dat, golirea primului set trecand automat alimentarea pe celelalte 3 butelii, eu chemand atunci ButanGas sa le schimbe. Pretul comunicat a fost de 100 ron/butelie - garantie, platibil odata, 162 Euro fara TVA Kit-ul de instalare si 190 Ron pe continutul fiecarei butelii de gaz (propan+butan).

                    Ca si sistem, mi se pare rezonabil dpdv tehnic, insa dpdv al costului mi se pare enorm, mai ales ca nu reusesc sa primesc un raspuns clar de la nimeni in ce priveste consumul concret al unei centrale in conditiile date (centrala este un Saunier Duval, de 24 KW). Eu am nevoie sa fac un calcul - desigur aproximativ - al valorilor de cost privind aceasta solutie. Eventual, daca exista alternative la acest furnizor. Eu am gasit pe net CrimboGAs dar numerele de telefon de pe site nu mai sunt valabile.

                    Multumesc anticipat.
                    Dar daca le umpli singur de la pompa, te costa 55ron/butelie. GPL este in jur de 16.000 lei vechi /litru.

                    Comentariu

                    • and_alx
                      Incepator
                      • 30.iul.2007
                      • 41

                      #11
                      De ce nu incercati varianta rezervor Butangaz-fara garantie, fara chirie, costul este de 2.5 lei /l. Avind in vedere ca o centrala pe gaz metan are un consum de 2.8 mc/h ,una pe GPL un consum de 2.1 l/h, iar puterea calorica a propanului este de 11500 Kcal, metanul -9000, kcal in total rezulta un raport pret 1/1.4. Varianta electrica este cam scumpa totusi. :P

                      Comentariu

                      • siven01
                        Membru
                        • 24.mar.2006
                        • 245

                        #12
                        @mnemos sunt tare curios cum ai rezolvat problema . Cam in aceeasi dilema sunt si eu , initial am vrut o centrala pe lemne ( zona munte ) dar vazand cam cu se instaleaza si cum trebuie sa te ocupi de ea , parca as incerca totusi GPL .
                        @and_alx , poti sa mi faci si mie un calcul , ptr incalzire 250 mc , casa zona munte , BCA +izolata polistiren 5 exterior , interior vata 5cm+ rigips
                        M ar interesa un calcul comparativ /24 h Metan VS Butan + Propan , dpdv costuri .

                        Comentariu

                        • DIY
                          Living Legend
                          • 07.sep.2007
                          • 1736

                          #13
                          Re: Incalzire cu GPL

                          Postat în original de mnemos
                          ... nu pot folosi un rezervor mare de gpl - minimul este de 1000 litri...
                          Nu am de unde sti cum anume iti faci toate calculele dar, daca mai consideri varianta de mai sus, nu uita ca 1000L reprezinta - practic - volumul containerului. Gradul de umplere maxim admis este de 80% si, de asemeni, rezervorul trebuie mentinut si la un anumit minim de umplere (furnizorul poate lamuri acest aspect). In concluzie, GPL-ul de care dispui este undeva intre cele doua limite.
                          Asta are implicatii asupra pretului/litru cind se aduna cheltuielile de alimentare.

                          Numai bine,
                          DIY

                          Comentariu

                          • crinaelena
                            Living Legend
                            • 11.sep.2007
                            • 1596

                            #14
                            Butangas au rezervoare de 1000,1750,3000 si 5000 litri.trebuiesc intr-adevar contactati ptr. ca intretinerea ac. rezervor tot ei o vor face,bineinteles contracost,deci trebuie vazut in ce termeni derulezi afacerea asta.

                            Comentariu

                            • and_alx
                              Incepator
                              • 30.iul.2007
                              • 41

                              #15
                              Pt.Siven01 : Sa stii ca toate datele le am de la un angajat al lor care m-a contactat in urma unui email trimis de mine la Butangaz. Sa stii ca au fost destul de prompti.Bafta.

                              Comentariu

                              Procesare...