termosistem cu probleme

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • edy_3000
    Incepator
    • 05.oct.2006
    • 84

    termosistem cu probleme

    Am inceput hidro si termizolarea casei respectand regulile de care se vorbeste pe forum.
    Problema mea este urmatoarea: pe unul din pereti se afla gura de aerisire sau chitul -cum se numeste- al unui convector.
    Polistirenul are grosimea de 5cm, asa incat evacuarea gazelor in conditiile in care aplic termosistemul este oarecum "incurcata" de polistiren sa nu mai spun ca imi este tare teama sa nu IA CEVA FOC IN TIMP ACOLO.
    Ideea este ca nu pot prelungi gura de aerisire a convectorului (au fost deja lungite niste tije acolo la montare din cauza grosimii peretelui - asa incat se cam gaseste la lungimea lui maxima)si va trebui sa gasesc o alta solutie.

    Cum sa fac sa fie bine atat pt termosistem cat si pt convector in conditiile mai sus descrise??????
  • aless
    Membru
    • 20.iun.2005
    • 266

    #2
    Ati putea lasa neizolata o portiune in jurul gurii de evacuare, destul de mare astfel incat evacuarea sa nu fie impiedicata.

    Comentariu

    • edy_3000
      Incepator
      • 05.oct.2006
      • 84

      #3
      Am luat in calcul si varianta asta dar mai astept si alte solutii.
      Cam cat ar trebui sa fie distanta intre gura de aerisire si termosistem???? sa nu apara probleme?????

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15140

        #4
        Din ce material este acel tub de evacuare/aspiratie? Este vorba de o centrala pe gaze!
        Daca veti alte date cum ar fi temperatura exterioara a traseului ar fi mai usor sa apreciem ce trebuie facut.
        Cu ce s-a etansat/izolat la strapungerea peretelui?

        Comentariu

        • edy_3000
          Incepator
          • 05.oct.2006
          • 84

          #5
          Este vorba de un convector.
          Tubul de evacuare este dintr-un fel de tabla galvanizata, nu foarte groasa.
          Grosimea zidului strabatut de tubul de evacuare este de aproximativ 30-35cm.

          "Cu ce s-a etansat/izolat la strapungerea peretelui?"

          La montarea convectorului nu s-a facut asa ceva.

          "Daca veti alte date cum ar fi temperatura exterioara a traseului ar fi mai usor sa apreciem ce trebuie facut. "

          Avand in vedere grosimea zidului de 30-35cm, nu pot sa aproximez cam care ar fi temperatura la iesire/evacuare.

          ASTEPT O SOLUTIE DIN PARTEA DVS.

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15140

            #6
            Fara detalii este greu sa ne imaginam o solutie satisfacatoare pentru dvs.

            In afara solutiei anterioare ce prevede un rost intre evacuare si termoizoaltie se poate prevede o izolatie termica a cosului in zona de contact cu termoizolatia insa numai in fucntie de constrangerile date de acea evacuare.

            Comentariu

            Procesare...