re-vopsire calorifer fonta

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • joe
    Incepator
    • 13.aug.2007
    • 26

    re-vopsire calorifer fonta

    Cum se poate revopsi un calorifer comunist de fonta? Curatarea vechilor starturi de vopsea care dau un aspect destul de gronturos poate sau nu fi facuta cu flacara? Afecteaza flacara integritatea caloriferului?
  • rsinro
    Incepator
    • 22.sep.2006
    • 48

    #2
    mai bine le faci o masca, decat sa stai sa le cureti. daca tot vrei sa le cureti vopseaua mai bine incerci cu feon-ul.

    Comentariu

    • joe
      Incepator
      • 13.aug.2007
      • 26

      #3
      Postat în original de rsinro
      mai bine le faci o masca, decat sa stai sa le cureti. daca tot vrei sa le cureti vopseaua mai bine incerci cu feon-ul.
      dar masca asta nu diminueaza eficienta acestora? tinand cont ca am repartitoare nu stiu ce as mai castiga mentinand caloriferele de fonta in acest caz. Chiar se curata starturile de vopsea succesiva cu feon-ul ?

      Comentariu

      • rsinro
        Incepator
        • 22.sep.2006
        • 48

        #4
        pai atunci mai bine le schimbi. caloriferele alea cred ca sunt pline de rugina, poate mai au si vreun por ascuns pe sub vopsea...

        cand am zis feon nu m-am referit la ala cu care usuci parul ci la cel industrial (cu jet de aer ) nu stiu cum sa-i zic

        Comentariu

        • klaus
          Membru Marcant
          • 24.iun.2005
          • 959

          #5
          suflanta cu aer cald de uz industrial

          Dar poate merge curatata vopseaua cu un decapant.
          Viata e complexa si are multe aspecte...

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 13004

            #6
            Daca ai mai multe straturi de vopsea pe calorifer poti utiliza cu succes o suflanta cu aer cald - minim 50 lei.
            Se cojeste foarte usor si apoi il finisezi cu un smirghle, o perie de sarma.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            Procesare...