Vreau sa cumpar un teren. De ce trebuie sa tin cont?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6360

    #16
    @ arisa: Ce trebuie facut... in ce scop?
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • LucianDr.
      Membru Marcant
      • 06.feb.2006
      • 925

      #17
      Probabil ca doreste sa isi construiasca casa acolo. Trebuie scos din circuitul agricol si sa fie intravilan construibil. Du-te la ANCPI probabil la oras sau la voi la primarie pt harti, etc.
      I'm working for a better live!

      Comentariu

      • arisa
        Membru
        • 18.apr.2007
        • 156

        #18
        Nu trebuie facuta trecerea aceasta a ternului de catre fostul proprietar ?
        Este o actiune de lunga durata ?

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6360

          #19
          @ arisa: Daca o avea el facuta, era binevenita; daca nu, va trebui sa o faceti Dvs. (oricum, daca o facea fostul proprietar, era pentru ceea ce dorea el sa construiasca acolo, poate pe o suprafata mai mica decit doriti Dvs.)
          Din cite am aflat eu poate sa dureze intre 3-8 saptamini (plaja de aproximare este atit de larga pentru ca in functie de istoricul terenului - cind a fost trecut in intravilan - hirtiile trebuie sau nu sa ajunga pe la Bucuresti). Nu stiu daca ceea ce va spun se aplica peste tot in tara sau daca informatia este foarte exacta, dar o sa va pot spune mai multe in urmatoarele zile. Eventual poate aflam de la altcineva de pe forum, care a trecut deja de aceasta faza.
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • LucianDr.
            Membru Marcant
            • 06.feb.2006
            • 925

            #20
            Postat în original de arisa
            Nu trebuie facuta trecerea aceasta a ternului de catre fostul proprietar ?
            Este o actiune de lunga durata ?
            Cu ce drept sa faca fostul proprietar? Poate a facut sau poate ca nu. Dar din cate am inteles cred ca a facut totul la negru. Intrati in legalitate. Dumneavoastra aveti actele nu noi.
            I'm working for a better live!

            Comentariu

            • LED
              Incepator
              • 25.oct.2007
              • 8

              #21
              Ca sa nu deschid un topic nou...daca vreau sa cumpar un lot care face parte dintr-o suprafata mai mare (evident parcelata), aflat in propeitatea unei societati comerciale, ce trebuie sa urmaresc?

              Cadastru si intabulare trebuie sa existe pentru fiecare lot in parte? Din cate stiu sunt facute pe toata suprafata, dar din moment ce se vand parcele...

              Certificatul de urbanism este de asemenea eliberat pentru toata suprafata. Se aplica aceleasi cote si lotului luat ca atare? Trebuie sa existe CU separat, pe fiecare lot?

              Comentariu

              • avumit
                Incepator
                • 22.iul.2008
                • 1

                #22
                Sal. Vad ca discutiile s-au cam oprit la acest subiect. Informatiile cel putin pe mine, nu m-au lamurit. Exista sau nu exista taxe ca sa trec un teren intravilan arabil in unul construibil. Ar fi bine sa nu vorbim dupa ureche si dupa proiecte de legi care nu sunt aprobate.

                Comentariu

                • RaduCA
                  Living Legend
                  • 09.oct.2005
                  • 6360

                  #23
                  @ avumit: Există.
                  De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                  În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                  Comentariu

                  • robi69
                    Membru
                    • 12.ian.2007
                    • 143

                    #24
                    Da ,exista taxe pentru scoaterea terenului din circuitul agricol si transformarea lui in construibil .Eu am platit in 2006 parca 2.5 milioane pt 550mp ,acum cred ca au mai crescut taxe.

                    Comentariu

                    • Buzzy
                      Incepator
                      • 12.sep.2008
                      • 5

                      #25
                      Daca terenul apare ca fiind "intravilan - vie" se poate trece in curti-constructii?
                      - daca vrei sa-l faci pe Dumnezeu sa rada, povesteste-i despre planurile tale -

                      Comentariu

                      Procesare...