Vreau sa cumpar un teren. De ce trebuie sa tin cont?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • titan04
    Incepator
    • 01.oct.2007
    • 3

    Vreau sa cumpar un teren. De ce trebuie sa tin cont?

    Buna. Vreau sa cumpar un teren intr-un sat langa Oradea (Cihei), este foarte foarte aproape de oras si cred ca deja este cuprins in planul de dezvoltare al orasului, foarte multe terenuri din Cihei au fost transformate in intravilan. De ce anume ar trebui sa tin cont la cumpararea acestuia, si ce acte trebuie sa aiba terenul respectiv?
    Sau mai bine zis, ce conditii trebuie sa indeplineasca terenul respectiv, pentru a se putea construi in perspectiva o casa?
    Va multumesc!
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    #2
    Faceti un studiu geo al terenului cu o firma particulara. Este cel mai relevant act asupra calitatilor solului din zona respectiva.
    Cu stima.

    Comentariu

    • titan04
      Incepator
      • 01.oct.2007
      • 3

      #3
      In ce ar consta studiul geo...?
      Si cam ce acte ar trebui sa aibe proprietarul terenului respectiv?

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6920

        #4
        Un studiu geo consta in executarea unor foraje pe terenul pe care se v-a afla constructia, prelevarea de probe de pamint, analiza in laborator a probelor si eliberarea unui referat geotehnic ce v-a servi pentru obtinerea autorizatiei de construire.

        Inainte de a cumparara un teren este esential sa cereti efectuarea unui studiu geo pentru a putea sti ce puteti construi pe acel teren.
        Cu stima.

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6360

          #5
          Postat în original de Maistrul Max
          Inainte de a cumparara un teren este esential sa cereti efectuarea unui studiu geo pentru a putea sti ce puteti construi pe acel teren.
          Tot in acest scop, sa obtina proprietarul un certificat de urbanism pe acel teren pentru constructia unei case. In acest C.U. veti vedea si cum este terenul (extra- sau intra- vilan, agricol sau construibil; la Dvs. mai mult ca sigur, agricol, iar scoaterea din circuitul agricol costa...), procentul de ocupare al terenului (P.O.T.), coeficientul de utilizare a terenului (C.U.T.), distanta minima dintre fatade si limitele proprietatii, avizele care va sint necesare pentru obtinerea autorizatiei de constructie (A.C.) etc.
          Verificati ca proprietarul sa aiba actele de dobindire a terenului si cadastrul pentru acel teren.
          Inainte de a efectua studiul geo, verificati daca pe sub teren nu trec retele de gaz, apa, canalizare, combustibili, energie electrica, date, telefonie etc.
          Asigurati-va ca aveti cale de acces, atit pe teren cit si in acte.

          Succes!
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • titan04
            Incepator
            • 01.oct.2007
            • 3

            #6
            Va multumesc pentru raspunsuri. Terenul care ma intereseaza are p.U.D (plan urbanistic de dezvoltare), este intravilan, cu reteaua electrica ar fi o problema (e la vreo 70-80 m de stalpul de curent), cale de acces ar fi un drum agricol (paralel cu drumul principal care este asfaltat), apa -din pacate- doar daca as face o fantana, iar canalizarea va trebui sa fie proprie.. Terenul respectiv face parte din gradinile caselor care sunt la soseaua principala, pe care primaria l-a transformat in intravilan, sunt deja vreo doua case construite in apropiere. Si cu drumul nu cred ca in timp ar fi o problema ca daca se vor construi case in ritmul in care se construieste, in vreo 2-3 ani vor fi vre-o suta de case in zona respectiva.
            Am auzit unele zvonuri cum ca un teren pe care sa poti construi trebuie sa aibe front stradal de X metri, si trebuie sa indeplineasca unele conditii pentru a se putea construi pe el. Nu exista vreo lege in acest sens? (am cautat, dar nu am gasit nimik )

            Comentariu

            • RaduCA
              Living Legend
              • 09.oct.2005
              • 6360

              #7
              Postat în original de titan04
              Terenul care ma intereseaza [...] este intravilan [...]
              Asa cum va spuneam in postul anterior, clarificati daca este in circuitul agricol, pentru ca va trebui sa mai dati ceva bani pentru a putea construi pe acel teren (pentru scoaterea din circuitul agricol a suprafetei pe care doriti sa construiti).

              Postat în original de titan04
              [...] cu reteaua electrica ar fi o problema (e la vreo 70-80 m de stalpul de curent) [...]
              Aceasta distanta nu e asa mare pe cit credeti (am intilnit pe acest forum oameni care trebuiau sa aduce energia electrica de la 2-3 km), dar poate creste considerabil daca, din cauza solutiei/incarcarii existente in teren, pentru Dvs. trebuie adus un traseu din alt punct/transformator. Sau, chiar daca vedeti un stilp linga terenul Dvs., acel stilp ar putea fi montat pe cheltuiala unui vecin care si-a facut bransamentul la retea iar in momentul in care veti dori sa luati si Dvs. curent tot de acolo, pe linga cheltuielile Dvs. cu extinderea retelei de energie electrica, va trebui sa-i achitati si vecinului o cota parte din cheltuielile facute de el (cota pe care o stabileste regia de energie electrica din zona Dvs.).

              Postat în original de titan04
              [...] cale de acces ar fi un drum agricol (paralel cu drumul principal care este asfaltat) [...]
              Ar fi foarte bine ca aceasta cale de acces sa apara si in acte si mai urmariti cit de lata e (am auzit ca in anumite locuri ISU impune ca aceasta cale de acces sa aiba minim 6 m, asa ca, atunci cind incepeti proiectarea spatiului Dvs., luati in calcul si eventualitate ca va trebui sa retrageti cu 1-3 m gardul ce margineste terenul spre calea de acces).

              Postat în original de titan04
              [...] apa - din pacate - doar daca as face o fantana [...]
              Daca aveti posibilitatea sa faceti o fintina, faceti-o! Nu vad o placere in a da un munte de bani la regia de apa doar pentru a uda gradina, iar daca aveti noroc, puteti folosi apa din fintina si pentru casa.

              Postat în original de titan04
              [...] iar canalizarea va trebui sa fie proprie...
              Cu canalizarea, asta este... majoritatea celor ce-si iau terenuri in afara marilor orase sint nevoiti sa-si construiasa/amplaseze fose.

              Postat în original de titan04
              Am auzit unele zvonuri cum ca un teren pe care sa poti construi trebuie sa aibe front stradal de X metri, si trebuie sa indeplineasca unele conditii pentru a se putea construi pe el. Nu exista vreo lege in acest sens? (am cautat, dar nu am gasit nimik )
              Daca terenul are o deschidere la calea de acces de minim 15 m, nu trebuie sa va mai faceti griji. Problema apare de la acea distanta minima intre fatadele casei Dvs. si gardul ce delimiteaza terenul Dvs. de al vecinilor. Daca aceasta distanta, se stabileste prin C.U. la X metri, atunci casa Dvs. nu va putea avea mai mult de: deschiderea la "strada" minus 2*X. De ex., ginditi-va ca X=2 m si deschiderea e de 8 m; in acest caz casa Dvs. va putea avea o "latime" de doar 4 m!
              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

              Comentariu

              • LucianDr.
                Membru Marcant
                • 06.feb.2006
                • 925

                #8
                Postat în original de raduca
                iar scoaterea din circuitul agricol costa...),
                Succes!
                Stiti cat costa? Cam cate terenuri ati scos dumneavoastra din circuitul agricol ca sa aflati preturile? Sa va pun eu in tema deoarece am parcurs de multe ori pasii astia. Omul a spus clar ca terenul este in intravilanul satului. Pe cert de urbanism va scrie numai "Arabil" ceea ce pote fi si intravilan arabil si intravilan construibil. E... te duci la primarie si verifici daca tarlaua aia de pamant e trecuta in intravilanul satului/orasului/etc. Lasi si o cafea la doamna sau domnul care te-a indrumat. Apoi dc te hotaresti sa-l cumperi si sa il treci pe intravilan construibil afla ca trecerea e gratuita de cativa ani. Te va face doar documentatia in jur de max 1000 de lei in mai multe locuri si ceva timp. Asa ca nu mai vorbiti in necunostiinta de cauza. Abtineti-va si nu mai scrieti aiurea doar ca sa aveti cat mai multe posturi.................. . Daca este pe extravinan atunci e o alta poveste. At trebuie POT, PUD, PUZ. Sedinta la primarie dc sunt de acord sa il scoata din extravilan. Aici te va costa mai mult. Asa ca axeazate pe intravilan. Va si verificari la gaze sau electricitate sa nu ai surprize. Spor la cumparat. Nu amana prea mult preturile sunt in explozie.
                I'm working for a better live!

                Comentariu

                • LucianDr.
                  Membru Marcant
                  • 06.feb.2006
                  • 925

                  #9
                  Pt post de transformare parca exista o directiva ceva in genul si aia e la 850 m maxim. Am ceva prieteni care au trebuit sa cointribuie pt unul. Bine ca au fost multi si a fost nevoie de doar 1000 de euro de unul.
                  I'm working for a better live!

                  Comentariu

                  • RaduCA
                    Living Legend
                    • 09.oct.2005
                    • 6360

                    #10
                    Postat în original de LucianDr.
                    Pe cert. de urbanism va scrie numai "Arabil" ceea ce pote fi si intravilan arabil si intravilan construibil.
                    No comment.

                    Postat în original de LucianDr.
                    Pe cert. de urbanism va scrie numai "Arabil" ceea ce pote fi si intravilan arabil si intravilan construibil.
                    De cind sint in vigoare aceste ultime "reglementari"? Pe certificatul meu de urbanism scrie clar: INTRAVILAN.

                    Postat în original de LucianDr.
                    [...] Apoi daca te hotaresti sa-l cumperi si sa il treci pe intravilan construibil afla ca trecerea e gratuita de cativa ani. Te va face doar documentatia in jur de max 1000 de lei in mai multe locuri si ceva timp.
                    Poate va hotariti si dati omului un raspuns clar: ori e gratuita ori costa maxim 1.000 ron? Sau lucrati dupa metoda de la banci: "creditul e cu dobinda zero", dar cind vedeti comisioanele... va apuca plinsul. Si de unde stiti ca e maxim 1.000 ron? Stiti cumva care va fi suprafata pe care doreste Dl. titan04 sa o scoata din circuitul agricol ca sa puteti face astfel de aproximari? Macar eu am spus doar:
                    Postat în original de raduca
                    [...] pentru ca va trebui sa mai dati ceva bani pentru a putea construi pe acel teren (pentru scoaterea din circuitul agricol a suprafetei pe care doriti sa construiti).
                    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                    Comentariu

                    • LucianDr.
                      Membru Marcant
                      • 06.feb.2006
                      • 925

                      #11
                      1000 de ron e suma mare? Eu zic ca nu la ce preturi se invart terenurile. Interesant cu intravilanul de pe terenul tau din CF. Chiar in urma cu 2 zile am scos un CF de la ultimul teren achizitionat de mine unde scrie doar "arabil". Doar in contractul de vanzare-cumparare scrie ca: "terenul este arabil situat in intravilanul orasului ...." . Pe harta de pa primarie am vazut tarlaua inainte sa o cumpar deoarece stiam ca e cam la marginea extinderii intravilanului care s-a facut in 2000 in zona respectiva. Daca scrie intravilan e si mai bine.
                      Bafta!

                      P.S. In legatura cu suprafata. Daca ar scoate tot terenul sa zicem pana in 1000 de mp ca mai mult nu cred ca va cumpara va plati atat, iar daca doreste sa scoata o suprafata mai mica doar pt amprenta casei si acces atunci il va costa mai mult cu inca 1000 ron. Acestea sunt date aproximative. Cam atat am platit eu acum 2 luni pe un teren unde doresc sa mai construiesc o casa. Totul tine si de tarifele topometristilor.
                      I'm working for a better live!

                      Comentariu

                      • RaduCA
                        Living Legend
                        • 09.oct.2005
                        • 6360

                        #12
                        Postat în original de LucianDr.
                        [...] Interesant cu intravilanul de pe terenul tau din CF. Chiar in urma cu 2 zile am scos un CF de la ultimul teren achizitionat de mine unde scrie doar "arabil". Doar in contractul de vanzare-cumparare scrie ca: "terenul este arabil situat in intravilanul orasului...".[...] Daca scrie intravilan e si mai bine.
                        Fișiere Atașate
                        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                        Comentariu

                        • LucianDr.
                          Membru Marcant
                          • 06.feb.2006
                          • 925

                          #13
                          Aha la mine e un pic altfel desi pe CF nu dau atatea informatii. Aceiasi Marie dar cu alta palarie, sa zicem. Sunt curios pe certificatul de urbanism scrie acelasi lucru? Mi-a placut cum au scris la rubrica aceea cu destinatia pe un teren arabil e parca nu se intelegea... Spor la scoaterea din circuitul agricol si nu te speria ca nu sunt sume mari. Mai scriu inca odata. In urma cu 2 ani s-a eliminat taxa de scoatere din circuitul agricol al unui teren trecut in intravilanul orasului. Acu 3 ani am dat 300 de mil ca sa imi scoata din intravilan arabil in construibil 5000 de mp. In fine a mai fost si dezmambrare acolo (aia acuma e cam in 20 de mil si conteaza si in cate parti o faci). Deci taxa nu mai e. Ce credeti ca cei de la ANCPI lucreaza pe nasturi. Trebuie facute tot felul de cereri si de acte dar nu pot sa zic deoarece consultatiile se platesc. . Acelea fac ceva bani si la un topometrist mai trebuie sa ii mai dai bani daca nu vrei sa scoti toata curtea din arabil pt un impozit mai mic. Bafta
                          I'm working for a better live!

                          Comentariu

                          • RaduCA
                            Living Legend
                            • 09.oct.2005
                            • 6360

                            #14
                            Postat în original de LucianDr.
                            Spor la scoaterea din circuitul agricol si nu te speria ca nu sunt sume mari.
                            Stiu, m-am interesat luna trecuta pentru cazul meu si ma va costa 600-700 ron.
                            Posibil ca suma sa fie valabila si pentru Dl. titan04.
                            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                            Comentariu

                            • arisa
                              Membru
                              • 18.apr.2007
                              • 156

                              #15
                              Daca terenul este arabil situat in intravilanul unei comune ce trebuie facut ?

                              Comentariu

                              Procesare...