Incalzire cu soba teracota pe gaz

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • rotaru violeta
    Incepator
    • 08.sep.2007
    • 89

    Incalzire cu soba teracota pe gaz

    Cineva mi-a sugerat aceasta alternativa, in detrimentul centralei. Soba se incalzeste si si o opresti, ea degajand caldura in continuare. Astfel reduci factura la gaz. Ce spuneti? Are cineva?Ce dezavantaje sunt? PS. Locuiesc la casa.
    Cand faci ceva, fa-o bine!
  • aless
    Membru
    • 20.iun.2005
    • 270

    #2
    Randamentul unei sobe nu are cum sa fie mai mare decat cel al unei centrale termice.
    Decat daca reduceti mult si confortul termic. E adevarat soba o opriti seara si pana dimineata stati in frig. Astfel se reduce si factura.
    Dar scopul incalzirii e altul.

    Si inca ceva: soba nu va putea furniza niciodata apa calda menajera.

    Comentariu

    • RaduCA
      Living Legend
      • 09.oct.2005
      • 6453

      #3
      Mai enumar si eu citeva dezavantaje:
      • - automatizarea
        - costul sobelor (cite una pentru fiecare incapere?)
        - aprobarea de la Regia de Gaze nu se da pentru "N" focuri
        - soba iti ia din aerul pe care il respiri

      ... si lista nu se opreste aici.
      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6878

        #4
        Re: Incalzire cu soba teracota pe gaz

        Postat în original de rotaru violeta
        Cineva mi-a sugerat aceasta alternativa, in detrimentul centralei. Soba se incalzeste si si o opresti, ea degajand caldura in continuare. Astfel reduci factura la gaz. Ce spuneti? Are cineva?Ce dezavantaje sunt? PS. Locuiesc la casa.
        Daca locuiti la casa de ce nu faceti foc in soba de teracota cu lemne ? Asa puteti sa faceti economie.
        Cu stima.

        Comentariu

        • rotaru violeta
          Incepator
          • 08.sep.2007
          • 89

          #5
          Domnule maistru Max poate nu stiti dar gazul e mai ieftin si te scuteste de despicat si carat lemnele, unde nu mai pui ca elimini si mizeria lasata de acestea. Iar daca inchizi soba aceasta nu se raceste pana dimineata,Aless.
          Cand faci ceva, fa-o bine!

          Comentariu

          • rotaru violeta
            Incepator
            • 08.sep.2007
            • 89

            #6
            Raduca, multumesc pentru argumente!
            Cand faci ceva, fa-o bine!

            Comentariu

            • Maestrul Max
              Living Legend
              • 28.iul.2006
              • 6878

              #7
              Stimata doamna,
              De aproximativ 3 ani incalzesc toata casa (3 camere, hol, bucatarie, living total ~220 mc) cu ajutorul a doua sobe de teracota pe lemne. Iarna aprind focul c-am pe la ora 15 si fac foc pana pe la ora 20, cand soba de teracota se incinge. Pana a doua zi este caldura in toata casa. Pe un sezon de incalzire consum aprox. 8-10 mst lemne. Este cu mult mai sigur cu lemne decat cu butelia de aragaz.
              In urma cu aprox. 10 ani pentru a incalzi o incapere din casa am atasat la un arzator montat intr-o soba de teracota o butelie de aragaz. Pe saptamana consumam 2-3 butelii de aragaz si desi focul ardea aprope toata ziua in soba nu aveam caldura pe care o am acuma. Unde mai pui ca eram pe post de paznic pe langa soba sa nu se stinga focul si sa se intample ceva.
              Asa ca judecati si dumneavoastra ce este mai economic si mai sigur.
              Cu stima.

              Comentariu

              • ing.GRIGORE ZAHARESCU
                Membru marcant
                • 26.dec.2005
                • 584

                #8
                Alegerea sistemului de incalzire nu este chiar f. simplu,trebuieste o analiza profunda in care introducem toate datele:
                -Randament (cit introducem si cit obtinem)
                -Siguranta in functionare
                -Ce dorim de la sistem.de incalz.(doar caldura sau si apa calda)
                -Programul nostru de lucru
                -Cheltuielile initiale(dela proectare,montaj,punere in funct.)
                -Cheltuieli ulterioare(intretinere,revizii,etc.)

                Comentariu

                • rotaru violeta
                  Incepator
                  • 08.sep.2007
                  • 89

                  #9
                  Domnule maistru Max cred ca nu am fost destul de explicita. Nu cu gaz din butelie, cu cel din reteaua Distrigaz Sud. Am cumparat de curand o casa si o iarna am facut foc cu lemne. Acum fac documentatia necesara sa racordez casa la reteaua de gaz si sa cumparam o centrala sau sobe de teracota. Aveam nevoie de un sfat de la cunoscatori sau de la cineva care are asa ceva. Eu va multumesc si va salut!
                  Cand faci ceva, fa-o bine!

                  Comentariu

                  • crinaelena
                    Living Legend
                    • 11.sep.2007
                    • 1596

                    #10
                    intr-adevar teracota este mai economica pe lemne, dar cu gaz nu.
                    am auzit dar nu bag mina in foc ,ca ar exista arzatoare ptr. sobe de teracota cu senzor de temperatura ambientala,ceva similar oarecum termostatului de ambianta.

                    Comentariu

                    • DIY
                      Living Legend
                      • 07.sep.2007
                      • 1747

                      #11
                      Postat în original de crinaelena
                      intr-adevar teracota este mai economica pe lemne, dar cu gaz nu.
                      am auzit dar nu bag mina in foc ,ca ar exista arzatoare ptr. sobe de teracota cu senzor de temperatura ambientala,ceva similar oarecum termostatului de ambianta.
                      Plus ca, asa cum degaja caldura ore in sir dupa ce a fost oprita, la fel de bine are nevoie de niste ore sa se incinga.
                      Evolutia temperaturii este un fel de colpot Gauss, excat ceea ce sistemele moderne, cu automatizari, incearca sa evite.


                      Numai bine,
                      DIY
                      Numai bine,
                      DIY

                      Comentariu

                      • Maestrul Max
                        Living Legend
                        • 28.iul.2006
                        • 6878

                        #12
                        Postat în original de rotaru violeta
                        Domnule maistru Max cred ca nu am fost destul de explicita. Nu cu gaz din butelie, cu cel din reteaua Distrigaz Sud.
                        Upss , scuze. Tot bomba in casa se numeste.
                        Cu stima.

                        Comentariu

                        • crinaelena
                          Living Legend
                          • 11.sep.2007
                          • 1596

                          #13
                          Postat în original de DIY
                          Postat în original de crinaelena
                          intr-adevar teracota este mai economica pe lemne, dar cu gaz nu.
                          am auzit dar nu bag mina in foc ,ca ar exista arzatoare ptr. sobe de teracota cu senzor de temperatura ambientala,ceva similar oarecum termostatului de ambianta.
                          Plus ca, asa cum degaja caldura ore in sir dupa ce a fost oprita, la fel de bine are nevoie de niste ore sa se incinga.
                          Evolutia temperaturii este un fel de colpot Gauss, excat ceea ce sistemele moderne, cu automatizari, incearca sa evite.


                          Numai bine,
                          DIY
                          cer scuze dar n-am inteles

                          Comentariu

                          • crinaelena
                            Living Legend
                            • 11.sep.2007
                            • 1596

                            #14
                            bun, vorbim de inertie termica mare dar descrieti un scenariu de functionare.multumesc

                            Comentariu

                            • DIY
                              Living Legend
                              • 07.sep.2007
                              • 1747

                              #15
                              Postat în original de crinaelena
                              bun, vorbim de inertie termica mare dar descrieti un scenariu de functionare.multumesc
                              Uite un scenariu de functionare a inclazirii cu soba: atasament.
                              Nu cred ca are rost sa atasez si un grafic in care sa arat cum, in cazul reglajelor digitale, temperatura variaza cu +/- *C dupa cum este setata centrala si dupa cit de sensibil este senzorul de temperatura.

                              Numai bine,
                              DIY
                              Fișiere Atașate
                              Numai bine,
                              DIY

                              Comentariu

                              Procesare...