Hidroizolatie intre cada dus si perete

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cosmyman
    Incepator
    • 05.oct.2007
    • 4

    Hidroizolatie intre cada dus si perete

    Salutari tuturor!
    Vin si eu cu o problema care ma framanta de ceva vreme. Din baie, am scos cada si am montat o cabina de dus cu o cadita din tabla emailata. Cadita a fost pusa pe un pat construit din BCA. Normal acest pat ar fi trebuit sa fie facut din 4 pereti, dar meseriasul a considerat pe 3 pereti cadita va sta perfect si nu vor fi probleme. Se pare ca s-a inselat. Problema este urmatoarea: In momentul in care ma urc in cadita, latura sub care nu s-a construit un perete de sprijin se lasa putin, dar suficient ca apa sa curga intre cadita si zid. Imi este foarte teama ca vecinul de sub apartamentul meu va veni intr-o zi la mine sa imi spuna sa ii refac baia. Va rog foarte mult sa ma ajutati cu o solutie.ce as putea face fara a scoate cada. Luati va rog in calcul ca, cadita este din tabla si este oarecum elastica pe acea latura.

    Va multumesc foarte mult si astept cu nerabdare sugestiile voastre.
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6360

    #2
    Postat în original de cosmyman
    [...] In momentul in care ma urc in cadita, latura sub care nu s-a construit un perete de sprijin se lasa putin, dar suficient ca apa sa curga intre cadita si zid. [...]
    Depinde cit de "putin". Daca acest "putin" e chiar putin, incercati cu silicon sanitar (daca emailul caditei este alb, folositi silicon alb ca sa treaca cit mai neobservat).
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6920

      #3
      Cel mai bine inlaturati cadita si ziditi portiunea lipsa. Asa scapati definiv de necazurile pricinuite de gigel meseriasul si vedeti daca ati avut infiltratii de apa.
      Cu stima.

      Comentariu

      • cosmyman
        Incepator
        • 05.oct.2007
        • 4

        #4
        Multumesc tuturor pt raspunsuri

        Nu curge chiar putin. Sub cadita am gresie si nu cred (sper sa nu) sa fie infiltratii. Intr-un timp sper eu destul de scurt voi scoate aceasta cadita si voi construi una din ciment si cu gresie. Cel putin sper ca asa voi inlatura aceste probleme si o voi face si ceva mai mare. Dar pana atunci va trebui sa folosesc in continuare aceasta cadita. Ideea e ca atunci cand fac dus, latura care nu are sustinere se lasa cam 2 mm, si este de ajuns ca apa sa curga pe gresie intre cadita si faianta. Nu cred sa fie infiltratii pentru ca apa nu ramane acolo ci iese afara de sub cadita inspre scurgerea din pardoseala.Din punctul asta de vedere Gigel "meseriasul" cred ca a facut o treaba destul de bunicica pentru ca panta pardoselii este destul de buna.
        Ma gandeam totusi la o solutie temoprara, ceva de genul o banda pe care sa o lipesc in unghiul dintre perete si cadita.

        A doua mea intrebare este urmatoarea: Ce parere aveti despre cazile construite din ciment si acoperite cu gresie. Imi puteti da va rog ceva indicii despre cum ar trebui facuta, ce materiale ar trebui folosite si ordinea in care sa le aplic?
        Va multumesc mult de tot si astept cu nerabdare idei si sfaturi cat mai multe! Mult succes!

        Comentariu

        • Maestrul Max
          Living Legend
          • 28.iul.2006
          • 6920

          #5
          Alta solutie nu este decat sa indesati silicon sanitar in rostul de 2 mm.

          Daca am inteles bine doriti sa faceti o cadita de dus cu peretii din beton ? Pai trebuie sa mutati si scurgerea ca sa fie in cadita atunci.
          Dupa ce ati turnat peretii se hidroizoleaza tot interiorul cu 2 straturi de Ceresit CL50 sau CL51. Se monteaza banda de etansare Ceresit CL52 pe muchi intre straturile de hidroizolatie. Montati gresia cu adezivul Ceresit CM11, CM16 si chituiti rosturile cu chit Ceresit CE40.
          Cu stima.

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15141

            #6
            Varianta cu cadita de dus realizata din zidarie, materiale hidroizolatoare, ceramica este posibila insa are un cost ceva mai mare de executie.
            In cazul dvs. este mult mai usor si mai sigur sa remediati cadita existenta.
            Stratul suport al caditei trebuie sa fie unul rigid, sa nu pe rmita indoirea vreunei parti a caditei ceea ce poate duce uneori, la o deformare permanenta si implicit deteriorarea acesteia.
            Daca stratul suport este adecvat iar cordonul de silicon este aplicat bine, nu trebuie sa existe scurgeri de apa.
            Un aspect important este si modul cum este protejat peretele impotriva imbibarii cu apa. Daca faianta poate rezista cat de cat, nu acelasi lucru se poate spune despre rosturile tratate cu chit de rosturi, prin care se poate transmite o anumita umiditate spre perete sau spre ceramica.
            Este recomandata realizare unei hidroizolatii sub placajul ceramic si utilizarea unui chit de rosturi impermeabil.

            Comentariu

            • cosmyman
              Incepator
              • 05.oct.2007
              • 4

              #7
              Multumesc tuturor pentru raspunsuri!!

              M-am gandit in primul rand la remedierea problemei cu cadita de dus prin scoaterea ei, construirea zidului de sustinere si pe acea latura.Este adevarat, ca aceasta solutie ar fi cea mai putin costisitoare si m-ar scuti de multa bataie de cap (cumparat materiale, cumparat alta cabina de dus, etc). Mai este inca un aspect pentru care m-am gandit la construirea unei cadite, si anume dimensiunile. Cadita e care o am este de 70x70 cm. Ma gandesc ca realizand o cadita din ciment, va avea si dimensiuni mai mari (o cadita mai mare nu incapea din cauza nisei cu tevi). Teama mea este urmatoarea: Este sigura o cadita construita ? Adik, daca respect pasii si materialele indicate de Maistrul Max, voi avea probleme legate de infiltratii sau inundatii?In opinia dumeavoastra, tinand cont de datele problemei mele si fara sa ne gandim la costuri, ce a-ti alege? Care sunt dezavantajele unei cadite de dus facut din ciment?
              Va multumesc inca odata pentru ajutor si astept raspunsul dumneavoastra.Mult succes!!!

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15141

                #8
                Din punctul meu de vedere, o solutie de acest gen poate asigura o functionare corespunzatoare si fara incidente atat timp cat punerea in opera este in regula.

                In acelasi timp, o astfel de solutie nu cred ca se potriveste cu un spatiu de baie de bloc, in care sunt anumite constrangeri.

                Comentariu

                Procesare...