Cat costa o casa la cheie?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • le0990
    Incepator
    • 07.oct.2007
    • 6

    Cat costa o casa la cheie?

    Sunt la primul meu mesaj in acest forum si ca nou venit tin sa dau un calduros "Buna Ziua" tuturor. Intentionez sa construiesc o casa, sau mai bine zis sa mi se construiasca contra cost. Are cineva idee cat costa (cu aproximatie), metrul patrat? Cunoasteti o firma serioasa care lucreaza in Bucuresti?
  • Seni
    Living Legend
    • 05.mar.2006
    • 3481

    #2
    Re: Cat costa o casa la cheie?

    mp ajunge undeva intre 550-650 euro

    Comentariu

    • le0990
      Incepator
      • 07.oct.2007
      • 6

      #3
      Multumesc seni!

      Doresc sa am mai multe detalii, asta in caz ca exista posibilitatea unei descrieri mai detaliate in ceea ce reprezinta "Casa la cheie" in Romania.
      Este admis un proiect facut in strainatate? In proiectul facut observ anumite lucrari diferite de ceea ce este in Ro.
      Exemplu: Zidurile exterioare nu au izolatia la exterior, asa cum am citit in forum, placile nu sunt facute din ciment armat ci dintr-un alt sistem, acoperisul ventilat, s.a.m.d.

      Pretul de 650 Euro are inclus si TVA-ul?

      Comentariu

      • LucianDr.
        Membru Marcant
        • 06.feb.2006
        • 925

        #4
        Pai daca e la cheie at are si izolatie. Va fi cum iti vei dori tu. Vei fi patron, dar ca orice patron vei platii in functie de ceea ce doresti sa construiesti. Preturile sunt relative, dar de Bucuresti stiu ca este scump. Oricum un mester bun nu se trezeste fara sa castige un milion pe zi (100 lei), iar un holonger sub 30-50 lei. Nu ai nici un prieten care si-a construit o casa? Cel mai bine e sa te duci pe cineva recomandat.Apoi dute acolo unde vezi constructii in rosu. Multi merg pe etape si schimba echipele. Vorbeste si cu proprietarii...
        Nervi de otel si rabdare de piatra.

        P.S. Nu incerca sa cauti echipe pe forum deoarece vei fi dezamagit. Sfaturi in ale constructiilor vei gasi. Daca te vei duce la o firma o sa dai pe spate cand vei afla pretul dar si avantajele sunt pe masura. Vei avea contract cu ei, termene, penalizari, etc. Depinde de buzunarul fiecaruia.
        I'm working for a better live!

        Comentariu

        • LucianDr.
          Membru Marcant
          • 06.feb.2006
          • 925

          #5
          Postat în original de le0990
          Este admis un proiect facut in strainatate? In proiectul facut observ anumite lucrari diferite de ceea ce este in Ro.
          Exemplu: Zidurile exterioare nu au izolatia la exterior, asa cum am citit in forum, placile nu sunt facute din ciment armat ci dintr-un alt sistem, acoperisul ventilat, s.a.m.d
          Poate pentru structura de rezistenta trebuie facut un alt proiect. Poate ar trebui sa te duci la primarie sa vezi ce PAC accepta. Las-o mai usor cu strainatatea deoarece lauda de sine poate dauna f. mult. Cunosc pe cineva care a venit din State. Si-a trimis si doua super car din timp sa le aiba acasa, palarie de cowboy. Ce mai, american in toata regula. Se ducea la dentist nu platea mai mult decat dublu sau triplu ca doar era american. Si-a construit si o casa. Omul grabit sa mearga pe la neamuri, la mare, etc. A gasit o echipa de constructori si a demarat constructia americanului. Astfel dupa ce a terminat si le-a dat banii a aflat ca constructorii l-au taxat mai mult decat dublu fata de urmatoarea lor lucrare. Nu o luati in nume de rau dar se intampla. In alta ordine de idei. Am un prieten care si-a construit un restaurant cu o echipa, casa langa restaurant. A avut o echipa foarte renumita cu care am lucrat si eu, iar acestea sunt la 15 km de orasul meu. In fine cand au terminat si-au luat mesterii banii, nu a negociat nimic cu ei la lucrari, iar amicul meu le-a propus sa faca si cateva casute pt turisti. Ei abia asteptau sa termine acolo si sa aiba de lucru numai in oras, desi si-au calculat si benzina, etc. Atunci amicul fiind foarte multumit de seriozitatea, ideiile si calitatea ce au oferit-o le-a propus o afacere f. buna. Le-a oferit pretul dublu fata de tarifele lor care nu sunt mici. Deci exista cazuri si cazuri. A avut multi meseriasi dar ca astia de seriosi nu a mai gasit. Totul la termen, etc.
          I'm working for a better live!

          Comentariu

          • le0990
            Incepator
            • 07.oct.2007
            • 6

            #6
            Postat în original de LucianDr.

            ....................................... Las-o mai usor cu strainatatea deoarece lauda de sine poate dauna f. mult.
            Multumesc pentru sfaturile date, cat despre stainatate nu vad unde este lauda despre care vb. Da, este adevarat, mi s-a facut un proiect in strainatate, proiect pe care doresc sa-l pun in opera in tara, motiv pentru care ma si intereseaza pretul constructiei unei case la cheie, nimic in plus.
            Aceasta casa doresc sa fie construita de o societate in domeniu, nu am timp sa stau dupa Nea Fanica mesterul de 150 de lei pe zi. Ceea ce ma intereseaza este pretul inclusiv taxele aferente pe mp., plus o societate de incredere in Bucuresti.

            Cu deosebit respect,
            Le0990

            Comentariu

            • LucianDr.
              Membru Marcant
              • 06.feb.2006
              • 925

              #7
              Nu cred ca m-ai inteles. Important e ca angajatii sa stie ca nu ai bani prea multi chiar dc umbli in S Classe. Unde te vei duce cu acel proiect facut in strainatate o sa iti unfle pretul un pic. Am patit-o si eu. Apropo cat te-a facut proiectul si cati mp are casa?
              I'm working for a better live!

              Comentariu

              • le0990
                Incepator
                • 07.oct.2007
                • 6

                #8
                Este o casa plan parter cu aproximativ 341 mp construiti, 235 utili. Proiectul m-a costat un computer in valoare de cca. 900-1000 euro, l-a facut un prieten care lucreaza in domeniu.

                Comentariu

                • LucianDr.
                  Membru Marcant
                  • 06.feb.2006
                  • 925

                  #9
                  L-ai scos ieftin.
                  I'm working for a better live!

                  Comentariu

                  • le0990
                    Incepator
                    • 07.oct.2007
                    • 6

                    #10
                    Da, tipul vroia un "multimediacenter" facut "in casa", asa ca am facut schimbul. Ceea ce ma preocupa un pic este ceea ce ai scris intr-un post anterior si aici ma refer la o posibila problema legata de proiect si autoritatile Ro. Un recalcul nu nu ma deranjeaza ci modificarile. Dar sa speram ca nu va fi nevoie.

                    Cu respect,
                    Le099

                    Comentariu

                    Procesare...