Adeziv Ceresit CM 16 peste adeziv Ceresit CM 9

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • suomi
    Incepator
    • 29.nov.2005
    • 54

    Adeziv Ceresit CM 16 peste adeziv Ceresit CM 9

    Am de placat cu gresie portelanata o scara interioara destul de maricica. Muncitorii care au lucrat la ea n-au catadicsit sa-i dea macar o tenta de finisare, asa ca am rupt doua dalti de rotopercutoare in incercarea de a-i elimina diversele forme de "relief" de pe trepte. A rezultat ceva cat de cat acceptabil, insa va fi nevoie de incarcatura zdravana la placare. Intrebare: pot sa nivelez cu adeziv Ceresit CM 9, peste care sa folosesc, dupa una, doua zile, adeziv Ceresit CM 16 pentru placarea propriu-zisa ?
  • misike
    Incepator
    • 09.oct.2007
    • 15

    #2
    suprafete denivelate!

    folositi adezivul WEBER G10 pentru suprafete denivelate. WEBER G10 este un mortar adeziv special aplicabil in pat mijlociu si gros pe baza de ciment, cu continut de rasini sintetice. se poate aplicain strat mijlociu si gros: 5-20 mm. prin aplicarea atat pe suport cat si pe placa. sper sa nu ma taie moderatorul, la montaj. a mai facut-o :P .
    misike

    Comentariu

    • PowerMC
      Administrator
      • 02.mai.2007
      • 2210

      #3
      D-le misike

      Aprecierea continutului unui mesaj o putem face doar noi.
      Initial am crezut ca este o problema de exprimare insa modul dvs. de a compune mesajele ne face sa intelegem ca aveti alt scop pe FORUM.

      Considerati acest mesaj un ultim AVERTISMENT.

      Va multumesc pentru intelegere,
      PowerMC


      P.S. Raspunsul dvs. nu contine nici un element care sa clarifice problema celor doua materiale Ceresit, specificate mai sus.
      Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

      Community Manager MC

      Comentariu

      • misike
        Incepator
        • 09.oct.2007
        • 15

        #4
        )

        nu pot sa va inteleg, dar face-ti cum crede-ti ca e mai bine (dar nu in nume personal). eu am oferit o solutie, pe care eu am aplicat-o si a fost mai buna in comparatie cu altele.
        misike

        Comentariu

        • suomi
          Incepator
          • 29.nov.2005
          • 54

          #5
          N-am dorit sa starnesc animozitati.
          Nu am preferinte pentru anumita marca de adezivi.
          Ideea este ca mai am "pe stoc" cativa saci buni de adeziv Ceresit CM 9 pentru care nu mai gasesc alta utilizare, iar adezivul Ceresit CM 16 l-am mai folosit si se comporta binisor la gresia portelanata.

          Comentariu

          • finn175
            Incepator
            • 20.sep.2007
            • 41

            #6
            Adezivul Ceresit CM 9 se poate folosi conform fisei lui tehnice doar in strat de 1 cm, inainte de stratul propriu-zis de lipire a faiantei.
            Alt amanunt e ca adezivul pentru gresie si faianta Ceresit CM 9 e destinat sa intre in contact cu faianta absorbanta.

            De aceea am unele indoieli la nivel teoretic, desi s-ar putea sa mearga in practica.

            NB: Am intrebat si eu undeva daca se pot face umpluturi si reparatii pe BCA cu Baumit MVR Uni, anterior placarii, poate primesc un raspuns aici...

            Comentariu

            Procesare...