Racord metalic flexibil pentru gaze

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mihai.valcea
    Incepator
    • 24.apr.2006
    • 93

    Racord metalic flexibil pentru gaze

    Buna ziua,

    Exista vreo prevedere sau lege care interzice folosirea racordurilor flexibile metalice pentru CT ?

    Merci
    Mihai
  • alek_xp
    Incepator
    • 13.oct.2007
    • 1

    #2
    Re: Racord metalic flexibil pt CT

    Se poate folosi un racor flexibil din Inox care sa faca legatura de la regulator la cetrala cu dimensiuni de pana la 2 m. Doar cel de Inox tip acordeon este acceptat de cei de la gaze.

    Postat în original de mihai.valcea
    Buna ziua,

    Exista vreo prevedere sau lege care interzice folosirea racordurilor flexibile metalice pentru CT ?

    Merci
    Mihai

    Comentariu

    • RaduCA
      Living Legend
      • 09.oct.2005
      • 6360

      #3
      @ alek_xp: Dintr-un document gasit pe internet va pot cita: "Centralele termice murale pot fi alimentate cu combustibil prin intermediul unui racord flexibil numai daca:
      - debitul nominal al centralei este sub 3 m3/h
      - racordul flexibil are atestat / agrement tehnic pentru utilizarea in instalatii de gaze naturale
      - lungimea maxima a racordului este de 1 m."
      Acest document apartine unui producator de centrale si contine indicatii referitoare la cum se instaleaza o centrala.
      Totusi nu este nici act oficial nici normativ, iar intrebarea Dlui mihai.valcea este extrem de clara: se refera la cadrul legal, nu la cel al posibilitatilor.

      Ne puteti spune daca informatia Dvs. provine dintr-un act oficial? Daca DA, din care?
      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

      Comentariu

      • Ranettius
        Membru Marcant
        • 18.oct.2005
        • 592

        #4
        Racord flexibil gaz...

        Buna ziua. Am fost aseara la sarbatorirea achizitionarii unui apartament. Vechi, insa renovat, cu bucataria frumoasa, plita si cuptor electric etc...

        Cum am fost chemat nu numai in calitate de invitat ci si de a arunca un ochi am observat, deoarece cuptorul era montat separat de plita, iar sub aceasta era spatiu cu rafturi, ca racordul flexibil de gaz (nu stiu daca era de marca, era de culoare galben) era indoit la 90 grd, in scurt, pentru a intra in plita. Nu am avut cum sa ma uit foarte bine insa parea ca raza de curbura era foarte mica, cred ca era minima. Probabil ca omul nu a avut cotul acela pt plita... Asa ca racordul iese la orizontala din plita si e cotit imediat la 90 grd inspre podea, apoi o ia spre teava de alimentare...

        Ce parere aveti? Poate exista un pericol viitor, sa se fisureze racordul asta flexibil in punctul unde e indoit din scurt la 90 grd?... Am inteles ca bucataria ar fi fost renovata acum vreun an, un an si ceva...

        As aprecia un raspuns, mai ales ca i-am bagat morcovul colegului, asa din prima vizita - si poate pe nedrept ))

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 12977

          #5
          In principiu nu este o problema pentru ca din acest motiv s-a inventat racordul flexibil. Acum depinde de situatia erala, una este sa fie indoit chiar si la 90° iar alta este sa fie fortat si sa stea sub presiune astfel incat sa se fisureze.
          Ultima editare de VYS; 01.mar.2012, 12:22.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • cosmintr
            Membru Marcant
            • 30.iul.2006
            • 570

            #6
            Trebuie clar desfacut si pus un cot, si achizitionat un racord flexibil cu protectie metalica(ca furtunul de dus arata, dar bineinteles de gaz). S-au inventat racordurile flexibile, dar nu sunt indicate, si sigur nu pentru a face o iesire, coborare la 90 de grade. Trebuie folosite cu cap, si limitate. Eu personal as adauga un cot, si racordul daca este de acela naspa l-as schimba cu unul cu o calitate ridicata. In rest instalatorul care l-a pus a mers pe principiu merge si asa, dar daca in apartamentul respectiv locuia mama, sau fiica sau.. a lui, sigur nu lega asa. In plus ve-ti avea in zona respectiva si fluctuatii de temperatura mari. De aceea se intampla tregedii, mai ales cu gazul, apropo senzor si electroventil pe teava de gaz s-a montat?!

            Am uitat inca ceva, perioada de viata la un racord flexibil recomandat-a este de 2 ani. In mod normal se inlocuieste acest racord, intr-o tara civilizata, o data cu revizia!
            Ultima editare de cosmintr; 01.mar.2012, 12:24.

            Comentariu

            • cosmintr
              Membru Marcant
              • 30.iul.2006
              • 570

              #7
              La racord de calitate ma refeream la cel din inox, asta cred ca are o perioada un pic mai mare, oricum se verifica o-data cu instalatia la 2 ani. Celelalte cu galben din magazine ieftine, personal le-as schimba la 2 ani maxim 3-4 ani(deja e mult pentru furtunasu acela care se incalzeste in functie de functionarea cuptorului respectiv). Nu intru in polemica cu nimeni, dar e revoltator! Daca legam un aragaz sau plita la gaz macar sa o legam cu ceva de calitate. Am vazut si cateva centrale termice legate cu flexibil. Daca tot s-au chinuit de adus teava pina la centrala respectiva de ce nu s-au mai pus un olandez si o bucata de 40-50cm de teava?
              Ultima editare de cosmintr; 01.mar.2012, 12:39.

              Comentariu

              • adu20
                Incepator
                • 03.ian.2012
                • 58

                #8
                Postat în original de cosmintr
                La racord de calitate ma refeream la cel din inox, asta cred ca are o perioada un pic mai mare, oricum se verifica o-data cu instalatia la 2 ani. Celelalte cu galben din magazine ieftine, personal le-as schimba la 2 ani maxim 3-4 ani(deja e mult pentru furtunasu acela care se incalzeste in functie de functionarea cuptorului respectiv). Nu intru in polemica cu nimeni, dar e revoltator! Daca legam un aragaz sau plita la gaz macar sa o legam cu ceva de calitate. Am vazut si cateva centrale termice legate cu flexibil. Daca tot s-au chinuit de adus teava pina la centrala respectiva de ce nu s-au mai pus un olandez si o bucata de 40-50cm de teava?
                sunt racoarde flexibile de inox cu o camasuiala forte subtire de cauciuc de culoare galbena, care se pot indoi chiar si la 90gr.
                da-i pe google cautare racord flexibil gaz si ti le arata pe toate!

                bafta!

                Comentariu

                • coretweaker
                  Membru Marcant
                  • 16.iul.2010
                  • 890

                  #9
                  Nici eu nu m-as juca cu legaturile la gaz... Si chiar daca in principiu toate racordurile flexibile arata cam la fel, sunt convins ca nu au aceleasi proprietati, asa ca m-as asigura ca il cumpar de la o firma care vinde doar produse de calitate, nu l-as lua de la magazinul cu chinezarii, chiar daca trebuie sa dau pe el dublu. Eu mi-am cumparat unele imbracate in plastic galben, asemanatoare cu cel din poza. Nu stiu daca plasticul acela chiar are vreun rol, dar le-am cumparat de la o firma serioasa.
                  Acum referitor la felul in care este montat... eu m-as feri sa-i fac indoituri "in scurt" fiindca si metalul acela are limitele lui. Cu siguranta i-as pune acel cot la 90 grade si as prefera sa-i fac doar bucle cat mai largi si acestea doar daca este absolut necesar. Si nici n-as incerca sa-l indoi in joaca, doar ca sa vad de cate ori tine pana se rupe... l-as indoi doar o singura data la instalare si gata, ca nu-i jucarie.
                  Fișiere Atașate
                  Ultima editare de coretweaker; 01.mar.2012, 13:47.

                  Comentariu

                  • Mircea G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12085

                    #10
                    Verificarile la gaze se fac obligatoriu la doi ani , pe cheltuiala clientului . La verificare daca nu se prezinta actele de montaj , cu data montarii racordului , sau sint mai vechi de 2 ani , indiferent de tipul lui , nu luati verificarea .
                    Referitor la senzorii de gaz , am mai spus , atentie la perioada de valabilitate a lor . Riscati sa tineti in priza un aparat inutil .
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • VYS
                      Living Legend
                      • 19.aug.2005
                      • 12977

                      #11
                      Postat în original de Mircea G
                      Verificarile la gaze se fac obligatoriu la doi ani , pe cheltuiala clientului . La verificare daca nu se prezinta actele de montaj , cu data montarii racordului , sau sint mai vechi de 2 ani , indiferent de tipul lui , nu luati verificarea.
                      Serios? La orice tip de furtun de gaze? Vrei sa spui ca voi da 80 lei la 2 ani? La ultima verificare nu am fost intrebat de cand am flexibilul metalic instalat si am primit chiar felicitari pentru modul de executie a racordului la teava de gaze. Precizez ca au dsfacut cuptorul de pe pozitie si au verificat inclusiv legatura sub plita pe gaz.
                      VYS Blog DIY

                      Comentariu

                      • Mircea G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12085

                        #12
                        Sint ai tai mai indulgenti !
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • Ranettius
                          Membru Marcant
                          • 18.oct.2005
                          • 592

                          #13
                          Mi se pare aiurea sa ma apuc sa desfac mobila sa dea unu' cu o pensula cu smecleu... De ce naiba mai vor atunci detectoare gaz inclusiv in bucatarie? La mine intra teava de gaz din exterior direct sub blatul de la bucatarie, traverseaza un corp cu polite, pe unde am si acces la robineti, si apoi am racordul flexibil. Sa il vad pe ala care sa imi ceara sa desfac cuptorul ca il pun sa inghita detectorul de gaz montat... )

                          Referitor la problema expusa ieri, am fost "convocat" in weekend la schimbarea racordului.. ))

                          Comentariu

                          • coretweaker
                            Membru Marcant
                            • 16.iul.2010
                            • 890

                            #14
                            La mine, cel care a venit sa faca verificarea la gaze a fost foarte politicos si a venit echipat cu detector electronic de gaze. Stand putin de vorba, el mi-a povestit ca legea nu-i obliga pe ei sa vina cu detectoare electronice ci sa aiba cel putin sapun si apa. El i-am spus ca daca venea cu asa ceva la mine in casa nici macar nu trecea de usa... si el mi-a spus ca si lui i-ar fi rusine sa intre in casele oamenilor sa faca mizerie si de aceea are intotdeauna detectorul electronic la el dar ca alti colegi de-ai lui tot cu sapunul umbla...

                            Comentariu

                            • VYS
                              Living Legend
                              • 19.aug.2005
                              • 12977

                              #15
                              Ei bine, mie mi se pare foarte normal sa facilitam accesul si sa permitem interventia acestor persoane si avem chiar obligatia legala.
                              Revizia ce o fac la 2 ani sau la cat trebuie, se face integral la nivel de bloc. Faptul ca verifica cu aparatul sau nu, iar in plus demonteaza cuptorul pentru acces la racordul plitei nu este un capat de tara. Acel racord la plita trebuie verificat chiar cu spuma, doar se stie ca este cea mai sigura metoda. Am vazut ce au patit cei de la Sighetul Marmatiei cu toate detectoarele lor, lasand la o parte prostia.
                              Pana la urma au venit anul trecut, au demontat cele 4 suruburi frontale ale cuptorului, au extras rapid cuptorul, au verificat racordul si au remontat totul.
                              Noi nu avem detector de gaze pe retea si pot spune ca macar pentru faptul ca vreo 6 -7 ani i-am dus cu vorba ca schimb vechiul racord din pexal, se merita sa am oarece ingaduita fata de ei.

                              Ranettius, ai grija poate gasesti unul asa ca Mircea , mai dur (glumesc, stiu ca Mircea pare dur dar nu cred ca este asa), are legea de partea lui si iti poate taia gazul pentru ca traseele de tevi prin mobilier sunt cam interzise se lege sau normele tehnice. In mod normal traseul nu trebuie sa strabata corpuri de mobilier asa ca este bine sa avem grija uneori ce atitudine avem.
                              VYS Blog DIY

                              Comentariu

                              Procesare...